Аутор тема: Српски облици курзива у Ворду  (Прочитано 73359 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже .:Aleph:.

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 228
Зна ли неко како се у Ворду могу подесити?


Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Српски облици курзива у Ворду
« Одговор #1 : 18. 08. 2011. у 20.35 »
Vala, meni samo ovaj srednji, a to nije srpski. Taj žuti, tj. srpski, ne znam kako da namestim. To bi bio Times New Roman, zar ne?

Ima drugi, mnogo lep font koji ima prava srpska pisana slova. Zove se Resavska BG. Mislim da pripada porodici Sans. :)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже .:Aleph:.

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 228
Одг: Српски облици курзива у Ворду
« Одговор #2 : 19. 08. 2011. у 09.36 »
Тај фонт, Ресавска БГ, заиста је прелеп, али нажалост нема акцентована слова нити је нагласке могуће додати комбинирајућим знаковљем.

Мислим да ово јесте Тајмс, има и пример с чувеним фонтом Минион:



Решење постоји, јуче сам нашао: ако имаш Мајкрософтов Офис 2010 заједно с Proofing Tools (јао, што не волим да мешам писма…), идеш на Font > Advanced и одабереш Ligatures: Standard Only и Use Contextual Alternates. Битно: као језик текста мораш одабрати Serbian (Cyrillic, Serbia and Montenegro (Former)).

У фонту Камбрија ради без грешке.

Ван мреже .:Aleph:.

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 228
Одг: Српски облици курзива у Ворду
« Одговор #3 : 19. 08. 2011. у 16.38 »
Ако се будеш овиме бавила, јави ради ли код тебе.

Иначе, ни Правопис ни РСЈ не користе исправне облике курзива! Још је чудније да Правопис нека слова потрефи (нпр. т, п), а нека не (нпр. д).

Има ли неко лепшту фотографију или искенирану страницу? Ову сам нашао на интернету.

« Последња измена: 29. 08. 2011. у 22.30 Бруни »

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Српски облици курзива у Ворду
« Одговор #4 : 29. 08. 2011. у 22.52 »
јао, што не волим да мешам писма…

То је пола секунде посла: Alt+shift и назад. Али  уместо SR (lat) намести HR да те не збуњује. Онда ћеш имати EN, SR и HR.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Српски облици курзива у Ворду
« Одговор #5 : 29. 08. 2011. у 23.07 »
@א:

Да ли можеш да поновиш ону слику? Из неког разлога, код мене слике постављене на Триподу често уопште не приказује, већ уместо њих само лого Трипода:



Хвала.

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг: Српски облици курзива у Ворду
« Одговор #6 : 30. 08. 2011. у 00.04 »
@א:

Да ли можеш да поновиш ону слику? Из неког разлога, код мене слике постављене на Триподу често уопште не приказује, већ уместо њих само лого Трипода:

Ni kod mene.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Српски облици курзива у Ворду
« Одговор #7 : 30. 08. 2011. у 00.15 »
Допунско питање:

Да ли постоји слична опција и за Open Office?

Ван мреже .:Aleph:.

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 228
Одг: Српски облици курзива у Ворду
« Одговор #8 : 30. 08. 2011. у 08.49 »
Нажалост, слика је нестала и са сајта с којег сам је преузео. Можда је истекао рок чувања слике на Триподовом послужитељу. Углавном, врло је слична оној из првога поста.

Зоране, није то проблем, иако је више од пола слова после реформе Петра Великог исто у оба писма, естетски ми не иду једну уз друго, латиница ми у ћирилици боде очи.

За Оупен Офис не знам, како у њему изгледа дијалог Фонт, где су допунска подешавања за слова?

Ван мреже .:Aleph:.

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 228
Одг: Српски облици курзива у Ворду
« Одговор #9 : 30. 08. 2011. у 08.50 »
Углавном, ово заборавих: ситуација је фрустрирајућа. Камбрија има исправне курзивне облике, али надодати нагласци на великим словима изгледају грозно у курзиву. У другим фонтовима, акценти се исправно надодају, али немају курзив. Тако да…
« Последња измена: 19. 10. 2012. у 13.35 Бруни »

Ван мреже zakk

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Српски облици курзива у Ворду
« Одговор #10 : 6. 02. 2012. у 01.47 »
Našao sam svojevremeno ovaj Times New Roman sa izmenjenim ćiriličnim kurzivom, ima srpske oblike umesto ruskih. Prvo deinstalirate Times New Roman Italic i Bold Italic pa dodate ove. Radi sistemski, al samo na vašem računaru, nezavisno od operativnog sistema i programa za obradu teksta (u svim verzijama Windowsa, Worda, OpenOfficea, pa i Corel, InDesign, Quark, Photoshop, i drugi).

Ван мреже Данијел

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 6
  • Говорим: македонски, српски и енглески.
    • Српски ми није матерњи језик
Одг.: Српски облици курзива у Ворду
« Одговор #11 : 19. 10. 2012. у 05.06 »
У верзијама Ворда из 2007. и 2010. додати су и неки нови фонтови који подржавају српски курзив као и српско усправно <б>; то су: Calibri, Cambria, Candara, Consolas, Constantia, и Corbel.

Најједноставнији начин да ово укључиш је да изабереш „Serbian (Cyrillic, Serbia and Montenegro (Former))“ као језик припреме („proofing language“). У верзији 2010., дугме "Language" се налази под трака „Review“. Селектираш текст, отвориш прозор „Font“, онда идеш на „Advanced“ и обележиш поље „Use Contextual Alternatives“.

Једини други фонтови који подржавају српски курзив1 су неколицина фонтова од софтверске компаније Адоби системс као што су, на пример, чувени Minion Pro, Myriad Pro и др. Када користиш ове фонтове, прво селектираш текст, онда отвориш прозор „Font“, идеш на „Advanced“ па пробаш сваку од опција под „Stylistic Sets“ док не видиш исправна курзивна слова у приказ-окно.

1. Осим домаћих фонтовима.

Модератор: Исправљена величина фонта.
« Последња измена: 18. 03. 2013. у 23.33 Rancher »

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Српски облици курзива у Ворду
« Одговор #12 : 19. 10. 2012. у 16.37 »
Ne znam da li sam jedini, ali ja sam se tokom godina navikao na ruski kurziv, i sad mi je on mnogo lepši i prihvatljiviji u štampanom tekstu od ovog "našeg".

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Српски облици курзива у Ворду
« Одговор #13 : 19. 10. 2012. у 17.21 »
U Appleovom softveru ne vidim forumski kurziv, jedino kad butkampujem Windows.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Српски облици курзива у Ворду
« Одговор #14 : 19. 10. 2012. у 18.06 »
Ne znam da li sam jedini, ali ja sam se tokom godina navikao na ruski kurziv, i sad mi je on mnogo lepši i prihvatljiviji u štampanom tekstu od ovog "našeg".

На Г сам се и навикао, али на Т никако, ужасно ми је („шмимими“).
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Тагови: