Аутор тема: Акценти на РТС-у  (Прочитано 5001 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Маторац

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 8
  • Говорим: Енглески, немачки
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
Акценти на РТС-у
« : 7. 11. 2022. у 13.29 »
Већ дуго на РТС-у водитељи наопако акцентују неке речи. То раде по налогу уреднице Оливере Ковачевић.
ИнЦИдент, инсТРумент, јуГОзапад, маМОграф… да не ређам. Парају уши и затомљују значење сложенице. На пример - "мамограф". Нагласак ту мора да буде на …граф. Сваког дана чујем неки нови бисер. Од како је Милка Цанић умрла тамо нема више никога да води рачуна о говору.

Ван мреже Маторац

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 8
  • Говорим: Енглески, немачки
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Акценти на РТС-у
« Одговор #1 : 8. 11. 2022. у 09.42 »
Врхунац је био пре неки дан кад је лепушкаста водитељка мртва ладна рекла: "Наша репрезентација у             басКЕту освојила је…"

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Акценти на РТС-у
« Одговор #3 : 10. 11. 2022. у 19.47 »
Маторац, то већином нису наопако акцентоване речи, већ речи акцентоване према нашој важећој, уз то и застарелој и нереалној норми, које̄ се тамо, с добрим или мање добрим разлозима, придржавају. Ако смета у баске́ту, да ли смета и у марке́ту?

О томе бисмо могли до сутра, али ово је сигурно (ако те теши): нема Оливера Ковачевић никакве везе с тим, а још мање је имала Милка Добро Вæче Цанић, која није ни разликовала наше акценте.

Ван мреже Маторац

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 8
  • Говорим: Енглески, немачки
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Акценти на РТС-у
« Одговор #4 : 11. 11. 2022. у 15.46 »
Мислио сам на онај мали део (два минута од 21: 17)  из https://www.youtube.com/watch?v=5uyhjvGhNME
Поведена за тим водитељка рече у басКЕту.
А у праву си  да о томе можемо до сутра.

Тагови: