Аутор тема: Фискултура  (Прочитано 10532 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже abzec001

• Староседелац
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Фискултура
« : 6. 06. 2015. у 18.38 »
Нисам сигуран да ово спада под "Језик је огледало душе", али није лоше. Да ли неко од вас разуме о чему се прича? А како ће тек трећеосновци! Погледајте:

http://kojeodgovoran.rs/Video/klip/bruka!-sta-pise-u-udzbeniku-za-3-razred-osnovne-skole-

Ван мреже Rancher

• Велики модератор
  • Староседелац
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
Одг.: Фискултура
« Одговор #1 : 6. 06. 2015. у 20.30 »
Ма све сам разумео. [lol] Боже, Петра…

Ван мреже Шоми

• Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
« Одговор #2 : 6. 06. 2015. у 23.03 »
Никад нисте присмрдели на неку спортску активност?! Рећи ћу вам да постоје и користе се изрази: одручити, заручити, предручити, узручити, приручити итд. Аналогно за ноге.

Заножити левом: направити искорак левом ногом уназад, предручити десном: испружити десну руку испред себе.

Даље, одручити: испружити руке бочно од себе, предручити: пружити руке право испред у висини рамена, заручити: забацити руке себи право иза леђа, узручити: подићи руке право изнад главе у истој равни с телом, приручити: држати руке уз тело.

Остатак израза докучите сами.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

• Староседелац
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
« Одговор #3 : 6. 06. 2015. у 23.13 »
Даље, одручити: испружити руке бочно од себе, предручити: пружити руке право испред у висини рамена, заручити: забацити руке себи право иза леђа, узручити: подићи руке право изнад главе у истој равни с телом, приручити: држати руке уз тело.

Остатак израза докучите сами.
Није нама проблем да докучимо значење, него деци којој би требало то објаснити овако како си написао.
БТЊ, и мој компјутер је све те изразе подвукао таласастом црвеном линијом, као да је у питању грешка.

Ван мреже Duja

• Администратор
  • Староседелац
  • Поруке: 2.853
« Одговор #4 : 6. 06. 2015. у 23.16 »
Očito Šomi spada u onih 1%.

Meni bogme jeste problem da dokučim značenje… najeb u zabibu…  [kuku] Nego, otkud uopšte deci 3. razreda udžbenik za fizičko?! To u moje vreme nije bilo. Ajde da je to priručnik za nastavnika… :-/

Ван мреже Шоми

• Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
« Одговор #5 : 6. 06. 2015. у 23.45 »
Није нама проблем да докучимо значење, него деци којој би требало то објаснити овако како си написао.

Па објасниће им наставник, побогу! Неће ваљда у књизи стајати километарски опис, кад горњи изрази постоје ихахај и сасвим су уобичајени у атлетици и сродним активностима, као што реимо постоје домаћи називи вежаба и справа за теретану. Је л’ се то неко озбиљно прима да је опис у књизи песма из Читанке коју деца треба напамет да науче?

Увек се нађе нека мудра новинарска глава да се ишчуђава нечему о чему се није обавестила нити обратила стручним лицима да се распита. Тако се један <убацити епитет по жељи> подсмевао оном речнику нових хрватских медицинских назива, само што се мало залетео, јер је више две трећине израза сасвим легитимно, али ето, битно је да се неком подсмева, једино је на крају са̑м испао глуп (сећам се да му је била смешна и реч лишњача између осталих). Увек су такви чланци уз наслов типа: „Ааааа, брука! Скандал! Шокантно! Деца уче да су жене глупаче! Деца уче саскок у зањиху!“

Можда кад стаса генерација наших „модерних“ инструктора фитнеса па напише покоју књигу, у њима ћете, сигуран сам сасвим, одмах разумети шта су „барпији, хајсмани, џампинг џекови, снечеви, сплит-џеркови, масл-барови, трастери, дедлифти, кетлбелови“ итд., јер знамо какав вајан језички осећај влада. (Слушам ове српске назовикоментаторе који преносе тенис: „на Филип Шатрије стадиону“, „игра је суспендована“ према play suspended за ’меч у прекиду’, па је јасно како ће изгледати ствари кад такви велеумови кроје жаргоне [bonk]).
« Последња измена: 7. 06. 2015. у 00.17 Шоми »

Ван мреже Бруни

• Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски језички атеље
« Одговор #6 : 7. 06. 2015. у 00.59 »
Kakva je ovo budalaština?! Zar fizičko vaspitanje uopšte IMA udžbenik? Koj’ će im moj to? I to treži osnovne???  Ja sam uj trećem osnovne išla na igranje žmurke na fizičkom vaspitanju. Bože me oprosti i zaprosti i naprosti…

Daj, bre Šomi, ne preteruj. Ej, bre, to su deca treći razred osnovne, nisu studenti fakulteta za fizičko obrazovanje! Aj objasni ti meni kad si tako pametan ŠTA ĆE NJIMA UOPŠTE UDŽBENIK? Čemu onda služi nastavnik fizičkog?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Pomaze_Bog

• Члан
  • Поруке: 84
  • Говорим: руски, енглески, пољски, македонски, црквенословенски, ту и тамо разумем све словенске
« Одговор #7 : 7. 06. 2015. у 01.38 »
Ово је неприлагођеније од уџбеника за православну веронауку, колико год то невероватно звучало!

Ван мреже Зоран Ђорђевић

• Староседелац
« Одговор #8 : 7. 06. 2015. у 09.08 »
Ово је прави коментар:
Ajde da je to priručnik za nastavnika… :-/
Уџбеник је написан управо тако.

Ван мреже Шоми

• Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
« Одговор #9 : 7. 06. 2015. у 09.27 »
Aj objasni ti meni kad si tako pametan ŠTA ĆE NJIMA UOPŠTE UDŽBENIK? Čemu onda služi nastavnik fizičkog?

Па да се подсете да ли је саскок у зањиху или без, и да ли заножују левом или десном а предручују супротно томе. Може и наставник физичког да им одржи неки приватни час док попамте. :D

Што да немају уџбеник? Видите да им објашњавају атлетику за дечаке и ритмичку гимнастику за девојчице, па можда неког заинтересују да се тиме бави. Наставник ће их упутити да је „упор“ када се на разбоју држе усправно укрућеним рукама, неће их сигурно оцењивати из физичког на основу познавања ових појмова, али њима се морају објаснити и назвати одређени покрети. С атлетиком се почиње што је раније могуће, кад су зглобови и тетиве још гипки и податни, у 16. години живота је већ касно. Дигла се прашина ни око чега.

Ако се каже „одручење удесно“, у две речи си објаснио: замахни право обема рукама удесно док ти не буду у висини рамена и усмерене од тела. Шта, деца не умеју да упамте један овакав израз и његово значење, него треба написати кобасицу од описа? Онда би неко јадиковао како је уџбеник преобиман јер има 300 страна и „роман“ на свакој страни.
« Последња измена: 7. 06. 2015. у 09.49 Шоми »

Ван мреже abzec001

• Староседелац
« Одговор #10 : 7. 06. 2015. у 12.51 »
Прво питање би требало да буде чему служи овакав уџбеник, а тек онда шта значе побројани термини који за оне који се сећају школских дана или на неки други начин имају контакт са гимнастиком, не представљају толику непознаницу.

Али зато на децу сигурно делују застрашујуће, јер до сусрета са уџбеником никад нису чули за тако нешто. За њих су то шпанска села. Тек кад им наставник потанко објасни и, што је још важније, практично покаже, они ће видети да то није тако страшно и запамтиће после, да ли првог или седмог пута, свеједно, јер ће сада знати о чему се ради. А да ли ће и како те елементе моћи сами да ураде, друго је питање.

Дакле, без наставниковог објашњења и практичног приказа нема ништа, што може да значи само да је уџбеник потпуно непотребан. Фискултура је постојала и пре ко зна колико година, постојали су и наставни планови које су наставници без проблема спроводили у дело, без уџбеника. А деца су, такође у пракси, показивала шта знају и добијала оцене. Усменог испита није било, а нема га ни данас. Чему онда уџбеник који ничему не служи, тј. нема употребну вредност.

Не знам шта данас деца у трећем разреду, која тек што су научила да читају и пишу, раде на часовима фискултуре, али судећи по овом уџбенику неупоредиво су напреднија од ранијих генерација. Док су њихови вршњаци радили колут напред и назад, можда прескок преко козлића и играли између две ватре, ови данашњи су прави мали гимнастички асови, јер на разбоју раде (тако бар каже уџбеник) гимнастичке елементе као што су наскок у упор, њих у потпору, њих у упору, саскок у зањиху.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

• Староседелац
« Одговор #11 : 7. 06. 2015. у 12.54 »
Издавање уџбеника је последњих година велики бизнис. Отуда хаос и конфузија.
Из овог чланка, од пре пет година: Godinama unazad, jedna od redovnih septembarskih tema kod nas je Zavod za udžbenike. Možda zbog navike iz vremena dok je Zavod bio jedini srpski izdavač školske literature, ili zbog činjenice da je sad najveći, najstariji i najpoznatiji od 49 izdavača udžbenika koliko ih je trenutno na tržištu, tek, Zavod se smatra najpogodnijim da "odgovara" za sve što valja i ne valja u vezi sa aktuelnim udžbenicima. Ovog septembra čini se i više, zbog prve godišnjice primene Zakona o obrazovanju kojim su izjednačena prava privatnih izdavača i državnog zavoda, i zbog licenci – dozvola koje od ovog proleća daje Ministarstvo prosvete privatnim izdavačima da objavljuju udžbenike.

Ван мреже Шоми

• Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
« Одговор #12 : 7. 06. 2015. у 13.50 »
Али зато на децу сигурно делују застрашујуће, јер до сусрета са уџбеником никад нису чули за тако нешто. За њих су то шпанска села. Тек кад им наставник потанко објасни и, што је још важније, практично покаже, они ће видети да то није тако страшно и запамтиће после, да ли првог или седмог пута, свеједно, јер ће сада знати о чему се ради. А да ли ће и како те елементе моћи сами да ураде, друго је питање.

… као што на децу у томе узрасту „застрашујуће делују“ и, не знам, фотосинтеза, разломци, палатализација, кинетичка енергија и сл. па им то онда објасне, редом, наставници биологије, математике, српског, физике. И онда деца то — усвоје. Вероватно су онда на исти начин непотребни и уџбеници биологије, математике и осталих предмета, јер — наставник је ту за све?

Ради се о томе да сте наишли на вама мало познате или непознате појмове („шта је то, забога, ’зиб, зањих, одручење, упор’, ко је то, побогу, смишљао, то личи на (ново)хрватски!?“, или нешто у том правцу) и сад се сви листом тужите како јадна дечица то не могу савладати и како су изложени појмови прави баук.

Могуће је, с друге стране, да се уџбеник заиста јавио из јагме за новцем, као што напомиње Зоран, читао сам и ја да на том тржишту влада огромна конкуренција и конфузија.

Ван мреже rade

• Староседелац
  • Поруке: 995
« Одговор #13 : 7. 06. 2015. у 23.01 »
Потпуно се слажем с Бруни, у том узрасту, па и у било којем другом, фискултура се учи по принципу "Гл’ај амо…Ајд’ сад ви", какав уџбеник. Мада, да су уџбеници постојали у моје време, ух, како бих радио с разбојем, ни Церар ми не би био раван :). Приручник за наставнике, то да.

Офф топик: Хвала покојном професору Славољубу-Цаји Марјановићу, који је пре четрдесет и кусур година ОДБИО да пише уџбеник из електронике (после су га натерали), па ме тако присилио  да научим енглески. Сматрао је да код тако брзих промена у техници и одличних америчких уџбеника није потребан још један, сумњивог квалитета.

Доста касније, Иван Клајн је у "Писмима и писмењацима" наводио пример уџбеника биологије за четврти разред основне школе, који је заправо претабачени и искасапљени оксфордски "Molecular Biology of the Cell", наравно без позивања на оригинал. Дакле, то је било 1990 и неке. Да ли верујете да кад ми је син био у средњој школи (20 година после Клајна), случајно погледам у његов уџбеник за биологију и нађем исте те реченице, које је још Клајн наводио као чисту крађу текста!  Толико о уџбеницима.

Кад сам помагао једном факултету у вези с акредитацијом и Болоњом, мало ме је зачудило да у библиотеци немају примерке уџбеника који се користе у настави. То сам пред научним већем и рекао, и предложио да се по два примерка сваког уџбеника дају библиотеци, како би студенти  могли да их користе бесплатно. Суштина је била да не би требало да никога терате да купује књиге, та обавеза не постоји ни у једном уговору о студирању, каква год да је форма студирања. Савет је то одслушао у гробној тишини, коментара није било, али ми је после скренута пажња на турам прст никоме у око да се небих чешао где ме не сврби.

Ето, учи се човек док је жив, додуше, не из уџбеника.

Ван мреже abzec001

• Староседелац
« Одговор #14 : 7. 06. 2015. у 23.56 »
… као што на децу у томе узрасту „застрашујуће делују“ и, не знам, фотосинтеза, разломци, палатализација, кинетичка енергија и сл. па им то онда објасне, редом, наставници биологије, математике, српског, физике. И онда деца то — усвоје. Вероватно су онда на исти начин непотребни и уџбеници биологије, математике и осталих предмета, јер — наставник је ту за све?

Ради се о томе да сте наишли на вама мало познате или непознате појмове („шта је то, забога, ’зиб, зањих, одручење, упор’, ко је то, побогу, смишљао, то личи на (ново)хрватски!?“, или нешто у том правцу) и сад се сви листом тужите како јадна дечица то не могу савладати и како су изложени појмови прави баук.

Чврсто си уверен да нико ништа не зна, бар по питању гимнастичких термина, да си ти богом дан да неуке поучиш и да им, кад то већ сами не знају, објасниш зашто су против уџбеника фискултуре. Хвала ти на томе. Ни на крај памети ти није да неко можда подоста зна о том базичном спорту. То ти замагљује поглед и не дозвољава да уочиш да овде основно питање није (не)знање форумаша које стално подвлачиш као пандан свом великом знању, већ да ли је постојање оваквог уџбеника оправдано или не, има ли сврхе и смисла или не? А да би неко могао да има своје мишљење по овом питању, није потребно да зна назив ни једног јединог гимнастичког елемента.

Разлог дилеме је чињеница да фискулутура нема ни усмени ни писмени испит. То је суштина. Ђаци своје знање показују искључиво у пракси. Није им потребно чак ни да знају како се зове (да мало карикирам) „премет постранце“, већ само да умеју да га изведу, па да добију петицу. Зашто није потребнио? Зато што никад неће бити испитивани и што своје знање треба да покажу искључиво на делу.

Како нема усменог ни писменог испита, нема потребе ни за теоретским знањем. Ђак и не погледавши уџбеник на крају године може да има петицу. Чему онда служи уџбеник, сем да одређеном кругу донесе који динар, као што је Зоран поменуо. Сви други предмети имају усмене и писмене испите, што значи да су уџбеници потребни ђацима да би учили. То ове предмете суштински разликује од фискултуре, па упоређивање нема никаквог смисла.

Тагови: