Аутор тема: "Који", "кога", "којег" .. па још и "што"  (Прочитано 18524 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: "Који", "кога", "којег" .. па још и "што"
« Одговор #15 : 14. 03. 2013. у 15.40 »
Pa, neće biti tek tako. :)

Čak i da je uzeti topa skraćenje od uzeti figuru topa, stvar je da je u uzeti topa ovo topa svakako akuzativ (dok je u figura topa bio genitiv). Isto tako i u baciti keca, keca je akuzativ. A za neživo bi akuzativ morao biti jednak nominativu.

Međutim, moglo bi se reći da su šahovske figure personifikovane, ali nešto čudno je sa kecom. Kaže se i inače, ne samo u kartama, dobiti keca, na keca itd.

Ван мреже расејан

  • матори зајебант
  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 177
  • Говорим: енглески, руски, мађарски. натуцам немачки, француски, италијански, шпански и општесловенску гомилу
  • Родно место: Зрењанин
    • Српски ми је матерњи језик
    • код мене
Одг.: "Који", "кога", "којег" .. па још и "што"
« Одговор #16 : 14. 03. 2013. у 15.55 »
То јесте акузатив, види се по "однео даму, краља и десетку", односно у шаху "изгубио ловца, топа и краљицу". Генитива ниоткуда.
прибор за јело није за јело

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: "Који", "кога", "којег" .. па још и "што"
« Одговор #17 : 14. 03. 2013. у 18.18 »
Kao starom kartarošu, krajnje bi mi čudno zvučalo da neko kaže "baci kec".
Било је и тога, и звучало је чудно.

Како коме.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: "Који", "кога", "којег" .. па још и "што"
« Одговор #18 : 14. 03. 2013. у 18.43 »
Što se tiče marki automobila tu je norma jasna, bar po Klajnu: akuzativ muškog roda jednak je nominativu (vozim opel, imam ford, a ne vozim opela, imam forda). Kad je šahovski top u pitanju, stvar je u tome što je to naziv šahovske figure, pa se, uz objašnjenje koje je Duja dao, može reći da je to nastalo od "uzeo sam ti figuru topa", što će naravno u šahovskom žargonu biti "uzeo sam ti topa". Što se tiče keca, tu je stvar još jasnija - radi se o žargonskom izrazu za broj jedan.

Није ствар само у норми. Питам(о) се зашто је тако.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: "Који", "кога", "којег" .. па још и "што"
« Одговор #19 : 14. 03. 2013. у 18.51 »
Možda iz istog razloga iz kojeg Englezi brodove, a nekad i kola, zovu she?

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: "Који", "кога", "којег" .. па још и "што"
« Одговор #20 : 14. 03. 2013. у 19.18 »
Zato što volimo svoje automobile i personifikujemo ih – svađamo se s njima, molimo ih da upale kad je hladno, lickamo ih i briskamo, nisu nam tek neki obični predmeti. Klajn je pisao kako se mora dopustiti da akuzativ stojadina glasi kao genitiv zbog očite veze s ličnim imenom, ali može i obrnuto – Zastavin auto je dobio ljudsko ime stojadin zato što je automobil personifikovan u svesti korisnika kao nov član porodice koji, eto, ima točkove, pa je red da se nekako i nazove. I kad neko kaže kako „vozi sitroena, forda, mercedesa“, nema to veze s tamo nekim vlasnikom fabrike a još manje s nečijom kćerkom Mercedes (pošto bi taj neko jednako kazao i da „vozi megana, kadeta, micubišija“), nego se to shvata kao naziv pridruženog metalnog člana porodice i zato je A=G. Pošto ja ne mogu da se nateram da generičko ime našeg auta koristim kao ime živog bića, ali ni da ga uvredim tretirajući ga kao predmet, auto je dobio lepo ime Štrokica i nema padežnih problema.  :hehe: Tako i mašine za suđe u internetskim postovima dobijaju lična imena, kad se neko pohvali kako veselo kucka dok Bošica ili Beka obavljaju taj dosadni posao.
Moj sin greši u akuzativu samo kada su u pitanju njegovi svemirski brodovi i avioni. Ima potrebu da ih tretira kao da su živi, jer u toj igri oni to privremeno i jesu - zamišlja ih kako govore, udružuju se, ratuju. Biće da i odrasli imaju sličan odnos prema svojim igračkama, ovaj vozilima.



Ван мреже woland

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 114
Одг.: "Који", "кога", "којег" .. па још и "што"
« Одговор #21 : 14. 03. 2013. у 19.45 »
Zato što volimo svoje automobile i personifikujemo ih – svađamo se s njima, molimo ih da upale kad je hladno, lickamo ih i briskamo, nisu nam tek neki obični predmeti. Klajn je pisao kako se mora dopustiti da akuzativ stojadina glasi kao genitiv zbog očite veze s ličnim imenom, ali može i obrnuto – Zastavin auto je dobio ljudsko ime stojadin zato što je automobil personifikovan u svesti korisnika kao nov član porodice koji, eto, ima točkove, pa je red da se nekako i nazove. I kad neko kaže kako „vozi sitroena, forda, mercedesa“, nema to veze s tamo nekim vlasnikom fabrike a još manje s nečijom kćerkom Mercedes (pošto bi taj neko jednako kazao i da „vozi megana, kadeta, micubišija“), nego se to shvata kao naziv pridruženog metalnog člana porodice i zato je A=G. Pošto ja ne mogu da se nateram da generičko ime našeg auta koristim kao ime živog bića, ali ni da ga uvredim tretirajući ga kao predmet, auto je dobio lepo ime Štrokica i nema padežnih problema.  :hehe: Tako i mašine za suđe u internetskim postovima dobijaju lična imena, kad se neko pohvali kako veselo kucka dok Bošica ili Beka obavljaju taj dosadni posao.
Moj sin greši u akuzativu samo kada su u pitanju njegovi svemirski brodovi i avioni. Ima potrebu da ih tretira kao da su živi, jer u toj igri oni to privremeno i jesu - zamišlja ih kako govore, udružuju se, ratuju. Biće da i odrasli imaju sličan odnos prema svojim igračkama, ovaj vozilima.

I ja mislim da je tako :D

Takođe, kad je drugi predmet obožavanja u pitanju - fudbal, imamo slučaj da se personifikuje protivnik: Crvena zvezda pobijedila BajernA (dobra stara vremena :)) i sl.

Тагови: