Аутор тема: Шта сте последње читали?  (Прочитано 109717 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Шта сте последње читали?
« : 26. 10. 2010. у 14.56 »
Ајде, да отворимо тему која би нам свима била занимљива, и у којој бисмо сви имали нешто да напишемо.

Шта сте последње читали, и да ли вам се допало или не? Зашто да, зашто не?

Ја давно нисам прочитала неку књигу да тако кажем, лепе књижевности, јер у последње време читам само хисторијске књиге. Ето, последњу коју сам (коначно) прочитала јесте биографија Катарине Медичи шведске списатељице која се зове Leoniе Frieda (н’умем да транскриптујем, па нек стоји овако у оригиналу). Изузетно ми се допало, иако није никаква романсирана биографија, већ историографско штиво…

Шта ви читате или сте прочитали у последње време?

——-

Ova tema je zaključana. [lock]
Molimo vas da otvorite novu temu za svaku novu knjigu, kako bi svaka imala sopstvenu diskusiju. U naslov stavite ime pisca i ime knjige.
« Последња измена: 26. 10. 2013. у 17.35 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #1 : 26. 10. 2010. у 15.36 »
Нажалост, све нешто, као, немам времена да се лепо код куће завалим и само читам - све што сам у последњих годину-две прочитала било је током путовања, што оних дванаесточасовних до Македоније, што по граду.

Брајсон ми је много сладак (и оцу ми се свиђа). За сада сам прочитала Ни овде ни тамо и Кратку историју безмало свачега (још ме неке његове књиге чекају).

Пре пар дана завршила Тајни запис (http://www.guardian.co.uk/books/2008/may/24/fiction1).

Последњу туру сам већ помињала, на оном форуму. Синоћ одгледала и филм (http://www.sonyclassics.com/lastorders/flash/index.html). Боље је кад се (прво) прочита.

Јуче почела књигу која се зове Озбиљни људи. Већ на другој страни сам нашла неке симпатичности, преписаћу вам пар детаља, сад морам да радим нешто озбиљно :).

Прочитала сам ја још којешта, али се овога најлепше сећам.
« Последња измена: 26. 10. 2010. у 15.43 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #2 : 26. 10. 2010. у 15.59 »
Извини, али ко је тај Брајсон? На линку пише да је аутор Себастијан Бари…

Јесу ли то све књиге од једног те истог аутора?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #3 : 26. 10. 2010. у 16.59 »
У, пардон! Ја мис’ила биће довољно да разредим, па да свима све буде јасно… Извињавам се, нешто сам битно морала на брзину да завршим, па нисам овде стигла да будем прецизна.

Дакле, оно прво је Бил Брајсон. Тајни запис је пис’о Себастијан Бари, Последњу туру Грејем Свифт, а Озбиљне људе тамо неки Индијац. Ни за једнога од поменутих нисам била чула, али се испоставило да су симпатични. Ништа озбиљно (до потпуно неозбиљно), и даље ништа што изискује сувише концентрације.

Да, пардон, недавно сам прочитала и "Не идимо ноћас псима" http://contemporarylit.about.com/od/memoir/fr/dogsTonight.htm.

Има још, само не могу свега да се сетим.

Имам ја и озбиљних књига код куће, да не мислите да сам тамо некака безвезе :), само ми се не читају озбиљне ствари. Више, брате, волем да се смејем док нешто читам него да се бедачим и бацам у филозофије над смислом живота. (Ниједна од наведених, да се разумемо, није нарочито далеко од смисла живота, само датоме прилази на позитиван начин.)
« Последња измена: 26. 10. 2010. у 17.05 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Tanja

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 33
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #4 : 27. 10. 2010. у 00.06 »
Ja trenutno čitam Korekcije od Džonatana Frenzena i uživam :)

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #5 : 27. 10. 2010. у 08.58 »
Ja trenutno čitam Korekcije od Džonatana Frenzena i uživam :)

Pogledala onaj kratki prikaz. Zvuči kao nešto što bih možda i sama odabrala. Misliću o tome :).
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Tanja

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 33
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #6 : 27. 10. 2010. у 12.21 »
Pogledala onaj kratki prikaz. Zvuči kao nešto što bih možda i sama odabrala. Misliću o tome :).

Mislim da nećeš pogrešiti. Doduše, ja sam tek počela da je čitam, ali već preporučujem knjigu kome stignem!

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #7 : 27. 10. 2010. у 18.13 »
Тренутно читам "Хегемонија или опстанак" Ноама Чомског. Већ из наслова вам је јасно о чему (и о коме) се ради.
Није за млађе од 18 година. :)

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #8 : 27. 10. 2010. у 18.25 »
Тренутно читам "Хегемонија или опстанак" Ноама Чомског. Већ из наслова вам је јасно о чему (и о коме) се ради.
Није за млађе од 18 година. :)

Mmm, lepo. :)
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #9 : 29. 10. 2010. у 07.56 »
Kad smo kod periodnog sistema, čitala sam i "Periodni sistem" Prima Levija. Zanimljivo je.
« Последња измена: 29. 10. 2010. у 10.02 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #10 : 29. 10. 2010. у 09.58 »
Ja evo, počeh Avanture nevaljale devojčice Marija Vargasa Llose, i moram reći da sam prijatno iznenađena veštinom i pismenošću prevodioca, što je pravo osveženje, jer odavno prestah da čitam prevode na srpski, baš zato što mi je iz svakog prosto vrištao original i ukazivao na nemuštost i neznanje onog ko je prevodio.

Opet, kao što rekoh, Vargas Llosa iznenađuje. Knjiga uopšte ne liči na njegove ranije. Na samom sam početku, ali več ne mogu da je ispustim iz ruku, a čini mi se da ima i neke autobiografske crtice, jer je glavni junak Peruanac u Parizu koji jeupravo dobio posao u Unesku kao prevodilac… Jedno od mnogobrojnih zanimanja koja je Vargas Llosa imao tokom svog života…

Ajmo malo manje linkova ka izdavačkim kućama (nećemo nikom da dižemo rejting na Guglu za dž), a malo više vaših utisaka, o čemu je knjiga, zašto vam se dopada i tako dalje… Jer, linkom teško da ćete zainteresovati nekog da je uzme i pročita… ;)

PS:Sonja, poslednji link koji si dala, ne radi… O kojoj je knjizi reč?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #11 : 29. 10. 2010. у 10.03 »
Ajmo malo manje linkova ka izdavačkim kućama (nećemo nikom da dižemo rejting na Guglu za dž), a malo više vaših utisaka, o čemu je knjiga, zašto vam se dopada i tako dalje… Jer, linkom teško da ćete zainteresovati nekog da je uzme i pročita… ;)

PS:Sonja, poslednji link koji si dala, ne radi… O kojoj je knjizi reč?

Sori, ne postizavam. Ovih dana ima jedna stvar koju baš moram, pa ne stižem da se raspisivam…
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #12 : 29. 10. 2010. у 10.04 »
No problem, samo reci šta je bilo na tom linku… :)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #13 : 29. 10. 2010. у 10.06 »
No problem, samo reci šta je bilo na tom linku… :)
Eno, vičem ti u kutijicu, al ne gledaš…
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже RecklessLife

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 26
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #14 : 29. 10. 2010. у 12.41 »
Poslednje, neku poeziju od Bajrona.
So, you think you have found the solution? But it's just another illusion.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #15 : 29. 10. 2010. у 13.15 »
Poslednje, neku poeziju od Bajrona.
I? Da li ti se dopalo?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже RecklessLife

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 26
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #16 : 29. 10. 2010. у 13.44 »
Oh, da. Voleo bih da se vratim u 19. vek i da živim u Londonu. :)

Bajron je meni genijalan. Obožavam ga.
So, you think you have found the solution? But it's just another illusion.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #17 : 29. 10. 2010. у 22.24 »
Oh, da. Voleo bih da se vratim u 19. vek i da živim u Londonu. :)

Bajron je meni genijalan. Obožavam ga.

http://www.poemhunter.com/i/ebooks/pdf/lord_george_gordon_byron_2004_9.pdf
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже RecklessLife

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 26
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #18 : 30. 10. 2010. у 00.14 »
So, you think you have found the solution? But it's just another illusion.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #19 : 13. 11. 2010. у 22.57 »
Ово је као да читам Београде, добро јутро без оних празнина између афоризама :). Лепо је сложено (неке се ситнице понављају, али то ваљда значи да су ти детаљи у животу човеку били значајнији од неких других), испаде права аутобиографија. Многе ће ствари постати јасније (наравно, нећу вам баш све битне детаље открити ;))… Покушавам да се одлучим за нешто ситно, али тешко иде…

(…) Брзо сам се уморио од школе.
Школа воли једну врсту деце, а ја баш нисам био такав… Мислим да би требало да постоји нека друкчија школа која би имала разумевања за сваку врсту деце… (…)

(…) стриц добави годишњак Четврте мушке, па ми после прича: „Узмем лист хартије, па поклопим одозго страну, па читам рубрику ИСКЉУЧЕНИ ЗА СВА ВРЕМЕНА, видим ту те нема, па ми лакне, онда ИСКЉУЧЕНИ НА ГОДИНУ ДАНА, нема те ни ту, онда ми је већ много лакше. ПОНАВЉАЛИ, нема те ни ту, онда даље и не гледам…“
(…)

… Тако, кад сам дошао са шеснаест година у Београд, ја сам више личио на неку девојчицу, него на дечака. Онда су ме зезали по Београду, ови мандови београдски, сјајни типови, али кад дођеш овако, као да си дошао из богословије… Али, мене је извадило то, рецимо, што сам свирао на гитари и виолини, а они о томе нису имали појма… У том крају, где сам живео, то су били прави београдски момци, овако, једна генерација жестока, шармантна… Нико од њих углавном ништа није постигао у животу, али су били сјајни типови…
(…)

Ако је писање саопштавање човековог искуства, а то би, уопштено речено, требало да буде, онда је само писање мала и безначајна вештина у односу на то како дете и човека оспособити да стичу што више правих искустава, и то не литерарних, него животних. Невероватно је колико је писање, уметност уопште, у свести деце и великог броја одраслих људи, отуђено од човека, његовог искуства и мишљења.
« Последња измена: 13. 11. 2010. у 23.37 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #20 : 14. 11. 2010. у 00.01 »
Mandovi… ;D Otkad nisam čula tu reč, a moj otac je redovno koristi… Ajde još malo, Sonja, baš je lepo…

(Moraću da pazarim nešto od čika Duška kad dođem sledeći put. Samo moram da zapišem, da ne zaboravim. Što sam starija to mi je sve teže da pamtim… [blb])
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #21 : 14. 11. 2010. у 01.21 »
Ево узрока оног старог доброг: „Маме, рађајте деци сестре…“:

Могао сам имати четири године, још увек смо живели у Нишу, а у Нишу сам имао тетку, мајку моје сестре, која се звала Јелица, и која ме је много волела… Тетке увек воле лепше и друкчије него мајке… И једна од ствари коју је она хтела да учини мени, а ваљда и себи, била је да ме фотографише… За наше прилике и наше материјалне могућности, и живот који смо ми тада живели, то је био велики догађај и велика част. И она ме је обукла, не знам да ли је све баш тада на мени било моје, али знам да ме је дуго припремала, да ме је одвела код неког нишког фотографа, да ме је сликала.. Не сећам се самог фотографисања, али ми се чини да ме је тог истог дана, да би употпунила тај провод, одвела да видим један филм, што је у Нишу у то доба, могло је то бити 1926, 1927. године, било велико чудо. Дакле, истога дана био сам фотографисан први пут у животу, и први пут у животу гледао сам филм. То је био један од поклона моје тетке Јелице Стефановић…
(…)
Добри дух мога детињства била је моја млада тетка по мајци… (…) Стигла је само да ме обаспе љубављу и нежношћу, које имају чак квалитет више него материнска. Зато сам ја тужан данас, када расту толики јединци, који сутра својој деци неће моћи да поклоне тетке, стричеве, ујаке. Ја сам то имао.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #22 : 14. 11. 2010. у 01.36 »
Е, да сам онда, пре четрдесет година, знао да ћу постати писац, да ће ме деца учити у школи… да ћу морати да причам и објашњавам свој живот и писање… Да сам то онда могао знати, друкчије бих живео, друкчије се понашао и више бих памтио.
(…)
… Сем тога што сам био дете, ја немам бољих доказа да ми је било лепо, најлепше до сада и заувек. Јер, чиме се то деца баве? Ситницама и глупостима. О чему причају? Опет о ситницама и глупостима. Ни у Нишу ни у Суботици није било ни крокодила, ни слонова, ни авиона, ни тајфуна, ни земљотреса, никаквих чуда и сензација. Понекад би грмело. Пала би киша. Зими је падао снег. Није било веће и опасније животиње од пса. Било је врабаца, али кога то занима.
Па ипак се живело, са великим узбуђењима и радостима. (…)
Старији људи се тек касније сете да је детињство било чаробно и непоновљиво. Тек кад одрасту и размисле. Кад упореде.
Деца немају појма о томе. Деца живе, интензивно и радосно, јер имају млада и гладна чула, која траже да се стално нешто пипа, нешто гледа, нешто слуша… (…)
И тако имамо две врсте писаца за децу. Једни се са сетом и тугом сећају некадашњих радости. Други се, још увек као деца, играју и радују.
Ја се данас мало чега сећам из детињства. Али, по томе како живим, шта волим и чему се радујем, чини ми се да сам још дете. И, као свако дете, немам прошлости.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #23 : 14. 11. 2010. у 01.51 »
baš je lepo…

(Moraću da pazarim nešto od čika Duška kad dođem sledeći put.
Ако баш опасно кренеш да кризираш, реци, да узНемо нешто, па да шИљемо. Није то баш тол’ко прескупо.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #24 : 14. 11. 2010. у 01.58 »
Ово за децу ме подсети на оно његово „Децо, можете мислити какав је тек остатак живота, кад је од колевке па до гроба најлепше ђачко доба“.  [lol]

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #25 : 14. 11. 2010. у 08.04 »
Ово за децу ме подсети на оно његово „Децо, можете мислити какав је  тек остатак живота живот, кад је од колевке па до гроба најлепше ђачко доба“.  [lol]
То ти кажем. Мало-мало, па препознам неки од афоризама или наслутим његов зачетак.
Ево још мало, кад препознам и себе и многе друге:

Кад сам демобилисан 1945. године главачки сам отишао на факултет, на групу књижевности, жељан правих разговора о писцима и књигама. Дочекали су нас дијалектологијом (Ђоле, ништа лично ;D), упоредном граматиком индоевропских језика, старословенским. Не, хвала! (…)
« Последња измена: 14. 11. 2010. у 08.05 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #26 : 14. 11. 2010. у 13.13 »
Срамота је, али ја сам тек скоро, гуглујући по нету инспирисан овим твојим уписима, сазнао како је умро Душко Радовић. Морам мало да загорчим тему и тиме, занимљиво је да су за његов тужан крај најодговорнији бахатост и крајњи безобразлук једног донедавно оплакиваног и до неба уздизаног политичара, тада утицајног комунистичког функционера, који му је затворио емисију „Београде, добро јутро“. Замислите само о чему су те доконе идеолошке гузице расправљале на својим састанцима:

Цитат
Predsedništvo Centralnog komiteta Saveza komunista Srbije je 8. novembra 1982. godine razmatralo „aktuelna idejno-politička pitanja informativnih delatnosti“ i 16. novembra objavilo zaključke u kojima stoji: „Aforizmi u popularnoj satiričnoj emisiji ’Beograde, dobro jutro’ u poslednje vreme sve češće imaju obeležje političkih poruka sa izraženom moralističkom i demagoškom pozadinom. Sadržina tih poruka ponekad je krajnje destruktivna i neprihvatljiva. Potrebno je izvršiti podrobniju analizu idejne usmerenosti ovakvog delanja.“

Закључак те анализе био је да се емисија мора прекинути.

Цитат
Duško se razboleo kada je skinut sa programa. „Krenulo je od stresa. Otkazao mu je centar za disanje. Trajalo je to godinu i nešto dana. Za to vreme on se sušio, slabio, sve teže je govorio…” (Brana Radović)

Помиње се и анегдота која се тад могла чути:

Цитат
„Kada se Predsedništvo Komiteta ujutru skupi, valjda je to bilo ponedeljkom, Stambolićevo prvo pitanje je bilo: ’Je l’ onaj matori opet nešto lupetao?’“

А све се коначно завршило овако:

Цитат
Posle zabrane Radovićeve emisije shvaćeno je da je mnogo veća šteta od eventualne koristi takve političke odluke, pa je i sam Stambolić krajem 1983. pozvao na razgovor nekoliko ljudi iz Studija B. Prisutni su bili Slobodan Glumac, glavni i odgovorni urednik ove tada popularne radio-stanice, Duško Radović, Beograđanima dobro znani Đoko Vještica i u to vreme vođa novinarske ekipe Milorad Roganović.

Pokušavajući da izgladi nesporazum, s obrazloženjem u stilu narodne izreke „ko radi, taj i greši“, posle desetak minuta, Stambolić predlaže da se Duško Radović vrati u emisiju „Beograde, dobro jutro“. Bilo je to iznenađujuće, pa su za trenutak svi ostali bez teksta.

Prvi se oglasio Duško: „Ja jesam mali čovek sa radija, ali nisam onaj koji se pali i gasi na dugme.“ Izrekao je svoj politički epitaf. Posle toga svi su ustali i otišli.

Цитат
Drugi deo priče, zapisuje Roganović, nastavio se 1984. godine: „Već je bio pao u krevet. Slobodan Glumac i ja otišli smo u bolnicu da ga vidimo. Na izlasku, pitali smo doktora: ’Je li rak?’ ’Kamo sreće da je’, rekao je, ’rak bismo znali da usporimo. Izgleda da je čiča rešio da umre.’“

Milorad  Roganović dalje kaže: „Imajući sve ovo u vidu, dajem sebi za pravo da mislim da je Dušan Radović ubijen u svojoj šezdeset i drugoj godini. Državu Srbiju nije moglo da opere ni to što mu je mesec dana pred smrt dala i uručila Sedmojulsku nagradu.“

Kada su ga najurili sa radio-talasa, u to vreme iz ovde najslušanije emisije, on je počeo da se topi; odjednom su pantalone koje je stalno nosio na tregerima postajale sve šire i šire, da bi na kraju postale toliko široke da je jedva hodao. Umirao nam je pred očima. Iz pijeteta prema njemu, tri a možda i četiri godine njegovu sobicu, taj njegov golubarnik, kako ga je i sam zvao, u jednom ćošku na 23. spratu Beograđanke, držali smo nenastanjenu. Sve sa papirima na stolu, bilo je kao kada je on bio tamo…

I dugogodišnji popularni novinar Đoko Vještica svedoči da je Duško „izuzetno teško podneo skidanje sa programa“ i da se od toga nije oporavio. Kaže da je bio „ne osetljiv, nego preosetljiv“ i da mu je „svaka nepravda teško padala“.

(Са странице „Како је скончао Душко Радовић“: веза.)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #27 : 14. 11. 2010. у 14.56 »
Strašno… :( Ja to nisam znala…)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #28 : 31. 12. 2010. у 19.07 »
Пре пар дана сам почела да читам књижицу која се зове „Око чега смо се све моја девојка и ја свађали“, и свиђа ми се (почесто се, читајући је, смејем са самом собом - што, признајем, није баш недвосмислен доказ менталног здравља, али прија). Једна од ствари која ми се свиђа јесте, за промену, превод (Бруни, била си у праву у вези с оним што је "превео" оно са каталонског! Намучих се читајући.). Потражила сам име преводиоца на нету, и под Александар Милајић нашла једног човека који би могао одговарати: http://arhiva.glas-javnosti.rs/arhiva/2006/08/12/srpski/R06081101.shtml. На наведеној страни стоји, између осталог:
Aleksandar Milajić je pre desetak godina napravio jedan eksperiment, objaviši priču "Odlomci" od 27 kucanih redova u kojoj sve reči počinju na slovo O, koji otprilike izgleda ovako:
"Olga Olegovna obožava oficire. Otmena, očaravajuća, ohola. Opalne oči ovalnog oblika, obešenjački osmeh, opasna opsena odanosti. Obožavaoci očajnički obilaze ovaj objekat opsesije. Obleću oko Olge, obasipaju omiljenu Olgu opalima, orhidejama, ogrlicama. Olga oholo osmatra, odabira, ostavlja, opet odabira, opet ostavlja… Ogorčeni očajnici ostavljaju oficirsko ordenje, otadžbinu, odlaze odavde, obeznanjeni, odbačeni, osramoćeni…"

Све и да није баш он прев’о (а не би ме изненадило да јесте), ово ми је крајње симпатично. Па, реко’, да поделим :).

На извесном другом сајту пише "prevodilac Aleksandar Milajić - pronašli smo 67 naslova". С обзиром на "Godina proizvodnje: 1971", свака му се на време!
« Последња измена: 31. 12. 2010. у 19.41 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #29 : 31. 12. 2010. у 19.42 »
Ovo je super, Sonja. Divim se ljudima sa takvim sposobnostima… Baš bih volela da pročitam tu priču na DŽ…  :P

« Последња измена: 31. 12. 2010. у 20.21 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже lemetar

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 54
  • Шта рећи …
    • Аикикаи
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #30 : 2. 01. 2011. у 13.03 »
Прочитах веома брзо ’’Колибу’’. Чини ми се да је више писана за верујуће. Мада, како је приказан бог, може бити занимљива и онима који немају хришћански поглед на свет. Занимљив је начин како лик бога разбија уобичајене представе о цркви, љубави, осуђивању, праштању, церемонијама, молитви.
Тренутно читам ’’Кратку историју безмало свачега’’ од Била Брајсона, а надам се да ће ми потом остати времена и за ’’Емоционалну интелигенцију’’ Данијела Големана која чека већ годинама.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #31 : 2. 01. 2011. у 13.30 »
Прочитах веома брзо ’’Колибу’’. Чини ми се да је више писана за верујуће. Мада, како је приказан бог, може бити занимљива и онима који немају хришћански поглед на свет. Занимљив је начин како лик бога разбија уобичајене представе о цркви, љубави, осуђивању, праштању, церемонијама, молитви.
Причала је колегиница, још одавно, о Колиби, трудила се да нам објасни ово што помињеш. Звучало је занимљиво - мада, признајем, не довољно да би ме навело да прочитам (можда и грешим, али нешто нисам у стању да се усредсредим на озбиљне ствари и мање-више филозофска разматрања на ову тему).
Тренутно читам ’’Кратку историју безмало свачега’’ од Била Брајсона, а надам се да ће ми потом остати времена и за ’’Емоционалну интелигенцију’’ Данијела Големана која чека већ годинама.
Кад помену емоције: частила сам се Дарвиновом књигом (кажу да до сада није била преведена на српски) „Изражавање емоција код човека и животиња“. То ћу морати лепо, натенане, у миру и тишини топле ми собе.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Марина

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 126
  • Говорим: српски, енглески мало, а шведски ни мало!
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #32 : 8. 01. 2011. у 17.01 »
Upravo sam pročitala ,,Tvrđavu" Meše Selimovića.
Tvrdi se da je Meša bio inspirisan jednom Raičkovićevom (istoimenom) pesmom, koju je mnogo voleo i koja se može čitati kao predtekst ovom romanu.

Svaki put kada pročitam ovakvo delo, koje me prestravi činjenicom da se sve što nam je poznato može okrenuti naglavce, obećam sebi da ću početi da čitam Mir-Jam…

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #33 : 8. 01. 2011. у 17.03 »
Svaki put kada pročitam ovakvo delo, koje me prestravi činjenicom da se sve što nam je poznato može okrenuti naglavce, obećam sebi da ću početi da čitam Mir-Jam…
Немој, молим те! (Додуше, више не мораш ни да читаш, вазда се неке серије и филмови снимају по њеним „делима“.)
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Марина

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 126
  • Говорим: српски, енглески мало, а шведски ни мало!
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #34 : 8. 01. 2011. у 17.06 »
Šalim se, narafski… [mig]
Mada, mislim da je ,,Brod plovi za Šangaj" sa Vesnom Trivalić i Svetislavom Goncićem rađen po nekoj njenoj knjizi, a film je super. Dakle, kad rade parodije, onda još i može da prođe! [osmeh2]

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #35 : 8. 01. 2011. у 17.12 »
Šalim se, narafski… [mig]
Ја сам, наравно, мртва озбиљна [namig].
Једну сам само њену књигу прочитала (у средњој школи, кад су све девојчице малтене само то читале) - да видим шта је ту, ког ђавола, толико интересантно - и сморила се ко змај, и закључила да ће то уједно бити и последње тог типа што ћу узети у руке. (За филмове не знам, не гледам.)

Сам’ ти читај Селимовића. И друге драге добре старе озбиљне писце. Остало је за у градски превоз, за утапање времена до школе и посла.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Alex

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 27
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #36 : 8. 01. 2011. у 20.02 »
 
Пре пар дана сам почела да читам књижицу која се зове „Око чега смо се све моја девојка и ја свађали“, и свиђа ми се (почесто се, читајући је, смејем са самом собом - што, признајем, није баш недвосмислен доказ менталног здравља, али прија). Једна од ствари која ми се свиђа јесте, за промену, превод (Бруни, била си у праву у вези с оним што је "превео" оно са каталонског! Намучих се читајући.). Потражила сам име преводиоца на нету, и под Александар Милајић нашла једног човека који би могао одговарати: http://arhiva.glas-javnosti.rs/arhiva/2006/08/12/srpski/R06081101.shtml. На наведеној страни стоји, између осталог:
Aleksandar Milajić je pre desetak godina napravio jedan eksperiment, objaviši priču "Odlomci" od 27 kucanih redova u kojoj sve reči počinju na slovo O, koji otprilike izgleda ovako:
"Olga Olegovna obožava oficire. Otmena, očaravajuća, ohola. Opalne oči ovalnog oblika, obešenjački osmeh, opasna opsena odanosti. Obožavaoci očajnički obilaze ovaj objekat opsesije. Obleću oko Olge, obasipaju omiljenu Olgu opalima, orhidejama, ogrlicama. Olga oholo osmatra, odabira, ostavlja, opet odabira, opet ostavlja… Ogorčeni očajnici ostavljaju oficirsko ordenje, otadžbinu, odlaze odavde, obeznanjeni, odbačeni, osramoćeni…"

Све и да није баш он прев’о (а не би ме изненадило да јесте), ово ми је крајње симпатично. Па, реко’, да поделим :).

На извесном другом сајту пише "prevodilac Aleksandar Milajić - pronašli smo 67 naslova". С обзиром на "Godina proizvodnje: 1971", свака му се на време!

Sonja, hvala na lepim rečima. Da, u pitanju je isti Aleksandar Milajić :-)

 
Ovo je super, Sonja. Divim se ljudima sa takvim sposobnostima… Baš bih volela da pročitam tu priču na DŽ…  :P



Bruni, for your eyes only :-)


Džersi

Džoni džepari džokeje džinovskih džepova. Džukci džapaju džigericu dželata. Džoger džilita džombama. Džaveljaju dživdžani. Džonjaju džezeri. Dževa džuboksa. Džungla.
Džaba džumbus.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #37 : 8. 01. 2011. у 20.05 »
Bruni, for your eyes only :-)

Džersi

Džoni džepari džokeje džinovskih džepova. Džukci džapaju džigericu dželata. Džoger džilita džombama. Džaveljaju dživdžani. Džonjaju džezeri. Dževa džuboksa. Džungla.
Džaba džumbus.

Мало сам и ја видела. Ако?

Понављам, свака му (ти?!) се на време!  [car]
« Последња измена: 8. 01. 2011. у 20.09 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Alex

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 27
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #38 : 8. 01. 2011. у 20.15 »
Ako, ako, neka si. Fala još jednom :-)

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #39 : 8. 01. 2011. у 21.09 »
Joj, pusti decu… Mladi su, naučiće, život i lektori su pred njima.
Malo je nedostajalo da krenem da im ispravljam pozdravni govor, ali bilo bi to grubo i nezahvalno s moje strane, zar ne?
Ne.  [djavolica]
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Alex

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 27
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #40 : 8. 01. 2011. у 21.16 »
 [lol] [pljes] [thumbsup] I to što kažeš…

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #41 : 8. 01. 2011. у 21.17 »
Ако ти устреба примећивач оног другог (некима и првог и јединог) смисла, слободно се јави. Имам ја и другаре који лепо размишљају.
Претпостављам да поседујеш Сваштару Драгослава Андрића?
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Alex

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 27
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #42 : 8. 01. 2011. у 21.22 »
Čuj posedujem… Odrastao na njoj.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #43 : 8. 01. 2011. у 21.24 »
А’ с’ ти неки ситан! [osmeh2]
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Alex

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 27
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #44 : 8. 01. 2011. у 21.27 »
Rod’la maaajka…  [angel]

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #45 : 8. 01. 2011. у 21.29 »
Слободно се јави кад будеш боравио у Великом Прљавом Граду, а имао времена - има нас овде који волимо да се дружимо и уживо.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Alex

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 27
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #46 : 8. 01. 2011. у 21.34 »
Što su to mlijeko? Što je to jaja? /Alan Ford/
Na koji od naših Velikih Prljavih Gradova misliš? 

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #47 : 8. 01. 2011. у 21.37 »
"Бео"град. Неколицина нас је релативно трајно настањена овде. А неки су нам релативно близу, могу да скокну кад се укаже потреба/прилика.

P. S.
За чаврљање без везе са било чиме битним за опште добро имамо "Кафанче", у дну почетне стране или у бордо траци изнад овога. Да не затрпавамо без везе званичне теме онда кад лапрдамо онако.
« Последња измена: 8. 01. 2011. у 21.42 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Alex

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 27
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #48 : 8. 01. 2011. у 21.44 »
Onda sam i ja u toj nekolicini, pošto kod mene to ’relativno trajno’ traje već više od dvadeset godina.  [mig] 

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #49 : 8. 01. 2011. у 21.45 »
Е, тим боље. Ајд у Кафанче.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #50 : 8. 01. 2011. у 22.28 »
Bruni, for your eyes only :-)
Džersi

Džoni džepari džokeje džinovskih džepova. Džukci džapaju džigericu dželata. Džoger džilita džombama. Džaveljaju dživdžani. Džonjaju džezeri. Dževa džuboksa. Džungla.
Džaba džumbus.

Super je! Svaka čast. A imaš neku na š? :)

PS: Ovo s džigericom i dželatima me podseti na jednu brzalicu na katalonskom gde se pominju neki suci koji jedu džigericu nekog osuđenika  :P Naravno, kao i svaka brzalica, nema mnogo veze s mozgom, ali mnogo dobro zvuči… :) I takođe se provlači vrlo sličan glas, /đ/ (nije dž, ali je prilično slično)…

Dobro nam došao, Aleksandre. Nadam se da ćemo se lepo družiti.. [osmeh2].

PS; Nego, Aleks, ja moram da te pitam, inače ću da umrem od znatiželje (šta ću, žansko [neznam]): kako si nas našao? Slučajno ili ti je neko dojavio da se ovde lepo priča o tebi? Ili si možda počeo da štucaš pa si se dao u pretragu neta da vidiš ko te to pominje?  :P
« Последња измена: 8. 01. 2011. у 23.19 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Alex

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 27
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #51 : 9. 01. 2011. у 02.24 »
Hvala, Bruni. Žao mi je, ali nemam priču na Š. Bila je jedna na M i jedna na B, ali sve je to bilo davne 1995 ili 96, kad sam bio mlad i dokon, tako da su verovatno ostale sahranjene s nekim od pokojnih kompjutera. Ostale su samo ove dve, na O i na Dž, koje su objavljene.

Hvala na dobrodošlici.

Dojavili su mi da je neko pohvalio moj prevod a prokleta sujeta je dovršila posao.  [angel] [emb1] 

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #52 : 9. 01. 2011. у 02.29 »
Žao mi je, ali nemam priču na Š. Bila je jedna na M i jedna na B, ali sve je to bilo davne 1995 ili 96, kad sam bio mlad i dokon, tako da su verovatno ostale sahranjene s nekim od pokojnih kompjutera.
[sad2]
Dojavili su mi da je neko pohvalio moj prevod a prokleta sujeta je dovršila posao.  [angel]
[nav]
Мис’им, извини што се мешам…
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #53 : 9. 01. 2011. у 10.46 »
Па лепо. Баш ми је драго да има још људи који нас прате и дојављују добре вести… Што се сујете тиче… Не брини се, нико није имун на то. Онај ко каже да није сујетан, макар мало, лаже.  [namig]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #54 : 9. 01. 2011. у 12.01 »
Што се сујете тиче… [namig]
,
нек’ нам је жива и здрава! Са сујетом ти је ко с вином: једна чаша дневно годи здрављу, ал’ често претеривање не ваља ич :).
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #55 : 9. 01. 2011. у 12.26 »
Не бих ја цитирао неког лелемуда.

Лелемуди ловатори ландрају Лондоном. Лежерно лове легендарне лучке лепотице. Лењи, ленчаре лепог лагодног лета (лептирићи лепршају ливадом :P).
[osmeh2] (Нисам могла да одолим. Одједном ми је оно лелемуд било много симпатично! Да ли лето може да буде лагодно, не знам, ал’ нема везе. Још се, признајем, нисам љуЦки разбудила.)
« Последња измена: 9. 01. 2011. у 12.30 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Alex

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 27
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #56 : 9. 01. 2011. у 14.45 »
Leto jamačno može da bude lagodno. Seti se samo studentskih dana i pretvaranja da je sve u redu, a negde u potiljku te vreba svest o seKtembarskom ispitnom roku i jurenju uslova. To svakako nisu bila lagodna leta, ili bar ne potpuno lagodna. S druge strane, lezo po završetku gimnazije a pre polaska na fakultet svakako je, kod većine ljudi, jedno od najlagodnijih u životu.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #57 : 9. 01. 2011. у 14.47 »
О, сећам се…
Наши сироти родитељи ипак јесу дочекали .
« Последња измена: 9. 01. 2011. у 14.52 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Alex

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 27
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #58 : 9. 01. 2011. у 14.50 »
P.S. Sonja, ovo je odlično.  [thumbsup]
P.P.S. Pokušaću da stupim u kontakt s jednom poznanicom, koja je u vreme kad smo se zamajavali sličnim glavolomkama počela da dopunjuje Kenoove stilske vežbe pišući ih na zadato slovo. Mislim da ih je imala na desetak različitih slova, a ako je ne nađem - eto nama domaćeg zadatka za ubijanje vremena.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #59 : 9. 01. 2011. у 14.55 »
More, sad ćete vi u Svašta i ništa.

(Sad ću da uzmem pelcer za smajlije, super su!)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #60 : 9. 01. 2011. у 14.56 »
Које црно моје даље убијање времена! Тако не бих смела да виркам овамо на сваких минут-два… (Наравно да је кудикамо занимљивије од онога што морам да радим, али, она страшна реч на м ми кљуцка по потиљкићу.)
Наравно да су ми још неке будалаштине почеле падати на ум док сам, уз доручак, читала новине… Записиваћу, па шта буде, нек’ иде живот.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #61 : 9. 01. 2011. у 14.57 »
More, sad ćete vi u Svašta i ništa.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #62 : 20. 01. 2011. у 00.13 »
„То је био једноставан, скроман и до слабости доброћудан Бачванин, џин од човека, коме су недостајала ,два сантиметра до два метра’, али који је и та два сантиметра надокнађивао ширином плећа, тежином корака и грубом величином својих рипидастих радничких руку.“

(Андрић)

Оно до слабости доброћудан ме је дотукло :).
« Последња измена: 20. 01. 2011. у 00.16 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #63 : 27. 02. 2011. у 07.56 »
     И даље се сећајући разговора са колегиницом која мали део времена и даље проводи у Тогоу (родитељи јој тамо живе и раде, на универзитету, мати је Францускиња), а сад живи и студира у Француској (и знатно зрелије ставове има према животу и свету од својих вршњака, тј. колега, „чистокрвних“ Француза - одн. нешто се не сећам да смо са осталима уопште и водили разговоре у којима би се дошло до ставова о животу и свету - можда само зато што смо са овом девојком проводили и слободно време, да не грешим душу), нисам се премишљала кад сам видела да постоји (савремена) књига приповедака (и два романа, то ћу после :)) везаних за Африку, за Нигерију.
     Углавном се прича о људима који су успели да оду, углавном у Америку - и о ономе од чега су побегли из Нигерије. О томе како „се смрачи одрастао човек који може да шиба другог одраслог човека ако му се прохте и кад год му се прохте“, како је „све почело на паркингу, кад је свети Куран који је лежао украј пута прегазио човек за кога се дознало да је Игбо и хришћанин. Људи који по ваздан седе недалеко одатле и играју даме, а испоставило се да су муслимани, извукли су га из комбија, одсекли му главу једним ударцем мачете и однели га на пијацу, где су позвали остале да им се придруже - неверник је оскрнавио свету књигу. (…) Слушаће на радио-станици BBC извештаје о броју мртвих и нередима - ’верски сукоби с етничком напетошћу у позадини’, рећи ће глас. И она ће завитлати радио о зид и слепи, усијани бес ће је сву обузети због тога како је све то, онолико отела, педантно спаковано да стане у тако мало речи.“, о ипак солидној дози презира према Америци и Американцима („локални колеџ где девојке имају дебеле бутине и мажу нокте јаркоцрвеним лаком, а лице течним пудером од кога изгледају наранџасте“; „Закључила је како бити родитељ у Америци значи жонглирати бригама, као и да то потиче од превише хране: Американцима је пун стомак па имају времена да брину о томе хоће ли се њихова деца разболети од какве ретке болести за коју су управо негде прочитали, и мисле како имају право да заштите своју децу од разочарања и оскудице и неуспеха. Пун стомак Американцима пружа луксуз да себе хвале као добре родитеље, као да је брига о свом детету пре изузетак неголи правило“), о односу према женама (не општем, него, рецимо, при тражењу посла и сл.)…
     Ауторка је Chimamanda Ngozi Adichie, а збирка прича је код нас названа Дрхтај (у оригиналу је The Thing Around Your Neck).
« Последња измена: 27. 02. 2011. у 08.06 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #64 : 1. 04. 2011. у 07.56 »
(Не знам куд бих с овиме; ако неко има паметну идеју, нек’ премести.)
Орхан Памук ипак осуђен
http://www.politika.rs/rubrike/Svet/172256.sr.html
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #65 : 1. 04. 2011. у 10.54 »
(Не знам куд бих с овиме; ако неко има паметну идеју, нек’ премести.)
Орхан Памук ипак осуђен
http://www.politika.rs/rubrike/Svet/172256.sr.html
Strašno. Ali, nešto mi sve to liči na neki domaći dežavi…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #66 : 4. 04. 2011. у 20.15 »
Прво сам на ово набасала у облику audio book-а: копајући по неком од сајтова са хрпама књига у разним облицима, препознала сам наслов (неко време нисам била сигурна ко ми је књигу препоручио, данас је мистерија разјашњена), и веома ми се свидело како ју је стари добри глумац прочитао. А онда сам, уз врло мало труда у виртуелном свету, сазнала где књигу могу да купим. Једном речју, срећна сам ко кера.
Наслов ће вам, надам се, бити довољан да разумете моју радост. Тек после сам сазнала понешто и о аутору и његовим активностима.
(Превод, нажалост, није најсрећнији - има потпуно глупих оБашки - ал’ нема везе.)
« Последња измена: 4. 04. 2011. у 21.12 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #67 : 4. 04. 2011. у 21.01 »
Па кад си слушала Најџела, онда си могла да пазариш и у оригиналу и да поштедиш саму себе од нервирања…

Ја сам овог викенда добила књигу коју је превео наш другар са Историјске библиотеке, Урош Миливојевић, и такође сам срећна као кера  :D јер барем око превода не морам да се бринем, а на страну што је тема која мене занима: историја позног Римског царства од аутора Стивена Мичела…  [yes]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #68 : 4. 04. 2011. у 21.05 »
Па кад си слушала Најџела, онда си могла да пазариш и у оригиналу и да поштедиш саму себе од нервирања…
Не нервирам се, није тај, тежи случај (а и баш ме брига, имам дивно прочитан јасно написани оригинал). Нису лоше решени они мање-више стручни термини, као ни неке, бар у мом скромном случају, ређе коришћене енглеске речи, а нема ни губљења у дужим реченицама. Под глупим грешкама мислим на непретварање д у т тамо где је требало и сличне основне ствари.
(Симпатично је, вежбе ради, слушати чика Најџела и читати преведено :).)

Ја сам овог викенда добила књигу коју је превео наш другар са Историјске библиотеке, Урош Миливојевић, и такође сам срећна као кера …
Ко уме да се радује, има чему да се радује.
Радост је привилегија оних који скромно мисле о себи а лепо о животу.
« Последња измена: 4. 04. 2011. у 21.20 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #69 : 5. 04. 2011. у 06.36 »
(Превод, нажалост, није најсрећнији - има потпуно глупих оБашки - ал’ нема везе.)
Ово је мало прегрубо. Није превод лош. Баш ме зато и чуди што се понављају ствари типа: „… а другим приликама би био напоље целу ноћ.“ То напоље уместо напољу :-/ нашла сам бар три пута закључно са 132. страном (у ствари, сваки пут у таквом контексту, тако да, што би рекли, дефинитивно није грешка у куцању).
« Последња измена: 5. 04. 2011. у 06.52 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #70 : 10. 04. 2011. у 10.38 »
има потпуно глупих оБашки
Синоћ сам, рецимо, наишла на: „… носио изкрзану капицу…“ :-/
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #71 : 10. 04. 2011. у 13.20 »
има потпуно глупих оБашки
Синоћ сам, рецимо, наишла на: „… носио изкрзану капицу…“ :-/
A ima li ta knjiga nekog lektora?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #72 : 10. 04. 2011. у 13.23 »
има потпуно глупих оБашки
Синоћ сам, рецимо, наишла на: „… носио изкрзану капицу…“ :-/
A ima li ta knjiga nekog lektora?
Као има. Не пише име и презиме, него неки, као, псеудоним. Цврц.
Неке условно речено компликоване ствари су коректно преведене, а стоје овакве одвалотине. Стварно ми није јасно.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #73 : 10. 04. 2011. у 15.45 »
има потпуно глупих оБашки
Синоћ сам, рецимо, наишла на: „… носио изкрзану капицу…“ :-/
A ima li ta knjiga nekog lektora?
Као има. Не пише име и презиме, него неки, као, псеудоним. Цврц.
Неке условно речено компликоване ствари су коректно преведене, а стоје овакве одвалотине. Стварно ми није јасно.
Dobar prevodilac ne mora da poznaje dobro i pravopis. ZATO se i plaćaju lektori. Kad bi prevodilački posao bio i lektorisanje, čemu bi onda služili lektori? ;)

Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Magi

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 41
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #74 : 13. 04. 2011. у 14.36 »
Poslednje što sam čitala jeste zbirka Nerudine poezije, malo je reći da sam oduševljena.  [fsmile]
"Svi tako misle: greška. A greške nema, postoji samo ono što ne znamo." (Derviš i smrt-M. Selimović)

Ван мреже lemetar

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 54
  • Шта рећи …
    • Аикикаи
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #75 : 29. 04. 2011. у 10.27 »
Последња прочитана књига је ’’Хоризонти звука’’, монографија о нашем чувеном гитаристи и физичару Јовану Јовичићу.
Тренутно читам књигу ’’Човек који је сувише знао’’, о математичару Алану Тјурингу.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
« Последња измена: 29. 04. 2011. у 13.46 Зоран Ђорђевић »

Ван мреже stevanbj

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 6
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #77 : 29. 04. 2011. у 20.04 »
1984. - Džordž Orvel

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #78 : 29. 07. 2011. у 23.26 »
"Недеља на базену у Кигалију", Жил Куртманш. О томе како су једни људи систематски истребљивали друге људе. Скупљам снагу за последњих неколико страна. Много је страшно. У предговору, између осталог, пише: „Неки читаоци ће ми замерити да сам сувише пустио машти на вољу у неким сценама насиља и злочина. Грдно се варају.“

А почела сам да читам и „Пола жутог сунца“ - о подели Нигерије и грађанском рату који је уследио.

Мораћу под хитно опет да нађем неку необавезну „летњу“ будалаштину, ово је сувише мучно.

Да, пре тога сам, са уживањем, прочитала „Штимер клавира“. И ту има и колониста и колонизованих (овог пута мало давнија историја, Бурма), и рата и ружнога, али су заиста разне ствари - од оних о „одбрани националних интереса“ Британије, Француске и других (засноване на документима, фино критиковане), преко прича о локалној традицији, географији, фауни, флори и народној медицини, до издаје и шпијунирања (чисто „да се деси нешто на концерту“) - на крајње спретан начин испреплетане. Сам опис путовања главног лика од Лондона до одредишта, на крајњем истоку тадашње Бурме, траје - али занимљиво. Аутор је, иначе, завршио прво биологију, па медицину, и радио у Мјанмару (?) - што се лепо види из начина на који је описао ствари које му јесу блиске и заиста познате. Наравно, до детаља је описан и процес оправке и штимовања несретног клавира из наслова. Списак коришћене историјске грађе и техничке литературе на крају књиге је забрињавајуће дуг кад се прочита и чињеница да је човек у тренутку писања свега тога имао 24 године. Скроз је симпатична књига. Успут сам, наравно, на нету налазила градове и храмове који се помињу, и читаву сликовницу себи направила. Баш је било добро.
« Последња измена: 30. 07. 2011. у 00.00 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #79 : 29. 07. 2011. у 23.34 »
Ja sad čitam Ljosin San jednog Kelta (El sueño del celta) i vala isto. Divljaštva belog čoveka nad crnim čovekom Afrike i domorocima amazonskih šuma kome je navodno hteo da donese civilizaciju i da ga prosvetli, a zapravo ga je pretvorio u roba i tretirao gore nego životinju. Jednom sam već počela da čitam i smučilo mi se, sad opet čitam, da vidim da li ću da završim. Mada, takođe se upliće malo i irski patriotizam, a meni po definiciji svi patriotizmi malo izazivaju muku u stomaku, tako da ipak nisam sigurna da ću dovršiti ovu knjigu, iako Ljosu bukvalno obožavam i pročitala sam skoro sve što je napisao…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #80 : 30. 07. 2011. у 00.01 »
„Бели људи шаљу црне људе у рат против жутих људи, да би освојили земљу коју су бели људи украли од црвених људи.“ Из Косе
« Последња измена: 30. 07. 2011. у 00.09 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже stevanbj

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 6
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #81 : 30. 07. 2011. у 10.26 »
Идиот - Достојевски

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #82 : 30. 07. 2011. у 10.29 »
„Бели људи шаљу црне људе у рат против жутих људи, да би освојили земљу коју су бели људи украли од црвених људи.“ Из Косе
Lajk.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #83 : 30. 07. 2011. у 10.30 »
Идиот - Достојевски
Е, ви’ш, то сам читала одааавно, и спада у ствари које би требало поново да прочитам, чим нађем заиста довољно времена.

Јуче сам, у аутобусу, чула девојчицу како другарици каже да мора да јој се похвали да је почела да чита „Злочин и казну“. Нисам, нажалост, од буке, чула даље, али ваљда ће јој се и свидети.
« Последња измена: 30. 07. 2011. у 10.33 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #84 : 30. 07. 2011. у 10.31 »
„Бели људи шаљу црне људе у рат против жутих људи, да би освојили земљу коју су бели људи украли од црвених људи.“ Из Косе
Lajk.
Аха. Савршено сажМето.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже stevanbj

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 6
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #85 : 30. 07. 2011. у 19.04 »
Идиот - Достојевски
Е, ви’ш, то сам читала одааавно, и спада у ствари које би требало поново да прочитам, чим нађем заиста довољно времена.

Јуче сам, у аутобусу, чула девојчицу како другарици каже да мора да јој се похвали да је почела да чита „Злочин и казну“. Нисам, нажалост, од буке, чула даље, али ваљда ће јој се и свидети.

Ретко се данас људи хвале да су прочитали или почели да читају неку књигу. Надам се да ћу и ја некад чути тако неки разговор у аутобусу који би ме одушевио.

Ван мреже Шишмиш

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 43
  • Говорим: немушти
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #86 : 5. 08. 2011. у 00.31 »
Јуче сам, у аутобусу, чула девојчицу како другарици каже да мора да јој се похвали да је почела да чита „Злочин и казну“. Нисам, нажалост, од буке, чула даље, али ваљда ће јој се и свидети.
То можда и сазнамо, ако редовно будемо пратили црну хронику, одељак „Криво интерпретирана класична књижевност“.

Узгред бај д веј, Злочин и казна је последња (ваљда) књига коју сам прочитао, и још ме нема у новинама  [sec]

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #87 : 24. 12. 2011. у 23.14 »
Управо сам прочитао одличну књигу Била Брајсона Made in Amerika. Брајсон пише о томе како су у енглески језик улазиле речи у Америци, од доласка "Мејфлауера" па до данас. Са развојем привреде, разних потпуно нових производа, нових послова и заната, спортова, јела, свега чему је требало наденути име. А Америку су у почетку насељавали релативно прости људи, са свих страна, који су говорили разне језике, што је све компликовало живот.  Врло је занимљиво, посебно за оне којима је енглески струка, или тек треба да буде.
БТЊ, превод је врло добар.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #88 : 24. 12. 2011. у 23.33 »
Управо сам прочитао одличну књигу Била Брајсона Made in Amerika
[cesh]… Ономад ти се није била свидела, бар на почетку.

 Има Брајсон бар још две књиге које се бакћу језиком: Troublesome words (видела сам је у English Book-у у Краља Петра) и Mother tongue: English and how it got that way (да̑ се скинути у виду .pdf-a, са више места). Ваљда ћу некад стићи и да читам те силне књиге… У последње време слушам At home. И даље ми је потпуно сладак.

Јуче сам започела American rust. Ако будем стекла неки битан утисак, јавићу.
« Последња измена: 24. 12. 2011. у 23.47 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #89 : 25. 12. 2011. у 00.44 »
Соњо, а је л ти то читаш на инглишком?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже yael

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 62
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #90 : 25. 12. 2011. у 03.00 »
Freedom, J. Franzen.
Toplo preporučujem.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #91 : 25. 12. 2011. у 10.02 »
Соњо, а је л ти то читаш на инглишком?
Извињавам се, испадох нејасна :hehe:.
Америчку рђу имам на српском. Јуче сам, трудећи се да избегнем домаћу издавачку кућу, потражила стране изворе, па је тако и остало. Ово што се тиче енглескога као таквог још увек не покушавам.

Оне пдф-ове и аудио књиге имам на енглеском. Немам баш времена да читам белетристику на енглеском, па још с монитора (ово мало мозга би ми се спржило после две стране), тако да разне симпатичне ствари у последње време слушам - и разумевање ми сасвим пристојно иде. Упркос буци у превозу, који ми је уобичајено место за упражњавање слушања симпатичних књига [yes]. Мис’им, омакне се понешто нејасно, ал није страшно. За читање би ми требало пуно лепог потпуно слободног времена, да могу да се завалим и окружим речницима, интернетом и сл.

Може се наћи и скинути пдф :).
« Последња измена: 25. 12. 2011. у 10.38 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #92 : 25. 12. 2011. у 10.34 »
Freedom, J. Franzen.
Toplo preporučujem.
Не видим да то постоји преведено код нас, али његове Корекције знам где могу да се купе.
« Последња измена: 25. 12. 2011. у 10.55 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже yael

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 62
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #93 : 25. 12. 2011. у 11.27 »
Nažalost, izgleda da nije još nije prevedena. Ja sam se raspitivala kad sam jesenas bila u Srbiji, i nije je bilo po knjižarama. Nadam se da je prevođenje u toku…

Ван мреже Glorija

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 2
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #94 : 30. 01. 2012. у 22.05 »
Последње, Мураками,"1Q84", ко воли - нек изволи. Моје најискреније дивљење овом сјајном писцу. Нешто ново, оригинално и источно нам је било потребно.. :hehe:

Ван мреже Magi

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 41
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #95 : 13. 02. 2012. у 21.42 »
Arthur Golden-Memoirs of a geisha
"Svi tako misle: greška. A greške nema, postoji samo ono što ne znamo." (Derviš i smrt-M. Selimović)

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #96 : 21. 02. 2012. у 16.20 »
Недавно сам прочитао књигу Била Брајсона "ШЕКСПИР, свет као позорница"
Иако је о Шекспиру написано преко 7000 књига, а сваке године још око 400 разних монографија, студија и радова, Брајсон се одважио да напише још једну, због, како каже: "… да видимо колико о Шекспиру можемо сазнати, заиста сазнати, из постојећих бележака".
А тих бележака је запањујуће мало. Од свега што је Шекспировом руком написано сачувано је само 14 речи, од тога је шест потписа. Све што се о њему поуздано зна састоји се од неколико штурих чињеница: да је рођен у Стратфорду, да је тамо засновао породицу, да је отишао у Лондон и тамо постао глумац и писац, да се вратио у Стратфорд, сачинио тестамент и умро. Не зна се ни колико је драма написао, нити којим редоследом.
Током четири стотине година истраживачи су пребројали сваку реч из његових дела, има их скоро милион, затим 138 198 запета, 26 794 двотачки и 15 785 знакова питања. Па онда колико се пута која реч појављује и свашта разно.
Било је истраживача који су цео живот посветили претраживању архива из Шекспировог доба не би ли нашли какав важан документ. Налазили су само штуре записнике у којима се помиње његово име, махом због неплаћено пореза.
Брајсон при крају пише и о томе како није чудно што се јавила и теорија да Шекспир није аутор свих дела која му се приписују, и што је та теорија имала бројне присталице.
Невелика, али врло занимљива књига, са необичном темом.

Ван мреже stevanbj

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #97 : 26. 03. 2012. у 14.58 »
Херман Хесе - Нарцис и Златоусти

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #98 : 26. 03. 2012. у 17.26 »
Херман Хесе - Нарцис и Златоусти
Davno ja čitah to. Ima tome više od 20 godina. Sećam se da mi se dopalo…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже stevanbj

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #99 : 27. 03. 2012. у 12.19 »
Херман Хесе - Нарцис и Златоусти
Davno ja čitah to. Ima tome više od 20 godina. Sećam se da mi se dopalo…
Ја сам ову књигу хтео да прочитам још пре 7-8 година и скоро сам случајно дошао до ње и са задовољством је прочитао. Да сам је прочитао тад кад сам хтео, мислим да би ми се још више свидела.
« Последња измена: 27. 03. 2012. у 14.32 stevanbj »

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #100 : 25. 04. 2012. у 14.33 »
Цветан Тодоров "Освајање Америке". Веома занимљив начин кроз који књижевна критика може доста тога открити о намерама историчара/путописца/освајача.
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #101 : 25. 04. 2012. у 14.34 »
Апропо Шекспира, кога сам недавно помињао, занимљиво ми је ово.

Ван мреже Orlin

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 803
  • Говорим: бугарски, српски, хрватски, руски
  • Родно место: Софиjа
    • Српски ми није матерњи језик
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #102 : 25. 04. 2012. у 16.54 »
Цветан Тодоров "Освајање Америке".
Jе ли он Бугарин? Име и презиме ми делуjу бугарски.

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #103 : 25. 04. 2012. у 16.57 »
Ух, он би ти свашта на то одговорио :) Најчешће се представља као француски писац бугарског порекла :) Емигрирао је 60их.
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #104 : 25. 04. 2012. у 17.08 »
Најчешће се представља као француски писац бугарског порекла :)

Jooj, bolje da nisi spominjao.  [kuku] Odmah će neko otvoriti temu o transkripciji njegovog imena u Transkripciji, od najmanje tri strane.

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #105 : 25. 04. 2012. у 17.12 »
Па нема никакве мистерије, човек је рођени Бугарин, и зове се Цветан Тодоров? То што је прихватио идентитет француског писца не значи да је променио име, већ само то да се дистанцирао од комунистичке власти  [pardon]
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #106 : 25. 04. 2012. у 17.27 »
Најчешће се представља као француски писац бугарског порекла :)

Jooj, bolje da nisi spominjao.  [kuku] Odmah će neko otvoriti temu o transkripciji njegovog imena u Transkripciji, od najmanje tri strane.

[lol] [lol] [pljes]
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #107 : 25. 04. 2012. у 17.53 »
Eee, ali možda je Kvetan, ili Svetan? Ili pak zaista Cvetan? Kad sam već otišao u off, da se citiram odranije:

Al’ ovde stalno raspravljamo kako transkribovati ime sina mađarskog Jevreja i majke Bušmanke koji se rodio u Estoniji, živeo skoro ceo život u Urugvaju a svetsku slavu stekao repujući na engleskom dok je živeo u Amsterdamu. I onda ti prigovaraš kako u Pravopisu nije jasno određen kriterijum za to.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #108 : 25. 04. 2012. у 18.03 »
Најчешће се представља као француски писац бугарског порекла :)

Jooj, bolje da nisi spominjao.  [kuku] Odmah će neko otvoriti temu o transkripciji njegovog imena u Transkripciji, od najmanje tri strane.
[lol] [lol] [lol] [lol]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже alcesta

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 321
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #109 : 25. 04. 2012. у 21.47 »
Bravo! [pljes] [lol] [lol] [lol]

Je li to onaj isti Cvetan Todorov koji je koautor Enciklopedijskog rečnika nauke o jeziku? Ako jeste makar nema sumnje da se stvarno transkribuje tako. :D
Ognuno sta solo sul cuor della terra
trafitto da un raggio di sole:
ed è subito sera.

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #110 : 26. 04. 2012. у 02.40 »
Овде је библиографија поменутог Цветана :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Tzvetan_Todorov
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже alcesta

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 321
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Шта сте последње читали?
« Одговор #111 : 26. 04. 2012. у 19.56 »
Hvala, vidim da jeste taj isti, mada ovog rečnika nema u engleskoj bibliografiji, ali ima u francuskoj i bugarskoj. :) Definitivno nema problema sa transkripcijom :D
Ognuno sta solo sul cuor della terra
trafitto da un raggio di sole:
ed è subito sera.

Ван мреже lemetar

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 54
  • Шта рећи …
    • Аикикаи
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #112 : 24. 07. 2012. у 15.48 »
Норвешка шума и Јужно од границе, западно од сунца Харукија Муракамија,
Једноставан живот Кензабура Оеа,
(бацио сам се на дела јапанских писаца што и није тако чудно  ;))
Десета симфонија, Јозеф Јелинек.

Тренутно поново читам Сто година самоће. У средњој школи ми се није свидела, па ме занима да ли ми се укус променио или не.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #113 : 24. 07. 2012. у 16.10 »
Blek Le Mètre, a zašto ponovo istu kad ima toliko drugih? [neznam]

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #114 : 24. 07. 2012. у 16.21 »
Ako, ako. I ja sam bila skroz zbunjena kad sam čitala prvi put Sto godina samoće. Drugi put sam uzela papir i olovku i zapisivala ko je koji Aurelijan a ko je koji Arkadio. Drugi put mi se zaista dopala, treći put me je oduševila.

Ja čitam treću knjigu ciklusa Hunger Games (The Mockingjay). Ne mogu da prestanem. Čak je i u gim nosim pa je čitam dok važbam… :P
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #115 : 24. 07. 2012. у 17.24 »
Недавно сам прочитао дивну књигу Халеда Хосеинија "Ловац на змајеве". Топло је препоручујем. Није за на море.
Погледајте на сајту и коментаре читалаца. Има их много, преко двеста, а сви су сагласни да је књига врло импресивна.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #116 : 24. 07. 2012. у 22.58 »
Imam jedan predlog. Meni se čini da je ova tema skroz izgubila svoj smisao. Samo se ređaju postovi sa imenom pisca i naslovom knjige koju neko u određenom momentu čita, sa vrlo šturim i generalizovanim ocenama tipa, odlično, preporučujem, i nije nešto i sl. Ta informacija nije bog zna kako ni korisna, a ni zanimljiva, a svakako ne poziva ni na kakvu dalju diskusiju. Predlažem sledeće:

Otvoriti novu temu za svaku novu knjigu koju čitate. U temi navesti naslov, ime pisca kao i original imena pisca i naslova knjige (obično stoji na početku svake prevedene knjige). Razlog za ovo je taj što mislim da bi možda bilo zainteresovanih da tu knjigu potraže na drugim mestima a ne u knjižarama, ili možda u knjižarama, ali ne srpskim (ja na primer :D ). Transkribovano ime pisca i prevod naslova knjige često onda ne mogu mnogo da pomognu. Zatim napisati nešto o knjizi (kratak siže, šta vam se dopada, šta vam se ne dopada i sl.) kako bi eventualno mogla da se razvije neka diskusija iz toga. A ako se i ne razvije, uvodni post je i dalje vrlo informativan i koristan. Osim toga, daleko je ličnije i bolje nego dati poptuno beskoristan link ka stranici izdavačke kuće koja je izdala prevod (plus ih reklamiramo bez potrebe).

Šta mislite?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #117 : 25. 07. 2012. у 11.27 »
Не знам да ли си мислила на мој последњи прилог, али ја сам намерно упутио људе на коментаре читалаца на оном сајту. Да не бих износио само своје мишљење и свој кратак приказ. Нисам вичан томе.
Тема је: "Шта сте последње читали" и овде пишемо о ономе што нам је остало у сећању, оно што бисмо препоручили другима.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #118 : 25. 07. 2012. у 11.41 »
Nisam mislila ni na koga posebno, nego bih da temu "knjige" napravim interaktivnijom i zanimljivijom, a samim tim i korisnijom. Nemam ništa protiv da se linkuje i na neku drug stranicu gde ima da se pročita o knjizi, ali valjda ovde tema postoji da bismo MI dali SVOJA mišljenja o knjizi koju čitamo. Drugo, radije bih za svaku knjigu otvorila novu temu, jer bi se onda lakše nalazile knjige i mišljenja, čak i nakon godinu, dve dana po ostavljanju komentara. Ovako, vrlo je teško naći nešto što si video pre šest meseci i hteo bi opet da se podsetiš. Npr. znam da je Sonja pričala o nekim knjigama na engleskom, ali me zaista mrzi da čitam osam strana da bih našla taj njen post. Treće, zaista bi bilo dobro da se pišu i originali, jer eto ja ne mogu da čitam na srpskom, a rado bih potražila neke od knjiga koje su ovde preporučene…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #119 : 25. 07. 2012. у 12.20 »
Слажем се с Бруниним предлогом.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже lemetar

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 54
  • Шта рећи …
    • Аикикаи
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #120 : 27. 07. 2012. у 15.31 »
Blek Le Mètre, a zašto ponovo istu kad ima toliko drugih? [neznam]
Знам да сам тад баш попљувао ту књигу на шта се професорка српскохрватског скоро саблазнила. Пошто сам у међувремену скоро у потпуности заборавио фабулу радње  ;), решио сам да је поново прочитам.

Брунин предлог је добар, али не знам колико ћу имати времена да овде коментаришем сваку књигу коју прочитам.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #121 : 27. 07. 2012. у 15.43 »
Pa ne mora baš svaka. One koje ti se posebno dopadnu. Važan je uvek kvalitet, ne kvantitet.. ;)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже lemetar

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 54
  • Шта рећи …
    • Аикикаи
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #122 : 27. 07. 2012. у 15.49 »
Књиге углавном читам по препоруци или се претходно добро информишем о аутору и садржају књиге па је тек онда читам. Ретко када читам нешто само зато што ми је дошло до руку. Зато су све књиге које сам поменуо у овој теми управо оне које ми се допадају и које и могу препоручити - из ког год разлога. Али мислим да нећу имати времена да их тако детаљно третирам на посебној теми за то предвиђеној. Мада ми се идеја генерално свиђа.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #123 : 27. 07. 2012. у 15.57 »
Opet kažem, ništa nije pod obavezno. Ako nam predstaviš i svaku desetu knjigu koju pročitaš, sasvim će biti ok. Jer, kao što se i ti dobro obavestiš pre čitanja, tako bi trebalo i drugima da se omogući, tj. da naše teme, tj. postovi budu pre svega informativni, a ne da sadrže samo ime pisca i knjige i ništa više. Naravno, niko ne očekuje sad doktorsku disertaciju o kjigama, ali makar malo više informacije svakako je dobro došlo. Šta je tema, stil, i sl. bilo bi sasvim dovoljno.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #124 : 26. 10. 2013. у 17.33 »
Molimo vas da otvorite novu temu za svaku novu knjigu, kako bi svaka imala sopstvenu diskusiju. U naslov stavite ime pisca i ime knjige. Ova tema se zato zaključava. [lock]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: