Аутор тема: Тастатура са српским акцентима и другим дијакритицима  (Прочитано 5436 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Уколико желите да имате на својој тастатури српске акценте и друге специфичне лингвистичке знаке које класична тастатура нема, посетите СЈА, одакле можете скинути програмчиће које су направили Шоми и Џо.

http://www.srpskijezickiatelje.com/blog:tastatura

Модератор: Од сада је доступна и латиничка тастатура.
« Последња измена: 10. 01. 2014. у 15.49 Rancher »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Додао сам тротачку на ћириличку тастатуру и направио латиничку (тачније, „преписао“), па ко воли нек изволи. Сад не морате да пребацујете на ћирилицу док куцате латиницом да бисте унели наше наводнике, на пример. То је мене вазда мучило.

Напомена: Уколико користите Осмицу, покрените инсталацију у режиму „Windows XP Service Pack 2“ са администраторским овлашћењима.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Свака част, Ранчеру. [pljes]
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Зар није и била тротачка? Макар је ја имам.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Била је у твојој лингвистичкој тастатури, у Шомијевој не.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
S mejla:
Цитат
1)Српску тастауру са нагласцима са Вашег сајта инсталирао сам на 64-битни Windows7. Три од 6 самогласника са знацима не функционишу. Раније сам их имао инсталиране на 32-битном Windows XP и све је било у реду. Молио бих ауторе програма за израду тастатуре за савет.

2)Пошто стандардна српска ћирилична тастатура има могућност куцања македонских слова, ја сам то искористио, користећи Microsoft Keyboard Layout Creator, да, на основи српске тастатуре, направим универзалну ћириличну тастатуру, пре свега због руских слова али и свих других.
Ако мислите да би ово за некога било корисно, могао бих да пошаљем тастатуру преко Google диска.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Ја користим своју тастатуру на свим рачунарима (сви су под 64-битном Седмицом) и све ради. Једино ми пада на памет да је распоред типки другачији па зато не функционише. Питалац може сам да то себи прилагоди и/или евентуално прекомилира изворни фајл овим програмом којим је направио македонску тастатуру.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Решио сам да скрајнем енглеску тастатуру јер ми је много да шалтам по три пута, па сам изменио тастатуре из ове теме. Користио сам лингвистичку тастатуру као шаблон (жао ми што је нисам раније користио, Џо ју је мајсторски склепао), па је готово све исто уз следеће изузетке:

Цитат
+ Додата обрнута коса црта у трећем нивоу, први ред, број 7
+ Додати знакови у трећем нивоу из старе тастатуре: знак евра и фунте
+ Додати знакови у четвртом нивоу из старе тастатуре: плус-минус је сада на нули уместо лево од јединице, знак дељења и множења су заменили места (сада је знак множења [×] на истом тастеру као и звездица тј. знак пута [*], први тастер лево од бекспејса)
– Уклоњени сви акценти (сем наших) и остали лингвистички симболи
– Уклоњени знак степена и параграфа
* Враћено ћириличко слово ѕ

Знак степена вероватно вратим (избацио сам га случајно док сам стављао други знак на његово место). Биће лево од знака плус-минус.

Укратко: У првом и другом нивоу (без шифта и с њим) све је исто као на стандардним распоредима сем краткоузлазног акцента (грависа) лево од јединице; на његовом месту је усправна црта као у лингвистичкој тастатури. Остало учите. :)
« Последња измена: 30. 04. 2023. у 15.54 Rancher »

Тагови: mejl