Српски језички атеље > Правопис

Šta je standardni jezik?

(1/3) > >>

Бруни:
Izdvojeno odavde.

Ja nikad ne gledam Gugl, niti mi je Gugl reper za bilo šta, osim za nepismenost  ;). Jedina "nenaučna" metoda, da tako kažemo, koju koristim jesam sama ja, tj. šta sam čula češće a šta ne.

J o e:
Није ни лично осећање ненаучни критеријум. Језичке промене се на основу тога дешавају. То је и за норму битна ставка, али, наравно, не пресудна. Учесталост употребе (која излази из тог осећања) углавном подразумева писани језик и „добре писце”.

Бруни:

--- Цитат: J o e у  1. 12. 2010. у 11.04 ---Учесталост употребе (која излази из тог осећања) углавном подразумева писани језик и „добре писце”.

--- Крај цитата ---
Мислим да је ово недовољно. Рекла бих да би требало да се узима у обзир (барем донекле) и говорни језик кад се одређује норма. У том смислу нпр. јесте истина да су правописци шпанског језика доста флексибилнији. Наравно, то никако не значи да је шп. норма искључиво дескриптивна, али се правила формирају на основу неког да тако кажем, ширег и разноликијег (? постоји ли компаратив од разнолики? [cesh]) узорка.

Belopoljanski:

--- Цитат: J o e у  1. 12. 2010. у 10.37 ---јер нико не користи презент отидем или отиђем, већ само одем …

--- Крај цитата ---

Ово ме подсети, старе Лале говоре баш тако – отидем.

J o e:

--- Цитат: Бруни у  1. 12. 2010. у 11.44 ---
--- Цитат: J o e у  1. 12. 2010. у 11.04 ---Учесталост употребе (која излази из тог осећања) углавном подразумева писани језик и „добре писце”.

--- Крај цитата ---
Мислим да је ово недовољно. Рекла бих да би требало да се узима у обзир (барем донекле) и говорни језик кад се одређује норма.

--- Крај цитата ---

Па узима се, посредно. Оно што је стално и чврсто усистемљено у говору мора се појавити и у писању. Кад довољан број људи од пера почне да мења глагол требати, то ће једанпут морати да уђе у норму. А докле год језичко осећање образованих људи не трпи „на папиру” требам, требаш, дотле ће и норма бити оваква. Ипак неке области (фонетика, прозодија) само говорни вид језика могу да узимају у обзир.

--- Цитат: Бруни у  1. 12. 2010. у 11.44 ---постоји ли компаратив од разнолики? [cesh])
--- Крај цитата ---

Зашто да не.

--- Цитат: Belopoljanski у  1. 12. 2010. у 14.10 ---Ово ме подсети, старе Лале говоре баш тако – отидем.

--- Крај цитата ---

Да, сам си рекао — старе Лале.

Навигација

[0] Списак порука

[#] Следећа страница

Пређи на пуно издање