Аутор тема: Opet zarez  (Прочитано 3891 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Opet zarez
« : 27. 10. 2013. у 08.38 »
Цитат
Možete li mi reći kakvu bi razliku uneo zarez u sledećoj rečenici ako bi se našao pre reči „zahvaljujući”:
 
 „Epl sada ima jefinitiji uređaj zahvaljujući tome što izvorni ‘iPad mini’ nudi po nižoj ceni.”

Цитат
Zanima me i upotreba zareza pri uobličavanju apozicije. Pa tako na internetu pronalazim primer: „Bilova prijateljica Alisa” i „Bilova prijateljica, čije je ime Alisa”, gde se kaže da se u prvom slučaju radi o apoziciji, a u drugom o predikatu restriktivne klauze i tvrdi da je glavna razlika među njima u tome što druga eksplicitno navodi ono što bi apozicija izostavila: „da je prijatelj u pitanju Alisa”.

Цитат
Ako nema zareza, zar onda ne govorim samo o prijateljici Alisi, a ako koristim konstrukciju s predikatom, zar onda ne kažem da Bil ima samo jednog prijatelja, tj. prijateljicu i da joj je ime Alisa.
 
 Članak nastavlja: „Ako je značenje jasno, može se koristiti ‘Bilova prijateljica Alisa’ (‘Bil je boravio ovde s prijateljicom. [ostale napomene] Bilova prijateljica Alisa…’)”.
 
 Znate li možda na šta cilja članak?

Sve od jedne te iste osobe.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Opet zarez
« Одговор #1 : 27. 10. 2013. у 16.51 »
Цитат
„Epl sada ima jefinitiji uređaj zahvaljujući tome što izvorni ‘iPad mini’ nudi po nižoj ceni.”

Већ смо писали о томе. Зависи од тога на чему је фокус.

Шта се десило? — Епл сада ИМА ЈЕФТИНИЈИ УРЕЂАЈ, захваљујући томе што… (иза зареза иде додатна информација).

Зашто (захваљујући чему) Епл има јефтинији уређај? — Епл сада има јефтинији уређај ЗАХВАЉУЈУЋИ ТОМЕ ШТО ИЗВОРНИ АЈПЕД МИНИ НУДИ ПО НИЖОЈ ЦЕНИ.

Цитат
„Bilova prijateljica Alisa” i „Bilova prijateljica, čije je ime Alisa”

О зарезу у том типу апозиција нашироко смо расправљали, без консензуса.

Ја мислим да ако је појам одређен, обавезно иде зарез:
Билова пријатељицакоја? Алиса
Билова пријатељицазна се која, можда је већ помињана,Алиса

Исто важи и за примере с клаузама.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Opet zarez
« Одговор #2 : 27. 10. 2013. у 18.11 »
Што рече Џо: Зависи од тога на чему је фокус.
Можда би било корисно, код оваквих недоумица, да човек гласно изговори реченицу, па ће осетити шта жели да нагласи и према томе ће да одреди како треба да је напише.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Opet zarez
« Одговор #3 : 27. 10. 2013. у 21.37 »
Tema o kojoj je govorio Džo je ova:

http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=3172.0

(Usput, forumska pretraga je pouzdana kao Pravopisni rečnik — po ključnoj reči Tomislav nisam dobio nijedan pogodak, iako se više puta spominje u raspravi, ali je zato isplivala po reči atributiv.)

Тагови: