Аутор тема: Шта сте последње читали?  (Прочитано 109718 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже lemetar

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 54
  • Шта рећи …
    • Аикикаи
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #30 : 2. 01. 2011. у 13.03 »
Прочитах веома брзо ’’Колибу’’. Чини ми се да је више писана за верујуће. Мада, како је приказан бог, може бити занимљива и онима који немају хришћански поглед на свет. Занимљив је начин како лик бога разбија уобичајене представе о цркви, љубави, осуђивању, праштању, церемонијама, молитви.
Тренутно читам ’’Кратку историју безмало свачега’’ од Била Брајсона, а надам се да ће ми потом остати времена и за ’’Емоционалну интелигенцију’’ Данијела Големана која чека већ годинама.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #31 : 2. 01. 2011. у 13.30 »
Прочитах веома брзо ’’Колибу’’. Чини ми се да је више писана за верујуће. Мада, како је приказан бог, може бити занимљива и онима који немају хришћански поглед на свет. Занимљив је начин како лик бога разбија уобичајене представе о цркви, љубави, осуђивању, праштању, церемонијама, молитви.
Причала је колегиница, још одавно, о Колиби, трудила се да нам објасни ово што помињеш. Звучало је занимљиво - мада, признајем, не довољно да би ме навело да прочитам (можда и грешим, али нешто нисам у стању да се усредсредим на озбиљне ствари и мање-више филозофска разматрања на ову тему).
Тренутно читам ’’Кратку историју безмало свачега’’ од Била Брајсона, а надам се да ће ми потом остати времена и за ’’Емоционалну интелигенцију’’ Данијела Големана која чека већ годинама.
Кад помену емоције: частила сам се Дарвиновом књигом (кажу да до сада није била преведена на српски) „Изражавање емоција код човека и животиња“. То ћу морати лепо, натенане, у миру и тишини топле ми собе.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Марина

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 126
  • Говорим: српски, енглески мало, а шведски ни мало!
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #32 : 8. 01. 2011. у 17.01 »
Upravo sam pročitala ,,Tvrđavu" Meše Selimovića.
Tvrdi se da je Meša bio inspirisan jednom Raičkovićevom (istoimenom) pesmom, koju je mnogo voleo i koja se može čitati kao predtekst ovom romanu.

Svaki put kada pročitam ovakvo delo, koje me prestravi činjenicom da se sve što nam je poznato može okrenuti naglavce, obećam sebi da ću početi da čitam Mir-Jam…

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #33 : 8. 01. 2011. у 17.03 »
Svaki put kada pročitam ovakvo delo, koje me prestravi činjenicom da se sve što nam je poznato može okrenuti naglavce, obećam sebi da ću početi da čitam Mir-Jam…
Немој, молим те! (Додуше, више не мораш ни да читаш, вазда се неке серије и филмови снимају по њеним „делима“.)
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Марина

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 126
  • Говорим: српски, енглески мало, а шведски ни мало!
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #34 : 8. 01. 2011. у 17.06 »
Šalim se, narafski… [mig]
Mada, mislim da je ,,Brod plovi za Šangaj" sa Vesnom Trivalić i Svetislavom Goncićem rađen po nekoj njenoj knjizi, a film je super. Dakle, kad rade parodije, onda još i može da prođe! [osmeh2]

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #35 : 8. 01. 2011. у 17.12 »
Šalim se, narafski… [mig]
Ја сам, наравно, мртва озбиљна [namig].
Једну сам само њену књигу прочитала (у средњој школи, кад су све девојчице малтене само то читале) - да видим шта је ту, ког ђавола, толико интересантно - и сморила се ко змај, и закључила да ће то уједно бити и последње тог типа што ћу узети у руке. (За филмове не знам, не гледам.)

Сам’ ти читај Селимовића. И друге драге добре старе озбиљне писце. Остало је за у градски превоз, за утапање времена до школе и посла.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Alex

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 27
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #36 : 8. 01. 2011. у 20.02 »
 
Пре пар дана сам почела да читам књижицу која се зове „Око чега смо се све моја девојка и ја свађали“, и свиђа ми се (почесто се, читајући је, смејем са самом собом - што, признајем, није баш недвосмислен доказ менталног здравља, али прија). Једна од ствари која ми се свиђа јесте, за промену, превод (Бруни, била си у праву у вези с оним што је "превео" оно са каталонског! Намучих се читајући.). Потражила сам име преводиоца на нету, и под Александар Милајић нашла једног човека који би могао одговарати: http://arhiva.glas-javnosti.rs/arhiva/2006/08/12/srpski/R06081101.shtml. На наведеној страни стоји, између осталог:
Aleksandar Milajić je pre desetak godina napravio jedan eksperiment, objaviši priču "Odlomci" od 27 kucanih redova u kojoj sve reči počinju na slovo O, koji otprilike izgleda ovako:
"Olga Olegovna obožava oficire. Otmena, očaravajuća, ohola. Opalne oči ovalnog oblika, obešenjački osmeh, opasna opsena odanosti. Obožavaoci očajnički obilaze ovaj objekat opsesije. Obleću oko Olge, obasipaju omiljenu Olgu opalima, orhidejama, ogrlicama. Olga oholo osmatra, odabira, ostavlja, opet odabira, opet ostavlja… Ogorčeni očajnici ostavljaju oficirsko ordenje, otadžbinu, odlaze odavde, obeznanjeni, odbačeni, osramoćeni…"

Све и да није баш он прев’о (а не би ме изненадило да јесте), ово ми је крајње симпатично. Па, реко’, да поделим :).

На извесном другом сајту пише "prevodilac Aleksandar Milajić - pronašli smo 67 naslova". С обзиром на "Godina proizvodnje: 1971", свака му се на време!

Sonja, hvala na lepim rečima. Da, u pitanju je isti Aleksandar Milajić :-)

 
Ovo je super, Sonja. Divim se ljudima sa takvim sposobnostima… Baš bih volela da pročitam tu priču na DŽ…  :P



Bruni, for your eyes only :-)


Džersi

Džoni džepari džokeje džinovskih džepova. Džukci džapaju džigericu dželata. Džoger džilita džombama. Džaveljaju dživdžani. Džonjaju džezeri. Dževa džuboksa. Džungla.
Džaba džumbus.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #37 : 8. 01. 2011. у 20.05 »
Bruni, for your eyes only :-)

Džersi

Džoni džepari džokeje džinovskih džepova. Džukci džapaju džigericu dželata. Džoger džilita džombama. Džaveljaju dživdžani. Džonjaju džezeri. Dževa džuboksa. Džungla.
Džaba džumbus.

Мало сам и ја видела. Ако?

Понављам, свака му (ти?!) се на време!  [car]
« Последња измена: 8. 01. 2011. у 20.09 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Alex

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 27
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #38 : 8. 01. 2011. у 20.15 »
Ako, ako, neka si. Fala još jednom :-)

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #39 : 8. 01. 2011. у 21.09 »
Joj, pusti decu… Mladi su, naučiće, život i lektori su pred njima.
Malo je nedostajalo da krenem da im ispravljam pozdravni govor, ali bilo bi to grubo i nezahvalno s moje strane, zar ne?
Ne.  [djavolica]
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Alex

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 27
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #40 : 8. 01. 2011. у 21.16 »
 [lol] [pljes] [thumbsup] I to što kažeš…

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #41 : 8. 01. 2011. у 21.17 »
Ако ти устреба примећивач оног другог (некима и првог и јединог) смисла, слободно се јави. Имам ја и другаре који лепо размишљају.
Претпостављам да поседујеш Сваштару Драгослава Андрића?
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Alex

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 27
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #42 : 8. 01. 2011. у 21.22 »
Čuj posedujem… Odrastao na njoj.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #43 : 8. 01. 2011. у 21.24 »
А’ с’ ти неки ситан! [osmeh2]
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Alex

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 27
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #44 : 8. 01. 2011. у 21.27 »
Rod’la maaajka…  [angel]

Тагови: