Аутор тема: Назив сервиса/услуга  (Прочитано 18437 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Лука

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 14
  • Говорим: Њемачки и енглески језик
  • Родно место: Босна и Херцеговина
    • Српски ми је матерњи језик
Назив сервиса/услуга
« : 6. 11. 2020. у 11.44 »
Поздрав,

Радим тренутно превод у коме се помињу разни сервиси односно услуге. Видим да је претходни преводилац прво слово у називу услуге писао великим, од чега бих ја из неког разлога одступио. Гледајући правопис и читајући овдје по форуму нисам наишао на одредницу која би оправдала један од та два поступка, стога бих молио за помоћ у погледу поступања с истим.

Да ли би било:
Услуга "Помоћ на путу" вам омогућава… или;
Услуга "помоћ на путу" вам омогућава…

Захваљујем унапријед и лијеп поздрав,
Лука

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Назив сервиса/услуга
« Одговор #1 : 6. 11. 2020. у 13.36 »
То је једна од међукатегорија које Правопис, умногом анахрон, заобилази. Дакле, ако не прописује велико слово, онда се подразумева мало.

Но, и да се правописци – надајмо се да некада хоће – с таквим случајевима ухвате укоштац, опет би то био клизав простор: јасно би тада било да печење меса нећемо писати великим словом, а нпр. Осмех на дар или тако нешто стилизовано можда и хоћемо, али примери као твој, између општег и специфичног имена, и тада би, мислим, били негде на средини.

Можда би ти нешто решила употреба генитива: услуга помоћи на путу, иако она имплицира опште (заједничко) име, а не властито.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Назив сервиса/услуга
« Одговор #2 : 7. 11. 2020. у 10.50 »
Мени ту мало слово никако не иде. [pardon] Посебно ако нема наводника, што се често среће у упутствима (за назив услуге, опције у програму итд.).

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: Назив сервиса/услуга
« Одговор #3 : 7. 11. 2020. у 13.58 »
Upravo sam to htela i ja da napišem, da se velikim slovom potire potreba za navodnicima, a tako mi deluje i jasnije da je reč o konkretnom nazivu, a ne samo o tipu usluge.