Аутор тема: Desktop, taskbar, toolbar…  (Прочитано 30935 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Desktop, taskbar, toolbar…
« : 12. 10. 2010. у 22.48 »
Издвојено одавде.

I ja govorim ’desktop’, ali izgleda da nisam ’in’:

http://windows.microsoft.com/sr-Latn-CS/windows7/products/features/desktop
« Последња измена: 24. 01. 2013. у 15.19 Rancher »

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Desktop, taskbar, toolbar…
« Одговор #1 : 12. 10. 2010. у 22.51 »
Бзвз, што би рекли Бееооограђани… :)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Desktop, taskbar, toolbar…
« Одговор #2 : 12. 10. 2010. у 22.56 »
A kako se tek ovo lijepo rimuje… Zar nije moglo ’traka s programima’ ili ’traka s aplikacijama’, s obzirom da ne znam ljude koji koriste ’zadatak’ u ovom kontekstu?

http://windows.microsoft.com/sr-Latn-CS/windows7/products/features/windows-taskbar
« Последња измена: 12. 10. 2010. у 23.17 Stoundar »

Ван мреже Miloš Stanić

  • Администратор
  • Старији члан
  • *****
  • Поруке: 164
  • Говорим: енглески, македонски
  • Родно место: Крагујевац
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Desktop, taskbar, toolbar…
« Одговор #3 : 13. 10. 2010. у 00.36 »
па да, зато је добро у много случајева да се користи посрбљена страна реч, него да се измишљају рогобатни преводи који скоро никад не осликавају праву природу ствари.
Таскбар је ова трака на дну екрана Виндоуза на којој се виде активни таскови или процеси или програми, а у случају Виндоуза 7 и неактивни, односно пречице за често коришћене апликације.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Desktop, taskbar, toolbar…
« Одговор #4 : 13. 10. 2010. у 11.18 »
Могу и на српском да се створе лепе, кратке и језгровите речи, само је питање колико је то уопште потребно и како то чинити. Букваним преводима са енглеског очигледно не. Ту се мора бити много досетљивији.

Виђао сам у литератури и преводе „задатковна линија“ за таскбар.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Desktop, taskbar, toolbar…
« Одговор #5 : 14. 10. 2010. у 16.48 »
Довијају се људи у складу са својим језичким способностима. Мени је налепша она формулација коју је употребио Вук Караџић, да је најбоље када се речи „саме рекну“. Имали смо и покушаје Ватролисице и Олујоптице, не може се тако радити. „Радна површина“ је леп превод, али му недостаје краткоћа и језгровитост и ту, ако би се по сваку цену морао наћи превод, не треба преводити енглеску кованицу него смислити како бисмо то звали да смо сами то смислили и да се уопште не угледамо на изразе у неком другом језику. Зато је, по мени, најбоље радно решење за већину случајева транскрипција, а не превод.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Desktop, taskbar, toolbar…
« Одговор #6 : 14. 10. 2010. у 18.40 »
Mislim da treba samo malo truda i sluha za praksu da bi se pronašao prevod koji ne smeta. Eto, nemam ništa protiv trake, ali traka zadataka? Zamislim kako razgovaram s nekim, i mogu da zamislim razgovor o onoj traci na dnu ekrana s programima, s aplikacijama, možda i s aktivnostima ako nam treba generalizovan izraz, ali ne mogu da zamislim da će bilo ko spomenuti kakve zadatke, osim u bukvalnom prevodu. Na YouTube ne moram po svaku cijenu aploudovati video, mogu ga staviti ili postaviti, ali otpremiti?

Модератор: Уклоњен линк са ОДФ-а.
« Последња измена: 6. 10. 2013. у 00.42 Rancher »

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Desktop, taskbar, toolbar…
« Одговор #7 : 6. 10. 2013. у 00.45 »
Zar nije moglo ’traka s programima’ ili ’traka s aplikacijama’, s obzirom da ne znam ljude koji koriste ’zadatak’ u ovom kontekstu?
Код Хрвата је управо програмска трака. Да напоменем да су им преводи десетоструко бољи од наших, малопре баш гледам…

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Desktop, taskbar, toolbar…
« Одговор #8 : 6. 10. 2013. у 08.48 »
Цитат
Sačuvajte datoteke u usluzi SkyDrive i pristupajte im sa telefona, tablet, PC ili Mac računara.

[cesh]

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Desktop, taskbar, toolbar…
« Одговор #9 : 6. 10. 2013. у 15.24 »
Цитат: hr-HR
Spremite datoteke na servis SkyDrive i pristupajte im sa svog telefona, tableta, osobnog ili Mac računala.

Наши преводиоци и не транскрибују поједине заједничке именице: sandbox, phishing, hash, notebook, netbook и сл. Као што смо дискутовали, sandbox би био преградак или сигурносна ограда, phishingпецање или још боље крађа идентитета, а ово остало треба да се транскрибује. Они не само да остављају у оригиналу у латиници, већ и у ћирилици. И уопште ми није јасно зашто прво раде и објављују латинички превод када је вишеструко теже пресловити у ћирилицу. Када би радили обратно, убили би две муве једним ударцем и ћирилички превод не би каснио по пар месеци. :fuj to:

Тагови: