Аутор тема: Egzodus igrača  (Прочитано 7053 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

• Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Egzodus igrača
« Одговор #15 : 1. 09. 2013. у 21.34 »
Egzodus me nikako ne podseća na napad, tako da ako je i hteo da pravi metaforu, ona je neuspela. Egzodus vezujem za bežanje od nečega, ne trčanje KA nečemu. Da budem iskrena, dok sam čitala Tuzorov post, na trenutak sam pomislila da će igrači jednog tima prebeći u drugi tim nakon poraza svoje ekipe.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

• Староседелац
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
« Одговор #16 : 1. 09. 2013. у 21.39 »
Највећи број мојих примедби новинарима везане су за то што се новинари обраћају свима. Стоундар каже:  pošto obrazovani slušalac zna šta je egzodus, znaće i da… А шта ћемо са онима који нису образовани? Таквих је, толико знамо, много више. Е такви, кад чују са званичног места, на некој ТВ, оно о чему пише Тузор, усвоје погрешно значење неке речи и, по аналогији са: egzodus u šesnaesterac, ne vidim šta tu ne bi bilo razumljivo, могу да кажу да су пре неки дан  извели егзодус у кафану. :)

Ван мреже Бруни

• Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски језички атеље
« Одговор #17 : 1. 09. 2013. у 21.48 »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Тузор

• Староседелац
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
« Одговор #18 : 2. 09. 2013. у 09.07 »
Мислим да је појам егзодус нераздвојно везан са изласком, напуштањем, пражњењем. Наравно да се може накалемити конотација права сеоба, али је од "пуњења" новог простора далеко битније "пражњење" претходног простора. Тако је бар у  библијском смислу, историографском, социолошком (пример egzodus ruralis) … Зато и даље сматрам да није реч о сликовитој употреби израза, него о неадекватном изразу. За конкретан случај требало је употребити израз којим се исказује да чак и одбрамбени играчи долазе у противнички шеснаестерац како би покушали да изврше одсудни притисак, и промене резултат у своју корист.

Дакле (мени сада већ почиње да бива досадно, али шта да се ради): У конкретном случају изразом је требало обухватити ситуацију која подразумева офанзиву, "пуњење" противничког шеснаестерца, много више него "пражњење" делова терена на којима су до тада били играчи конкретног тима. Да је било битно то пражњење, тај излазак, то напуштање, то "исељавање", израз егзодус стајао би на месту.

П.с.  Зашто ја?   ::)
A zašto se komentator ne bi mogao slikovito izraziti? Da je rekao pravu seobu, obavijestili li bismo ga da igrači nisu ptice?

Сеоба играча на противнички део терена је уобичајен израз који никоме не смета. У овом конкретном случају употребљен је израз који значи супротно од онога  што се дешава.
БТЊ, не селе се само птице.

Znam, Tuzore, sele se i narodi, ali to je bio samo primjer. I ne vidim u čemu je problem: pošto obrazovani slušalac zna šta je egzodus, znaće i da egzodus u šesnaesterac znači premještanje u šesnaesterac, jer bi se inače reklo egzodus iz šesnaesterca.
« Последња измена: 2. 09. 2013. у 09.20 Тузор »
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже Stoundar

• Староседелац
  • Поруке: 3.060
« Одговор #19 : 2. 09. 2013. у 11.14 »
(Zato što nisam pazio ko mi odgovara. [neznam])

Тагови: