Jugoslavenstvo potiče još iz prve polovine odnosno sredine 19. veka. Tada nastaju od Slovenije do Makedonije razni idejni pokreti za oslobođenja od Turske, od Austrije, od Ugarske, i za ujedinjenje svih Južnih Slovena. Negde od polovine 19. veka mnogi ili svi od njih i nose naziv „jugoslavenski“.
U Sloveniji i Hrvatskoj je to počelo kroz ilirski pokret, koji se malo kasnije već zove jugoslavenskim, što je bila njegova suština i od samog početka. U Bosni nešto kasnije deluje multietnička organizacija „Mlada Bosna“ — s Gavrilom Principom, koji u ime jugoslavenstva (ne srpstva, dragi moji
) atentira Franca Ferdinanda. U Srbiji i Crnoj Gori se pobeda u Prvom svetskom ratu vidi kao odlična prilika za ispunjenje jugoslavenske ideje, čiji će nosilac biti Srbija.
Uopšte, čitav romantičarski 19. vek je doba cvetanja romantičarske ideje jugoslavenstva kod svih naših naroda, a sama država Jugoslavija stvorena je nakon Prvog svetskog rata, s tim što to ime i zvanično nosi od 1929. Od 1943, Šomi, samo je njeno uređenje promenjeno iz kapitalističkog u socijalističko i bila je formirana kao federacija.