Аутор тема: Светски дан слободе медија  (Прочитано 36981 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Светски дан слободе медија
« Одговор #15 : 4. 05. 2013. у 09.48 »
Ствари не треба посматрати и схватати у смислу - клевета као кривично дело угрожава слободу медија, а декриминализација клевете доприноси тој слободи.
Суштина клевете јесте у изношењу и проношењу нечега неистинитог о личности, дакле - човеку, субјекту, физичком лицу, а што може да нашкоди части и угледу те личности. Није свако проношење лажи клевета. Из чињенице да су вршене злоупотребе приликом утуживања и - што је још трагичније - приликом пресуђивања за ово доскорашње кривично дело, не треба извлачити закључак да ће брисање клевете из "регистра" кривичних дела допринети јачању права, правде и истине.
С једне стране "Партија", са друге "Мардоково царство"… Нема ту ’леба за слободну штампу.
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Светски дан слободе медија
« Одговор #16 : 4. 05. 2013. у 10.07 »
Dobro, Rade, a da ti se desilo da si potpuno siguran da je aktuelni gradonačelnik potpuno korumpiran lik, koji namešta poslove svojim firmama i firmama svojih prijatelja "tajkuna", i da je to van svake razumne sumnje potkrepljeno dostupnim informacijama i logičkim dokazima, ali ne i materijalnim, i ti ne smeš o tome da pišeš jer ti, ako te taj lik tuži za klevetu, preti kazna od nekoliko miliona, koju nećeš moći da platiš, i lik tako osvoji novi mandat jer niko ne sme da piše o njegovim malverzacijama, kako bi onda mislio o kleveti?

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Светски дан слободе медија
« Одговор #17 : 4. 05. 2013. у 10.12 »
Исто бих мислио. Можеш да пишеш о појави, али за човека мораш да имаш доказе. Ал Капоне није осуђен за убиство, јер нису то могли да докажу, него за утају пореза, што су могли.

Први пут кад савијеш закон због дневне политике или "виших интереса", изгубио си.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Светски дан слободе медија
« Одговор #18 : 4. 05. 2013. у 10.19 »
Ali novine nisu sud! Kako bi bilo ko znao da je Al Capone uopšte činio (ili naručivao) ubistva da novine nisu smele o tome da pišu?! Ti si sam upravo "oklevetao" Al Caponea… Ne smeš tako o čoveku, moraš da imaš dokaze. ;)

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Светски дан слободе медија
« Одговор #19 : 4. 05. 2013. у 10.24 »
Нисам оклеветао г. Капонеа, читај шта сам написао: "није осуђен за ово, него за оно", нисам рекао да икога убио. А да мислим - имам право.

Додатак: Јел’ ти стварно мислиш да има тамо неки "тајкун", "лош момак", који ради то што ради без одобрења и садејства "одозго"? Или да то не зна, онај ко би то морао да зна? Милош Обреновић знао је шта се дешава у сваком селу и то без интернета, мобилних или железнице, а данас власт (и народ), шатро, не зна шта ради господин тајкун па то новинар треба да им објасни? У условима социјалних мрежа не треба ми новинар, другари ми све испричају. 

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Светски дан слободе медија
« Одговор #20 : 4. 05. 2013. у 11.13 »
Ja se potpuno slažem s Radetom. Ne možeš ti u novinama da napišeš "Pera krade državne pare" ako nemaš materijalan dokaz za to. Možeš da insinuiraš, sugerišeš, izlažeš činjenice do kojih si došao na osnovu svojih istraživanja, da izlažeš šta su drugi rekli i uradili (jer to je novinarstvo, prenšenje vesti, a ne davanje sopstvenih mišljenja, i formiranja mišljenja javnosti) na osnovu kojih svako s tri prsta mozga može da izvuče sam zaključke, ali ne možeš da kažeš nešto o nekom dok se to na sudu ne dokaže. Svako napredno zakonodavstvo i novinarstvo optužene za neka krivična i druga dela naziva "navodnim" (na španskom presunto, ne znam kako se to kaže na srpskom) čak i ako je više nego jasno da je taj neko kriv, sve dok sam ne prizna ili ga sud ne osudi zbog tog krivičnog dela. Polazi se od toga da je čovek nevin, a krivica treba da se dokazuje, a ne obrnuto, kako je to bilo u komunizmu. Čudi me, Vukvuče, da si baš ti od svih takvog mišljenja.
« Последња измена: 4. 05. 2013. у 11.17 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Светски дан слободе медија
« Одговор #21 : 4. 05. 2013. у 11.18 »
Ali novine nisu sud! Kako bi bilo ko znao da je Al Capone uopšte činio (ili naručivao) ubistva da novine nisu smele o tome da pišu?! Ti si sam upravo "oklevetao" Al Caponea… Ne smeš tako o čoveku, moraš da imaš dokaze. ;)
Odakle ti to da su baš novine pisale o Kaponeu? Pa zar ti misliš da je Eliot Nes za Kaponea saznao iz novina? Ajde, Vuče, nisi ti baš toliko naivan… ;) Pa samim novinarima je upravo policija kod takvih slučaja najvredniji izvor…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Светски дан слободе медија
« Одговор #22 : 4. 05. 2013. у 15.32 »
Prvo, kao što kaže Duja, i dalje je moguće povesti privatnu parnicu u slučaju klevete, i tražiti naknadu štete. Drugo, kao što rekoh, praksa pokazuje da su tu odredbu krivičnog zakonika koristili političari, sumnjivi "biznismeni" i estradne zvezde pre za napade na novinare ili čisto tužakanja radi, nego da bi zaštitili "čast i ugled". Mislim da je bolje da se čuje nekad i laž, nego da se ne čuje istina, jer recimo da rečena laž ima privremene posledice na pojedinca, dok prećutana istina ima posledice po celo društvo. I još jednom, razlikujte prezumpciju nevinosti u sudskom postupku i članak u novinama! Te dve stvari nemaju nikakve veze. Novine iznose optužbe, a ne presude.

(A što se tiče Al Caponea, policija svakako ne saznaje o kriminalu iz novina, ali obični ljudi da.)

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Светски дан слободе медија
« Одговор #23 : 4. 05. 2013. у 16.39 »
Одакле право новинама да износе оптужбе засноване на клеветама, то је питање. Много си лепо све рекао, само сачекај да се теби лично деси то, о чему причаш у принципу, тада ћу видети како ћеш поднети приватну тужбу у реалности и чекати на суђење које се одлаже једном, па стоједном, док за тобом иде глас типа "то је онај што је изашао у новине".

Све сам до сада видео и много тога истрпео и на својој кожи, и клевете и то такозвано истраживачко новинарство. Баш бих воле да видим статистику колико је то ослобођено новинарство КОД НАС допринело да се смањи број злоупотреба о којима си говорио путем обавештавања јавности о овоме или ономе. И шта се дешава ако је јавност  обавештена? Шта ја као грађанин имам од тога што сазнам колико ме је опљачкао тајкун  А или Б, када је то тај радио управо у спрези с онима који су морали да га ухапсе и од којих ја као требqа да очекујем заштиту законитости? Шта ЈА имам од те информације, сем додатне секирације и осећаја немоћи да било шта променим? Полиција зна, али не реагује. Па како ја да реагујем? Да чекам следеће изборе да бих гласао за "праву партију" која ће све то из корена да промени?

"Шта је било то ће бити, шта се чинило то ће се чинити, и нема ништа ново под сунцем" (Књига проповедникова)

Плус Макијавели, наравно.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Светски дан слободе медија
« Одговор #24 : 4. 05. 2013. у 21.37 »
Slazem se s Radetom u potpunosti. Da bi javno mnjenje bilo ko fermao, treba pre svega da policija i politicari ne budu korumpirani, a sudstvo istinski nezavisno. U jednom drustvu gde oni koji treba da jure lopove rade u sprezi sa istima, saznanje o tome kako nas ti neki varaju samo pojacava osecaj nemoci i baznadja.

Evo, u Spaniji, imamo pravu eksploziju sudjenja korumpiranim biznismenima i politicarima, koji su pokrali nezamislivo velike pare. Za otkrivanje svih tih prevara zasluzna je pre svega policija, sudstvo i naravno, nezavisno novinarstvo. Bez toga, nijedan od ovih koji sad sede na optuzenickim klupama ne bi tu sedeli. Ali, to novinarstvo nije pisalo nista bez pokrica, tj. bez materijalnih dokaza. Konkretno, El Pais je bio prvi koji je objavio beleske bivseg blagajnika vladajuce partije PP, u kojima se vidi kome je sve isplacivan novac u toj partiji "ispod tezge". Kad je to bilo objavljeno, naravno da su gospoda iz PP graknula kako to nije istina i poceli da prete tuzbama za klevetu, ali sada se ispostavlja da su papiri originalni i istiniti, i bogami ce da padaju mnoge glave. Naravno, ni taj blagajnik nije nevinasce i upravo je to otkrio zato sto su ga ostavili na cedilu i pustili da padne, posto je i on sam pokrao vise od 10 miliona evra. Nije ni on blesav, ako pada, nece da pada sam.

Naravno, nije ni ovde sve savrseno, bilo je vrlo sramotnih presuda, ali to su usamljeni slucaji i mnogo je vise onih gde ce biti ljudi osudjeni ako jesu krivi. Kad je poslednji put u Srbiji bio osudjen neki tajkun koji je pokrao pare? Ili politicar koji se obogatio zahvaljujuci uticajima i iskoristavanju sopstvenog polozaja?
« Последња измена: 4. 05. 2013. у 21.45 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Светски дан слободе медија
« Одговор #25 : 5. 05. 2013. у 10.05 »
Одакле право новинама да износе оптужбе засноване на клеветама, то је питање. Много си лепо све рекао, само сачекај да се теби лично деси то, о чему причаш у принципу, тада ћу видети како ћеш поднети приватну тужбу у реалности и чекати на суђење које се одлаже једном, па стоједном, док за тобом иде глас типа "то је онај што је изашао у новине".

Malo zamenjujete teze, mada razumem otkud tvoj stav.

U pitanju je samo princip da se država nema pravo mešati u verbalne delikte. Kada se i do sada mešala, to nikad nije bilo u zaštiti malog oklevetanog pojedinca, nego političara i moćnika. Od sada će pravdu morati da traže sami. To i dalje ne ukida mogućnost autocenzure, jer ti moćnici i dalje mogu da prete dobrim advokatima i vezama, ali se bar država sklonila iz rabote "zaštite časti i ugleda".

A mali pojedinac od klevete nije bio zaštićen do sada, pa neće ni nadalje. Za to postoje drugi mehanizmi, kao što su negovanje novinarske etike od strane novinara i uredništva, novinarske komore i sudovi časti, te privatne tužbe. Što sve kod nas ne funkcioniše dobro, slažem se, ali je to potpuno drugi problem. Dekriminalizacija klevete je samo mali korak ka oslobađanju štampe od autocenzure. Nažalost, postoji i druga strana medalje: da se sloboda štampe pretvori u anarhiju štampe, čemu smo u poslednje vreme često svedoci.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Светски дан слободе медија
« Одговор #26 : 5. 05. 2013. у 10.38 »
U pitanju je samo princip da se država nema pravo mešati u verbalne delikte. Kada se i do sada mešala, to nikad nije bilo u zaštiti malog oklevetanog pojedinca, nego političara i moćnika. Od sada će pravdu morati da traže sami.
И како ће то поправити ситуацију када моћници поседују медије? Раније их поседовала држава и партија, сада их поседују конкретна лица. Шта је различито? Раније ме држава није штитила, како ће ме штитити сад?

Медији су добили слободу, али да ли су добили било какву одговорност?

Да бисмо се правилно разумели: уопште се не залажем за увођење некакве цензуре, било она државна или ауто- . Залажем се против демагогије којом ме засипају последњих 20 година, све у име неких узвишених принципа који код нас доказано не само да не функционишу, него немају шансе да профункционишу јер нису прављени за нас, него за наше наредбодавце. У САД је тешко запушити уста баш свим новинама. Велика земља, много новина, тако да чак ни држава не може све да блокира. Код нас, где се с краја на крај земље стигне за пар сати, СВЕ може да се блокира и блокира се како коме одговара. Партија на власти влада медијима и јасно је да ће се објављивати само оно, што је њој у интересу. О каквој слободи и независности штампе причамо, кад у управним одборима медија седе представници партија?

Зато вас молим да ми покажете како ће И КАДА дати принцип профункционисати овде. Ипак немам три живота да сачекам док се сви накраду и док свима све буде потаман, па да се смилују да поступају како Бог заповеда. Када ће то овде бити from the people, by the people, for the people?

Тагови: