Аутор тема: Префикс "термо" у саставницама  (Прочитано 10091 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Лука

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 14
  • Говорим: Њемачки и енглески језик
  • Родно место: Босна и Херцеговина
    • Српски ми је матерњи језик
Здраво свима,

У недоумици сам око употребе префикса термо. По правопису поменути префикс пише се  спојено у саставницама (термодинамика, термоелектрана итд.), осим код примјера гдје се наглашава значење форматива и тада се пише с цртицом (термо-чарапе, термо-кошуља). Толико разумијем, међутим, на интернету и другим мјестима има много примјера гдје је наведени префикс употријебљен одвојено, као нпр. термо штампачи, термо папир, термо ролне итд. Да ли се код наведених примјера ради о занемаривању правописних правила или су и наведени облици нормирани као такви и по ком основу да бих могао повући аналогију са другим примјерима?

Унапријед захвалан и лијеп поздрав,
Лука

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Префикс "термо" у саставницама
« Одговор #1 : 2. 11. 2021. у 20.13 »
Ne vidim opravdanje za odvojeno pisanje. Termo- nije punopravan pridev nego “prefiksoid” i može se pisati  ili spojeno (u značenju ‘toplotni’) ili s crticom (‘koji greje’).

Vidi i temu o ciklo-turizmu.

Ван мреже Лука

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 14
  • Говорим: Њемачки и енглески језик
  • Родно место: Босна и Херцеговина
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Префикс "термо" у саставницама
« Одговор #2 : 3. 11. 2021. у 14.01 »
Здраво Дује,

Захваљујем на одговору и референци.

С цритицом има значење да грије, то је та битна разлика коју нисам могао да схватим, па стога нисам могао да докучим којом логиком да се водим у датом случају, јер ми је објашњење у правопису било недовољно.

У суштини је у питању занемаривање правила правописа или незнање у примјерима термо ролна, термо штампач итд.

Лијеп поздрав,
Лука
« Последња измена: 3. 11. 2021. у 14.39 Лука »

Тагови: термо