Аутор тема: Severna Rajna Vestfalija ili Severna Rajna-Vestfalija  (Прочитано 16737 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Janko

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 1
  • Говорим: Srpski
  • Родно место: Pale
    • Српски ми је матерњи језик
Pozdravljam sve!

S obzirom na to da ne mogu da pronađem nigde kako se pravilno piše naziv navedene pokrajine, bio bih vam zahvalan kada biste mi razjasnili ovu nedoumicu.

Naime, kod pokrajine Šlezvig-Holštajn mi je jasno da se piše crtica, jer je geografski pojam zbirne prirode i prvi deo složenice se ne mijenja kroz padeže. Dok bih kod pokrajine SRV "Rajnu" mijenjao kroz padeže, pa ne znam da li se piše sa crticom, bez nje ili sa poveznicom "i"?

Zahvaljujem unapred i lep pozdrav,
Janko
« Последња измена: 17. 12. 2020. у 10.35 Janko »

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Severna Rajna Vestfalija ili Severna Rajna-Vestfalija
« Одговор #1 : 17. 12. 2020. у 11.45 »
Oko ovog nisu mogli da se dogovore ni na engleskoj Vikipediji, (a pravopisna pravila su manje-više ista kao naša u ovoj oblasti).

S jedne strane, moglo bi da se primeni pravilo 101v ("s crticom samo ako je značenje veze zbirno", s primerima Šlezvig-Holštajn i Alzas-Lorena). S time što, naravno, nema reči o slučajevima kad jedan deo imena sadrži beline.

S druge strane, mogu se primeniti i razmatranja iz t. 160 (o primaknutoj crti), pa još na to i 160d ("primaknuta crta ne može se pisati u vezama u kojima jedan član ima unutrašnju belinu, nego se tada obavezno pišu razmaknute crte"), što bi dalo Severna Rajna — Vestfalija.

Srpska Vikipedija dosledno piše crtice za ovaj i slične spojeve (Прованса-Алпи-Азурна обала; Дробета-Турну Северин), što, priznajem, i nije bogzna kakav argument. Meni se to ne dopada jer navodi na pogrešnu etimologiju: ne postoji neka Rajna-Vestfalija podeljena na severnu i južnu.

Ali mislim da situacija normativno nije rešena, niti postoje jasne smernice u praksi.  Ja bih to sa primaknutom crtom, Severna Rajna—Vestfalija, pa nek ide život.  [pardon]

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Severna Rajna Vestfalija ili Severna Rajna-Vestfalija
« Одговор #2 : 17. 12. 2020. у 11.49 »
Прво је питање шта означава та цртица. Ако добро разумем енглеску Википедију, та покрајина је настала припајањем Вестфалије северним деловима Рајне (Порајња), што отприлике одговара нашим спрегама Косово и Метохија, Босна и Херцеговина. Најлогичније би стога било употребити то и, али мислим да то нимало није уобичајено. Други избор би била црта, будући да је први део имена двочлан (као што можемо писати Звезда–Партизан, али Црвена звезда – Партизан), дакле Северна Рајна – Вестфалија. Цртицу оправдава једино што би се употребом смисленијег знака, црте, изгубила веза с називима осталих држава (као Рајна-Палатинат), мада су и ту можда логичне црте.

Не знам како би реаговали они који се стручније или чешће баве тиме, треба их питати.

П. С. Сад видим да је и Дуја одговорио.

Тагови: