Српски језички атеље > Синтакса

Инфинитив и „да-конструкциjа“

<< < (3/6) > >>

Депутат:
У оквиру ове теме мене интересује следеће: у два страна језика која познајем (руски и енглески) употреба инфинитива после модалних глагола је обавезна. Да ли је "да конструкција" легитиман субститут инфинитиву у овим изразима (са модалним глаголом)? У свакодневном говору свакако чешће користим "да конструкцију", али ми се оваква мисао врзма по глави када поредим ситуацију са два горепоменута језика.

J o e:
Потпуно легитиман.

(Супститут.)

Депутат:
Хвала на исправци, попустила концентрација.
Тражећи употребу "да конструкције" у "жутој" Граматици Станојчића и Поповића сам видео да се футур гради само конструкцијом хтети + инфинитив што значи да већина Срба (укључујући и мене) углавном неправилно користи овај глаголски облик! АУ! Од основне школе нисам гледао у уџбенику како се гради футур, јер је све било јасно. Бар сам ја тако мислио.


--- Цитат: J o e у 18. 01. 2012. у 15.41 ---И ја разликујем то. И није  само нијанса, него читаво друго значење: с инфинитивом је футур, а с презентом деонтички модал (означава вољу субјекта).

--- Крај цитата ---

Мислим да би оваква информација значила многима, за мене је то изненађујуће откриће.  [iznenadjen]

Duja:

--- Цитат: Депутат у 23. 02. 2012. у 23.36 ---Тражећи употребу "да конструкције" у "жутој" Граматици Станојчића и Поповића сам видео да се футур гради само конструкцијом хтети + инфинитив што значи да већина Срба (укључујући и мене) углавном неправилно користи овај глаголски облик! АУ!

--- Крај цитата ---

Ne razumem baš. Kako "nepravilno"? Misliš da je "ja ću da vidim" nepravilno?

Ako se budeš malo družio s nama na forumu, videćeš da izbegavamo pojmove kao što su pravilno i nepravilno, i radije koristimo izraze kao što su standardno ili normirano, odnosno nestandardno. Naime, prvo narod govori nekim jezikom, koji je po prirodi stvari šarolik, a onda se pravopisci sastanu pa odluče šta od mnoštva tih osobina da postane standard, a šta će ostati regionalizam. Pri tome, nije ni taj standard uvek crn i beo (nepravilno/pravilno), nego postoje i neke nijanse. Pravi lingvista, naučnik (koji nije indoktriniran "Jedan Ispravni Jezik" ideologijom, koja je nažalost česta i u našim akademskim krugovima i u plebsu) retko će upotrebiti termin "ispravno" i "neispravno".

Dakle, bar u teoriji, ne može deset miliona ljudi, odnosno "većina Srba" kao što kažeš, da govori svoj maternji jezik nepravilno. To što gramatika samo konstrukciju hteti+infinitiv krsti "futurom" ne znači da konstrukcija  "ja ću da vidim" nema značenje budućeg vremena, niti da je nestandardna. To što se o njoj ne uči u školi ne znači da ne postoji i da nije legitimna: školski program uključuje nužna skraćenja, pojednostavljenja i prilagođenja kompleksne problematike uzrastu čitalaca.

Raspisao sam se malo van teme, možda se neće svi složiti sa mnom (ni mi se ovde ne slažemo o svim stvarima), ali u tome je i suština rasprave, zar ne? Ne bi bilo zanimljivo inače…

J o e:
Неће. Нпр. ја. Није ми позната граматика која прописује и ћу да видим.

Навигација

[0] Списак порука

[#] Следећа страница

[*] Претходна страница

Пређи на пуно издање