Аутор тема: Термини из игре S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl  (Прочитано 20255 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Kostov

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 95
  • Говорим: шведски, енглески, руски
    • Српски ми није матерњи језик
    • Србификатори
Поздрав свима. 👋🏻



Преводим игру S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl, првенствено с руског и украјинског језика. Има неколико специфичних термина које бих волио да подијелим с форумом и да чујем ваша мишљења о пријеводу.

Слабо ми је освајање свакодневног говора (који у првом реду можете да видите у овој картици) и многих језичких нијанси цјелокупно, јер уопште нисам рођен на Балкану. Стога бих био захвалан за било какву помоћ око квалитета језика.

У табели која слиједи приказани су тренутни термини и, ако постоје, алтернативе унутар заграда.



СрпскиРускиУкрајински
Обележени — главни лик игре
(Означени — на почетку игре у међусцени укратко се каже „Нашао сам овог типа, има белег”, зато би требало назвати лика или „Обележени” или „Означени” према реченици „Има белег/ознаку”)
МеченыйМічений
Избацивање
(одашиљање, емисија)
ВыбросВикид
Дужност«Долг»«Долг»
Дужник — члан фракције Дужност«Долговец»«Долгівець»
Слобода«Свобода»«Воля»
Слободњак — члан фракције Слобода«Свободовец»«Волівець»
Фракција
(групирање, групација)
ГруппировкаУгруповання
Спаљивач мозговаВыжигатель мозговВипалювач мізків
Чернобиљска нуклеарна електранаЧернобыльская АЭС (ЧАЭС)Чорнобильська АЕС (ЧАЕС)
У-СвестУ = „уједињена“«О-Сознание» — О = „объединённое”«Усвідомлення»
СметлиштеСвалкаСмітник
Агропром истраживачки институтНИИ «Агропром»НДІ «Агропром»
Мрачна долинаТёмная долинаТемна долина



Пријевод је скоро путпуно дописан, недостаје само неколико текстова у картици с причама.
« Последња измена: 1. 11. 2019. у 10.32 Nemrtvi »

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Термини из игре S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
« Одговор #1 : 1. 11. 2019. у 13.49 »
Па ово "Кврагу" на слици би требало да преправиш у "Дођавола".

Замијенио бих редослијед ријечи: Истраживачки институт Агропром.

Е сад, ако треба ово све даље да се прегледа, то је огроман посао. Ево нпр. не може те будале целим поворкама долазе овамо, мора овако: целе поворке тих будала долазе овамо.

Ван мреже Kostov

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 95
  • Говорим: шведски, енглески, руски
    • Српски ми није матерњи језик
    • Србификатори
Одг.: Термини из игре S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
« Одговор #2 : 1. 11. 2019. у 14.39 »
Е сад, ако треба ово све даље да се прегледа, то је огроман посао.

Захвалан сам за било какву помоћ, али наравно да не тражим баш потпун преглед — то сређујемо ја и неки колеге. Ал’ хвала.
« Последња измена: 1. 11. 2019. у 14.43 Nemrtvi »

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Термини из игре S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
« Одговор #3 : 3. 11. 2019. у 21.27 »
Dužnik na srpskom znači (samo) ’debtor’. Ako označava pripadnika frakcije "dužnost", može se razumeti kao šala, ne znam kontekst. Postoji reč dužnosnik koja je, doduše, više hrvatska, i označava onog koji obavlja kakvu dužnost, tj. funkcionera.

Ван мреже Kostov

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 95
  • Говорим: шведски, енглески, руски
    • Српски ми није матерњи језик
    • Србификатори
Одг.: Термини из игре S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
« Одговор #4 : 7. 11. 2019. у 15.59 »
Dužnik na srpskom znači (samo) ’debtor’. Ako označava pripadnika frakcije "dužnost", može se razumeti kao šala, ne znam kontekst.

Добио сам приједлог „Дужњаци”. То би било у складу с називом чланова Слободе — слободњаци. Како то звучи?

Упркос томе, синоним за „дужност” може бити „служба”, па се онда могу звати „службеници”.
« Последња измена: 7. 11. 2019. у 16.09 Nemrtvi »

Ван мреже Pomaze_Bog

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 84
  • Говорим: руски, енглески, пољски, македонски, црквенословенски, ту и тамо разумем све словенске
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Термини из игре S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
« Одговор #5 : 7. 11. 2019. у 16.46 »
"Дужност" је врло проблематичан назив организације за извођење назива њеног припадника, који ће притом интуитивно бити јасан. Рецимо, у Србији постоји синдикат "Независност" (-ост) - припадник? Па, никако. "Припадник синдиката Независност".
Шта имамо од наставака:
Социјалистичка странка - социјалисти -> Дужнисти
Напредна странка - напредњаци -> Дужњаци
Некако никако… [cesh]
Мука је, мука је преводити са руског на српски…

Ван мреже Pomaze_Bog

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 84
  • Говорим: руски, енглески, пољски, македонски, црквенословенски, ту и тамо разумем све словенске
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Термини из игре S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
« Одговор #6 : 7. 11. 2019. у 16.54 »
Добио сам приједлог „Дужњаци”. То би било у складу с називом чланова Слободе — слободњаци. Како то звучи?

Упркос томе, синоним за „дужност” може бити „служба”, па се онда могу звати „службеници”.

Звучи катастрофално, као пежоратив од дужници.
Само да скренем пажњу: "службеници" би такође био лош превод, из разлога што је то реч за одређену социјалну функцију, док руски наставак -овец недвосмислено указује на члана конкретне организације, идеологије и слично. Из истог разлога, неадекватан превод је и дужник, дужносник или било која друга реч која већ има јасно дефинисано значење у српском. Дакле, мора да буде ситуативни неологизам, измишљена реч.
Дужностовац? И то катастрофално звучи. Можда ипак некако другачије назвати организацију

Ван мреже Pomaze_Bog

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 84
  • Говорим: руски, енглески, пољски, македонски, црквенословенски, ту и тамо разумем све словенске
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Термини из игре S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
« Одговор #7 : 7. 11. 2019. у 17.08 »
Е сад, ако треба ово све даље да се прегледа, то је огроман посао.

Преогроман. Српски превод на картици не баш да је неупотребљив, али је много лош. Много, много материјалних грешака, плус много места која до непрепознатљивости нису у духу језика

Ван мреже Kostov

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 95
  • Говорим: шведски, енглески, руски
    • Српски ми није матерњи језик
    • Србификатори
Одг.: Термини из игре S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
« Одговор #8 : 7. 11. 2019. у 17.12 »
Звучи катастрофално, као пежоратив од дужници.

А ово је већ занимљиво: колико се мени чини, и у изворном тексту се израз „Долговец” користи као нека врста пежоратива. Питаћу неке моје пријатеље из Русије. Ево примјера:

Цитат
Знаешь, что? Вот пусть "долговцы" со "свободовцами" да мародёрами решают, чей это кусок, а мне дела нет! Пошло оно всё…
Цитат
Знаш шта? Нека дужњаци, слободњаци и пљачкаши одлуче чији је овај део територије, а мене баш брига! Доста ми је…



Преогроман. Српски превод на картици не баш да је неупотребљив, али је много лош. Много, много материјалних грешака, плус много места која до непрепознатљивости нису у духу језика

Радо бих дао приступ уређивању како бисмо све то исправили заједно. Признајем да сам преводио многе ствари превише буквално, али било би ми драго да примим помоћ око тога.
« Последња измена: 7. 11. 2019. у 17.30 Nemrtvi »

Ван мреже Pomaze_Bog

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 84
  • Говорим: руски, енглески, пољски, македонски, црквенословенски, ту и тамо разумем све словенске
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Термини из игре S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
« Одговор #9 : 7. 11. 2019. у 17.35 »
А ово је већ занимљиво: колико се мени чини, и у изворном тексту се израз „Долговец” користи као нека врста пежоратива. Питаћу неке моје пријатеље из Русије. Ево примјера:



Радо бих дао приступ уређивању како бисмо све то исправили заједно. Признајем да сам преводио многе ствари превише буквално, али било би ми драго да примим помоћ око тога.

И мени би било драго да примим одговарајућу новчану накнаду за такву врсту помоћи  :D

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Термини из игре S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
« Одговор #10 : 7. 11. 2019. у 22.55 »
Звучи катастрофално, као пежоратив од дужници.
Само да скренем пажњу: "службеници" би такође био лош превод, из разлога што је то реч за одређену социјалну функцију, док руски наставак -овец недвосмислено указује на члана конкретне организације, идеологије и слично. Из истог разлога, неадекватан превод је и дужник, дужносник или било која друга реч која већ има јасно дефинисано значење у српском. Дакле, мора да буде ситуативни неологизам, измишљена реч.
Дужностовац? И то катастрофално звучи. Можда ипак некако другачије назвати организацију
Pa sad, ne slažem se. I dužnik i dužnjak i dužnosnik mogu se upotrebiti kao neologizmi za pripadnika organizacije Dužnost. Pošto ustaljen termin ne postoji, prevodilac je slobodan da uvede svoj; u oku je posmatrača koliko tako izmišljeni termin zvuči uverljivo, pežorativno ili (ne)prirodno. Uglavnom sve što se prvi put čuje ili se upotrebi u neočekivanom kontekstu zvuči "katastrofalno" na prvu loptu.

Napredna stranka je ovde osnovana pre nekih 7-8 godina pa se brzo primio termin "naprednjaci", mada nešto ne verujem da ga stariji rečnici beleže. Pripadnici Otpora brzo su postali otporaši. Sindikat Nezavisnost nije toliko poznat, ali mogao bih zamisliti polušaljiv termin nezavisnici

Uglavnom, radije bih potrošio energiju na druge aspekte prevoda nego na ovo.


Ван мреже Pomaze_Bog

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 84
  • Говорим: руски, енглески, пољски, македонски, црквенословенски, ту и тамо разумем све словенске
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Термини из игре S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
« Одговор #11 : 7. 11. 2019. у 23.49 »
Pa sad, ne slažem se. I dužnik i dužnjak i dužnosnik mogu se upotrebiti kao neologizmi za pripadnika organizacije Dužnost. Pošto ustaljen termin ne postoji, prevodilac je slobodan da uvede svoj; u oku je posmatrača koliko tako izmišljeni termin zvuči uverljivo, pežorativno ili (ne)prirodno. Uglavnom sve što se prvi put čuje ili se upotrebi u neočekivanom kontekstu zvuči "katastrofalno" na prvu loptu.

Napredna stranka je ovde osnovana pre nekih 7-8 godina pa se brzo primio termin "naprednjaci", mada nešto ne verujem da ga stariji rečnici beleže. Pripadnici Otpora brzo su postali otporaši. Sindikat Nezavisnost nije toliko poznat, ali mogao bih zamisliti polušaljiv termin nezavisnici

Uglavnom, radije bih potrošio energiju na druge aspekte prevoda nego na ovo.

Разлика између политичке свакодневице и видео-игрице је у томе што је политичка свакодневица управо то - свакодневица. Нешто око чега је језик константно ангажован, и где се ствари језички врло брзо искристалишу. Код игрице (или прозног дела, на пример) је проблем што употребљени термин треба да буде јасан "на прву лопту", препознатљив, јасно везан са оним што означава. Наравно да је преводилац слободан да употреби облик који жели, али тај облик треба да "пали". Узмимо хипотетичку особу која зна српски језик али уопште не познаје данашњу политичку сцену у Србији. Та особа чита неки текст у којој се помиње Напредна странка и, касније у тексту, напредњаци. И тој особи је потпуно јасно о чему се ради, тј. да су напредњаци чланови те странке. Није исти случај са организацијом Дужност и њеним члановима дужницима, дужњацима, дужносницима.
И на томе баш треба порадити, јер то је једна од основних координата у систему једне игрице. У једној ствари преводилац (или онај ко је текст припремао за превођење) је поступио правилно - издвојио је кључне термине.

Ван мреже Kostov

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 95
  • Говорим: шведски, енглески, руски
    • Српски ми није матерњи језик
    • Србификатори
Одг.: Термини из игре S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
« Одговор #12 : 8. 11. 2019. у 08.13 »
Pomaze_Bog, вриједи узети у обзир да се језик туђег, играчког свијета — и било којег фиктивног свијета — ангажира и кристализира према условима у том свијету. Ликови S.T.A.L.K.E.R. свијета имају своју ситуацију, своје проблеме, своје организације, које су све сасвим другачије од наших. Зато је (бар мени) потпуно разумљиво ако смишљају термине за себе и за свакодневне ствари које су уобичајене њима а које су, очигледно, нове било којој особи ко покрене игру први пут.

Све у свему, ако фиктивно створење не би представило ишта ново, ишта туђе, онда не би било фиктивно. Стога сматрам да вриједи да „прекршимо” овај елемент језика ради саме игре, како би се играч удубио у играчки свијет у којем је језик прилагоден према том свијету. И управо то су урадили писци S.T.A.L.K.E.R.-а кад су писали дијалоге: није ни руска ријеч „долговец” кориштена изван S.T.A.L.K.E.R. свијета (бар ми се тако чини, али изгледа да претрага на Гуглу то потврди), и према томе мислим да се чак очекује да се користи одговарајући термин за припаднике Дужности дужњаке.

Наравно да термин чудно изгледа на језичком форуму. Ипак се тек родио, као и било који дио било којег језика.
« Последња измена: 8. 11. 2019. у 10.20 Nemrtvi »

Ван мреже Pomaze_Bog

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 84
  • Говорим: руски, енглески, пољски, македонски, црквенословенски, ту и тамо разумем све словенске
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Термини из игре S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
« Одговор #13 : 23. 11. 2019. у 21.47 »
није ни руска ријеч „долговец” кориштена изван S.T.A.L.K.E.R. свијета (бар ми се тако чини, али изгледа да претрага на Гуглу то потврди), и према томе мислим да се чак очекује да се користи одговарајући термин за припаднике Дужности дужњаке.

Реч "долговец" јесте измишљена, али суфикс -овец није, већ је неологизам изграђен према устаљеној схеми која се код говорника руског језика аутоматски активира, и зато се у руском језику та реч врло јасно "чита" као нешто што означава припадника неке организације. То није случај ни са једним од предложених превода.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Термини из игре S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
« Одговор #14 : 25. 11. 2019. у 23.52 »
Pa i naš sufiks -ovac ima istu konotaciju (partizanovac, espeesovac, esesovac, radovac), ali je spektar sufiksa širok kao i u ruskom, a i zavisi od roda originalne imenice: naprednjak, zvezd, firm, fašista, komunista, progresivac, …)

Тагови: