Аутор тема: Srednje stručne škole i gimnazije  (Прочитано 32124 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Семирамида

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 15
    • Српски ми је матерњи језик
Srednje stručne škole i gimnazije
« : 17. 05. 2018. у 22.38 »
Zanima me kako se pišu nazivi srednjih stručnih škola i gimnaziija, kada je u rečenici izostavljeno njihovo zvanično ime npr. "Svetozar Miletić", a zna se da postoji.
Završio je gimnaziju u Srbobranu.  ili
Završio je Gimnaziju u Srbobranu.

Završio je srednju poljoprivredno školu u Rumi. ili
Završio je Srednju poljoprivednu školu u Rumi.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Srednje stručne škole i gimnazije
« Одговор #1 : 18. 05. 2018. у 11.24 »
Ima opravdanja za oba oblika, zavisno od toga da li je fokus na konkretnoj školi (kad bi se pisao velikim slovom) ili se oblik koristi kao opšti opis stepena i usmerenja, bez isticanja konkretne ustanove: završio je gimnaziju u Beogradu ne specificira koju od više njih.

Najčešće razlika nije ni bitna: Završio je srednju poljoprivrednu školu u Rumi komunicira da je išao u [neku] poljoprivrednu školu, a čitaocu je irelevantno koliko takvih ima u Rumi. S druge strane, npr. novinski članak o srednjoškolskom takmičenju u nekom gradu mogao bi glasiti:

Juče je održano takmičenje horova srednjih škola našeg grada, na kojem je prvo mesto osvojila Gimnazija a drugo mesto su podelile Ekonomska i Poljoprivredna škola.




Ван мреже Семирамида

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 15
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Srednje stručne škole i gimnazije
« Одговор #2 : 18. 05. 2018. у 11.31 »
Ako je u pitanju srednja škola ili gimnazija, jedna u tom gradu, pa kad se navede mesto i vrsta škole zna se na koju se
 konkretno misli, može velikim. Odnosno, nije greška ni u jednom ni u drugo slučaju? Ako sam dobro razumela.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Srednje stručne škole i gimnazije
« Одговор #3 : 18. 05. 2018. у 15.44 »
Nije greška… ako sam ja dobro razumeo :)

Тагови: