Аутор тема: Namerne greške  (Прочитано 32784 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже dan555

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 429
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • www.sftim.com
Одг.: Namerne greške
« Одговор #15 : 23. 01. 2011. у 19.04 »
Moram da priznam da me reči koje u svojim porukama koriste neki članovi zbunjuju, pa bih se pridružio molbi da se piše što više pravilno, a da se namerne greške nekako označe.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Namerne greške
« Одговор #16 : 23. 01. 2011. у 19.05 »
Moram da priznam da me reči koje u svojim porukama koriste neki članovi zbunjuju, pa bih se pridružio molbi da se piše što više pravilno, a da se namerne greške nekako označe.
Kao šta, na primer?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Namerne greške
« Одговор #17 : 23. 01. 2011. у 19.18 »
To bi se moglo shvatiti kao diskriminacija. Onda bi svi nastojali da pišu po normi da im se ne bi šta izdvajalo iz teksta.

Stvarno, Dane 555, ako se bojiš da će nečiji lični stil kvariti tvoje shvatanje norme, onda ti je bolje da ne čitaš ništa osim tekstova koje su pisali normativni lingvisti. Ne shvatam kako bi izašao na kraj s književnim djelom. ???
« Последња измена: 23. 01. 2011. у 19.30 Stoundar »

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Namerne greške
« Одговор #18 : 23. 01. 2011. у 19.39 »
A zašto ne, lijepo, najjednostavnije: ako nešto ne znate, ako vas nešto zbunjuje, ako u nešto niste sigurni, ako želite da znate kako se nešto pravilno piše — slobodno pitajte, otvorite temu i postavite pitanje. NEMOJTE to sami zaključivati na osnovu ičijeg pisanja. Je l’ to i svrha foruma?

Forum valjda i služi tome da se vode diskusije o takvim stvarima, i na osnovu njih da se izvlače zaključci; a ne da jedni pišu, a drugi samo da čitaju i analiziraju kako to oni pišu, pa tako sami izvlače zaključke o nečemu o čemu se nije vodila diskusija. Onda to i nije forum, nego biblioteka.

Evo, da uvedemo definiciju: — Osnovna jedinica forumašenja jeste diskusija okupljena oko jedne teme. Individualne poruke izvađene iz konteksta diskusije nisu diskusija. Zaključke o nekoj temi treba donositi na osnovu diskusije okupljene oko te teme, i za to će Forum garantirati svojim korisnicima. Forum neće garantirati za zaključke o nekoj temi donete na osnovu individualnih poruka izvađenih iz konteksta diskusije. Na primer, ako je tema neko pravopisno pravilo — zaključak o njoj treba donijeti na osnovu forumske diskusije okupljene oko te konkretne teme, a ne na osnovu individualnih poruka ili stilova posmatranih van konteksta forumske diskusije kojoj pripadaju i teme oko koje je okupljena ta diskusija.
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Namerne greške
« Одговор #19 : 23. 01. 2011. у 19.47 »
To. Bruni, trebalo bi ovo dodati u pravilnik.

Ван мреже Бруно

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 116
Одг.: Namerne greške
« Одговор #20 : 23. 01. 2011. у 20.00 »
Е јебига сад… ја сам само предложио да се пише што правилније на једном језичком форуму. А види шта испаде. Није проблем са људима који знају препознати грешку. Проблем је што овај сајт вјероватно има доста млађих чланова који још требају (или не требају, по вама) учити. Ја кад видим да неко одлично познаје језик и када видим како пише одређене ријечи, мени се прво јавља идеја да је тако вјероватно правилно, уопште ми се не јавља идеја да сад покрећем тему да питам је ли то правилно.

Небитно, неће то пореметити моје схватање норме већ кажем да правите затворен круг. Сматрате да се неке ствари подразумијевају, а доста људи изван тог круга и не зна да се нешто подразумијева. Мислите мало и на нас :)

Не задирем ја у то (као што је неко навео) како водите приватне разговоре, приватне поруке и то све. Једноставно, посматрам ово као форум едукативног карактера, гдје се могу срести људи од којих се може доста научити. Тако да, нису само модератори "службена лица".  :)

И онда се питамо што дјеца у школи користе w, користе смајлије у писменим радовима да се боље изразе и сл.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Namerne greške
« Одговор #21 : 23. 01. 2011. у 20.05 »
To. Bruni, trebalo bi ovo dodati u pravilnik.
Ne znam, mislim da za tim nema potrebe. Svako je odgovoran za svoja individualna zaključivanja na osnovu onog što vidi, a da nije pitao i da mu se direktno nije odgovorilo. Primer:

Pera piše po forumu i u jednoj poruci, napiše "neznam" neprvilno, tj. zajedno. Žika, koji samo čita, čitajući forum, ima dve opcije:

1) može da pogrešno zaključi da je "neznam" ispravno, samo zato što je to video u jednom postu na jednom jezičkom forumu,

2) može da bude u nedoumici, otvori nalog, i pita: "Dobar dan, da li se neznam piše odvojeno i li zajedno?", i da dobije ispravan odgovor —  ne, ne piše se zajedno, nego se piše odvojeno.

Sad, vi sami zaključite koja je od ove dve opcije realnija, racionalnija i inteligentnija.  

Цитат
Не задирем ја у то (као што је неко навео) како водите приватне разговоре, приватне поруке и то све.

Te namerne greške obično se i nalaze u porukama koje su off topic, koje su ležernije i koje se mogu podvesti pod četovanje, a ne ozbiljnu diskusiju. To je vrlo lako zaključiti na osnovu konteksta u kom se određena poruka nalazi.

Цитат
Једноставно, посматрам ово као форум едукативног карактера, гдје се могу срести људи од којих се може доста научити.
Pa sad… I jeste i nije. Ovde se okupilo ljudi koji su voljni da svoje znanje podele sa drugima, kao i oni koji možda manje znaju, ali vole da znaju da imaju neko mesto gde mogu da pitaju. Nadamo se da će biti više i jednih i drugih. S druge strane, edukacija, ako je zabavna, onda je lakša i prijatnija a i brže se uči kad je nešto prijatno, a ne suvoparno i previše ozbiljno, tako da atmosfera ne bi trebalo da bude ni kruta ni previše ozbiljna. Jedan od načina da se to postigne, između ostalog, jeste i povremena šala i igra rečima (pobogu, jezički smo forum, ako se nećemo ovde igrati rečima, ne znam stvarno gde ćemo).

I na kraju, ne mislim da je sad nešto strašno to što si ti to zamerio, svako ima pravo na svoje mišljenje, i ima pravo i da ga iznese, kao što i drugi imaju pravo da se ne slože. No, mi smo ovde svi poznati po tome da volimo da se nastAvljamo, što reče Zoran, tako da on muve pravimo magarca, što ponekad i nije baš dobro, jer se bespotrebno stvara neugodna atmosfera. Hoću da kažem, niti tebi ko ozbiljno zamera što si izneo svoje mišljenje, niti bi ti trebalo da ozbiljno zameriš drugima koji se ne slažu s tobom. Jednostavno, radi se o dva suprotna viđenja jedne stvari, ništa više.

Ajd sad da svi  [24] pa i da [pivo]
« Последња измена: 23. 01. 2011. у 20.15 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Namerne greške
« Одговор #22 : 23. 01. 2011. у 20.45 »
Naravno da niko nikom ništa ne zamera, a naročito nije lepo da diskutujemo bez Marine, koja, kako sam sFatila, nema često pristup računaru. Jadna devojka, kad se ponovo pojavi ima da se šlogira činjenicom da nas je ovoliko inspirisala :).

Ne mislim da treba dodavati bilo šta u Pravilnik, pa nije ovo nikakav problem. U pitanju su dobronamerne sugestije i sa jedne i sa druge strane.

 [ziveli]

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Namerne greške
« Одговор #23 : 23. 01. 2011. у 20.55 »
Te namerne greške obično se i nalaze u porukama koje su off topic, koje su ležernije i koje se mogu podvesti pod četovanje, a ne ozbiljnu diskusiju. To je vrlo lako zaključiti na osnovu konteksta u kom se određena poruka nalazi.
А и није лоше мене, рецимо, пуштати да повремено правим мање-више намерне грАшке: пошто ме наредна два дана петнЕсторо људи исправља до бесвести, сви лепо запамтимо шта је исправно [osmeh2].
« Последња измена: 23. 01. 2011. у 21.04 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Namerne greške
« Одговор #24 : 23. 01. 2011. у 21.39 »
Te namerne greške obično se i nalaze u porukama koje su off topic, koje su ležernije i koje se mogu podvesti pod četovanje, a ne ozbiljnu diskusiju. To je vrlo lako zaključiti na osnovu konteksta u kom se određena poruka nalazi.
А и није лоше мене, рецимо, пуштати да повремено правим мање-више намерне грАшке: пошто ме наредна два дана петнЕсторо људи исправља до бесвести, сви лепо запамтимо шта је исправно [osmeh2].

Ето видиш. Ко год ово прочита, има заувек да му остане урезано да је додаји а не додај… :P А све весело и занимљиво. Плус пуно смајлија…  ;)

ПС: И каже се петнАЕсторо, не петнЕсторо…  [palci]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Namerne greške
« Одговор #25 : 23. 01. 2011. у 21.44 »
ПС: И каже се петнАЕсторо, не петнЕсторо… [palci]
Е, баш није. Каже се петнаесторо, али се каже и петнЕсторо, а ја, после данашње исцрпљујуће преписке морам строго да водим рачуна да јасно нагласим кад бивам неозбиљна…
И не пише се ПС, знаш! :P

Опет ми паде на ум Драгослав Андрић - на крају Сваштаре стоје и „мали огласи са штампарском грешком“:
ПЛАЧ ЗА ВИКЕНДИЦУ на идеалном месту.
ЕЛЕКТРИЧНУ гатару добро плаћам.
ТРАЖИМ гарсоњеру у кругу „девојке“.

У духу истога, ова би се тема могла звати Немарне грашке.

Ајд, мало сам , одо да [pavam].
« Последња измена: 23. 01. 2011. у 21.49 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Namerne greške
« Одговор #26 : 23. 01. 2011. у 21.51 »
И не пише се ПС, знаш! :P

P 93 daje ПС, ali samo ćirilicom (za P 10 ne znam).

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Namerne greške
« Одговор #27 : 23. 01. 2011. у 21.55 »
И не пише се ПС, знаш! :P
P 93 daje ПС, ali samo ćirilicom (za P 10 ne znam).
Eto, opet sam korisna [bag].

Znam da je odavno neko negde pisao o tome, pa mi je od svega, ko zna zašto, negde (za)ostalo da ne valja ПС. Ne vredi, suviše informacija za ograničeni kapacitet…
Bruni, izvini [emb1]! Stoundare, hvala na podsećanju.
« Последња измена: 23. 01. 2011. у 21.58 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Namerne greške
« Одговор #28 : 23. 01. 2011. у 22.12 »
Aha! Videste li šta je čika Džo rekao — prvo norma, pa zabava!? Molim lepo!

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Namerne greške
« Одговор #29 : 23. 01. 2011. у 22.23 »
ПС: И каже се петнАЕсторо, не петнЕсторо…  [palci]

E, nije nego se baš kaže petnEstEro. :P U duhu pravoga vukovskog jezika! [namig]

[osmeh2]
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Тагови: