Уф.
Да прво узмем у уста разлике међу правописним решењима, које не доприносе јасноћи правила: Сунчев сјај (П10) наспрам сунчев сјај (П93); помрачење Сунца (П10, Бадурина и др.) наспрам помрачења сунца (П93); Мјесечеве фазе/м(иј)ене (РСЈ, Бадурина и др.) наспрам фазе месеца (П93).
Ја сам као пробао да рашчивијам основна значења. У прилогу је табела коју сам направио разврставајући примере из наших и хрватских правописа, укључујући и Клајна. Ни приближно није добра ни коначна. Најбитнији коментари су ови. Не би требало да су спорна интуитивно непрепознатљива значења 1, 2, 4. Проблематична су значења под 3, оно што правописци називају: „небеско тело у вези с његовим изгледом и видљивошћу или са светлосним и топлотним приликама“ (Пешикан), односно „предмети и појаве непосредног доживљавања [небеског тела]“ (Анић–Силић). Изузевши неспорно значење светлости и писање малим словом (3б), Клајн остале примере назива „неизвесним“ и „неодређеним“, а за њих П93 прописује дублетно писање, уз предност дату малом слову.
Главни је проблем што треба разграничити физичку, астрономску употребу (2), која претендује на објективност, на описивање појава по себи, од ове наше, „непосредно доживљене“ (3). У овом другом смислу, када говоримо да сунца и месеца „има“, да их „видимо“ или су „помрачени“, да „излазе“ и „залазе“, ми не говоримо астрономски о небеским телима, иако се ради о истим појавама, него о ономе што перципирамо у свом субјективном свету. Тада је, мислим, оправдано најпре мало слово. На пример, месец у месечеве мене и Ено месеца означава једну појаву на небу (тело које светли, помера се, мења облике током месец дана) и о којој не морамо ништа научно знати да бисмо о њој говорили. Црном тачком сам у табели означио примере који су најспорнији (сунчева светлост, зраци сунца), јер у једном контексту (нпр. научном тексту) могу бити део егзактног описа појаве (факат је да Сунце ствара светлост), а у другом — непосредног доживљаја (светлост појаве коју видимо на небу). Ту бих увео писање у зависности од употребе.
Још једна занимљивост. У РСАНУ под одредницом М(ј)е̏се̄ц и дефиницијом која одговара конкретном небеском телу стоје ови примери: одскочио мјесец, успео се мјесец, изгреја месец, дигао се месец (последње из Андрића), све малим словом, што иде у прилог мом тумачењу и правописном предлогу. Исто тако и М(ј)е̏сечев с примером месечево сијање.