Српски језички атеље > Семантика и етимологија

Kila, kilo, kilogram

(1/5) > >>

Luče:

--- Цитат: Belopoljanski у 13. 01. 2011. у 00.08 ---Занимљиво ми је јер Лале често говоре баш тако, филтар, и за то сам био убеђен да је неправилна народна реч попут метер (метар), кила (килограм, кило) и сл. Нисам знао да је равноправна са филтер. Чак ни у западним варијантама поред свих оних кисика, душика и коситара нисам никад приметио филтар, вероватно нисам довољно обраћао пажњу.  [budala]

--- Крај цитата ---

Ala si prepotnetan! Pa ne moraš ti baš sve da primetiš, ostavi nešto i nama ;). Ali kad si već pomenuo kilo, ja sam tu stalno u nedoumici, ima li kilo množinu ili se koristi samo za jedan koligram (taskođe sam mislila da je kilA nepravilno). Često čujem ljudi kažu npr. dve kile, i meni to para uši, pa obično u tom slučaju koristim dva kilograma, a kilo samo kad je u pitanju 1 kg.
No, pošto sam ja poput većine Srba koji prvo sve pokušaju, pa tek na kraju zavire u uпutstvo, tako sam i ja evo sad тек pogledala u RMS i ispade da su obe varijante ispravne!

кила ж грч. = кило а. јединица мере за тежину, килограм. — Пола киле… ексера није више тридесет крајцара . . . него тридесет и два. Андр. И. б. литра. — Неугодна [су] остајала буђења у скупној бараци с — оним разговорима о попијеним килама ракије. Дав. в. мера за жито (око 20 ока). Вук Рј.

dan555:

--- Цитат ---кила ж грч. = кило а. јединица мере за тежину, килограм.
--- Крај цитата ---
Ja biti iznenađen. Kilo označava samo to da nečega ima hiljadu, ne može bit merna jedinica samo po sebi. Mora se dodati čega ima hiljadu, u ovom slučaju grama. Tako su mene učili. Šta sa kilo(metrom, tonom, itd)?
Kilo = 1.000 nečega i ništa drugo.

Stoundar:
Kako iznenađen? ??? Pa čekaj, zar se u tvojoj okolini uvijek kaže kilogram jabuka, kilogram banana, kilogram šećera (što meni zvuči formalno), nikada kilo (kila)? Mislio sam da je ovo rasprostranjeno u narodu, ali možda i ne baš svugdje po našim jezičkim prostorima.

Бруни:
Ја чух за кило нечега, али килу има само неко ко има килу у стомаку (оно с цревцима). Кило би било скраћено по народски од килограм.

--- Цитат ---sam anti Srbin (majku mu, kako se ovo piše? Ide li ovde neka crtica?), da ja ubacim malo i ćirilice, što je sigurno - sigurno. mig Šalim se, kopirala iz RMS, ne misliš valjda da ću da prekucavam?! wink
--- Крај цитата ---

анти-Србин, ваљда.

Зоран Ђорђевић:
Зна ли неко да ли се у банату још користи мера за тежину "десет (двајс…) дека"?

Навигација

[0] Списак порука

[#] Следећа страница

Пређи на пуно издање