Аутор тема: Улица  (Прочитано 10658 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Strumfeta

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 17
    • Српски ми је матерњи језик
Улица
« : 7. 09. 2013. у 13.27 »
Да ли је правилно написати Улица Др Младена Стојановића или Улица др Младена Стојановића? Унапријед хвала!

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Улица
« Одговор #1 : 7. 09. 2013. у 16.05 »
Skraćenica dr se uvek piše malim slovom. Osim, valjda, na početku rečenice.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Улица
« Одговор #2 : 7. 09. 2013. у 17.03 »
Pa to je pitanje, valjda. Je li Ulica Proleterskih brigada ili Ulica proleterskih brigada?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Улица
« Одговор #3 : 7. 09. 2013. у 17.39 »
Jao ta pitanja o ulicama, to učiteljice naprave famu oko toga i onda ljude ceo život prati da je to nešto mnogo komplikovano. A i nije toliko.

U nazivima ulica (i trgova), samo se prva reč naziva piše velikim slovom. Ostale reči se mogu pisati velikim slovom jedino zbog nekog drugog pravila (npr. kao vlastita imena). Ono što je problem je da li je sama reč ulica deo naziva ulice ili ne. Ako (smatraš da) jeste, onda njome počinje naziv ulice i ona se piše velikim slovom, a ostale reči malim: Ulica proleterskih brigada, Ulica dr. Mladena Stankovića. Ako (smatraš da) nije, a ipak je upotrebiš kao atributiv, onda ide malim: Topličin venac, pa tako i u ulici Topličin venac, Dunavski kej, pa tako i u ulici Dunavski kej.

Druga komplikacija je što je reč ulica, ako je u nazivu ulice, zapravo najčešće fakultativna: Ulica proleterskih brigada, i samo Proleterskih brigada, Vasina ulica, i samo Vasina. Onda se javlja dilema šta je od toga zvaničan naziv. U principu nije ni bitno, ali Pravopis je presekao tako što kaže da ako je naziv ulice bez reči ulica nastao skraćivanjem naziva sa rečju ulica (Proleterskih brigada je nastalo skraćivanjem od Ulica proleterskih brigada), onda ako već upotrebiš reč ulica, smatraj je delom naziva i piši velikim: Ulica proleterskih brigada. Ali nije ne znam kakva greška ni napisati ulica Proleterskih brigada. Ako reč ulica nije regularno tu, već je praktično na silu upotrebljena, onda ostaje malim: ulica Obilićev venac, ulica Terazije.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Улица
« Одговор #4 : 7. 09. 2013. у 22.38 »
(A je li Štrumfeta ili Štrumpfeta)?

U svakom slučaju, odgovor na pitanje je Ulica dr Mladena Stojanovića, ali Živim u Dr Mladena Stojanovića (t. 54b, napomena 1).

Ван мреже Strumfeta

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 17
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Улица
« Одговор #5 : 8. 09. 2013. у 01.00 »
Ја сам Штрумфета, за остале не знам.  :)
Vukvuk, вјеруј ми да је дјеци већина правила компликована. Када не би било изузетака, било би лакше.  Кад дођемо до ове нас. јединице, радо ћу те позвати да им објасниш.  :hehe:
Хвала свима на одговорима!

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Улица
« Одговор #6 : 8. 09. 2013. у 05.56 »
Ако си Штрумфета, зашто се представљаш као Струмфета? Знаш ли да је процедура која се односи на промену личних података у исправама врло компликована?  [da]  У "исправама" СЈА и даље се водиш као Струмфета. Благовремено поднеси захтев, достави доказе којима потврђујеш то што мислиш да јеси, плати једну асталску таксу, и мислим да ће бити довољно да би у наредном периоду од 30 дана добила решење о измени податка о личном имену, а у  року од 15 дана по пријему решења да ти се свечано уруче нове исправе СЈА.  ;)
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже Strumfeta

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 17
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Улица
« Одговор #7 : 8. 09. 2013. у 10.49 »
Кријем се од Гаргамела. Он зна само латиницу. :)

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Улица
« Одговор #8 : 8. 09. 2013. у 11.22 »
Mislim da je Strumfeta otvorila nalog još dok nam nisu radili ćirilički juzernejmi (a jeste šautboks).

Тагови: