Аутор тема: Madlenianum Opera & Theatre  (Прочитано 26582 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Madlenianum Opera & Theatre
« Одговор #45 : 23. 10. 2010. у 15.04 »
Što u uglaste, kad ja stalno vidim IPA u kosim zagradama?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг: Madlenianum Opera & Theatre
« Одговор #46 : 23. 10. 2010. у 15.15 »
Što u uglaste, kad ja stalno vidim IPA u kosim zagradama?

U kosim zagradama se beleži fonemska, a u uglastim fonetska IPA transkripcija. A ovo ovde spada u fonetsku.

Kada, na primer, beležimo od kojih je fonema u fonologiji jezika sastavljen neki izraz, onda ćemo to transkribovati u kose, fonemske zagrade. Tu sve te glasovne nijanse nisu bitne; bitne su samo „šire“ foneme datog jezika i odnosi među njima. Ali, kada beležimo kako je neki govornik neku reč zaista izgovorio, sa svim tim fonetskim nijansama u izgovoru, onda to transkribujemo u uglaste, fonetske zagrade.

Tu leži i pojmovna razlika između foneme i glasa, i između fonologije i fonetike kao lingvističkih disciplina. Svi mi izgovaramo iste foneme kada se sporazumevamo istim jezikom, ali pak daleko različite glasove (fonove), tj. različito fonetski realizujemo te foneme u različitim fonetskim kontekstima, individualno ili pak u zavisnosti od komunikativne situacije. U IPA transkripciji to se razlikuje i s pomoću zagrada u kojima beležimo govor.
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг: Madlenianum Opera & Theatre
« Одговор #47 : 23. 10. 2010. у 15.18 »
Odnosno, Bolo jest izgovorio /madlenijanum/ prvi, a /madlenianum/ drugi put, ali se i to drugo svakako „čuje“ kao [madlenijanum], tj. u stvarnosti je izgovorio [nija], iako je percipirao i izgovorio /nia/. :)
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Тагови: