Аутор тема: Копаоник, школарина  (Прочитано 39308 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Копаоник, школарина
« Одговор #45 : 18. 03. 2021. у 09.18 »
А да ли Атанасијево о́ у Копаоник(у) чујеш као отворено, какво сигурно није у спавао́на, спавао́ница?

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Копаоник, школарина
« Одговор #46 : 18. 03. 2021. у 15.45 »
Pa pravo da ti kažem meni i kod spavaonica i kod učionica obe varijante zvuče dobro: i sa о́ i sa о̀.
Код дужег облика ми није толико необичан дуг акценат, мислим да сам каткад сретао, али код краћег не могу да замислим краткоузлазни. На факсу смо имали предавао́ну, као клинци ишли у играо́ну — увек с дугоузлазним.

Што се тиче снимка, чујем краткоузлазни, посебно на 8.35. Занимљиво ми је и место акцента у Ме̏то̄хије. Код мене је дугоузлазни, мада видим да је нормиран краткоузлазни (овде свакако акцентују).

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Копаоник, школарина
« Одговор #47 : 18. 03. 2021. у 17.07 »
А да ли Атанасијево о́ у Копаоник(у) чујеш као отворено, какво сигурно није у спавао́на, спавао́ница?

Hm, pa rekao bih da ga ne čujem ni kao naročito otvoreno ni kao naročito zatvoreno. Odnosno, u govorima kod kojih postoji primetna razlika u otvorenosti, očekivao bih da kratko bude otvorenije od ovog njegovog, a dugo zatvorenije.

EDIT: Naravno, neko bi sad mogao da uzme i da mu izmeri sve vokale i vidi gde stoji taj u Kopaonik.  ::)

« Последња измена: 18. 03. 2021. у 18.31 Father Jape »
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Тагови: