Најновије поруке

Странице: [1] 2 ... 10
1
Добро дошли! / Одг.: Поздрав од заборавног човека
« Последња порука Тузор 26. 09. 2024. у 13.03 »
Срдачно захваљујем, повратак ми много значи, после вишегодишњег "избивања". Варнице буду и прођу, оно лепо и корисно остаје човеку који успева да то у себи очува.
2
Добро дошли! / Одг.: Поздрав од заборавног човека
« Последња порука Rancher 26. 09. 2024. у 13.00 »
Враћен си међ људе. ;)
3
Морфологија / Одг.: -ови/-еви
« Последња порука Тузор 26. 09. 2024. у 12.45 »
Да под признатим ранијим статусом исто питам: Сир беше (и остаде) градивна именица? Је ли овде реч о оним познатим "различитим врстама исте материје", или је пак нешто друго у питању?
И да додам: сир, кајмак, кисело млеко, јогурт, сурутка, павлака…?  Има ту разлике, за једно бих и могао да наведем множину, за друго баш и не.
4
Добро дошли! / Одг.: Поздрав од заборавног човека
« Последња порука Father Jape 25. 09. 2024. у 17.05 »
 [pljes]
5
Добро дошли! / Поздрав од заборавног човека
« Последња порука Тузорко 25. 09. 2024. у 14.31 »
Поново, после дуже времена, поздрављам све кориснике и посетиоце овог сајта. Кажем и пишем "поново", пошто сам раније био пријављен као Тузор, али сам у међувремену заборавио шифру, а променио сам и електронску адресу, па не налазим начин за "наставак по старом". У сваком случају, чита(ј)мо се!
6
Језик је огледало душе / Одг.: Презимена
« Последња порука Njanja 25. 09. 2024. у 13.09 »
Takva je preporuka (privremena). Naime, nekad je -ićeva bila "gospođica", tj. neudata ženska osoba, a -ićka "gospođa" odnosno ženska osoba koja je udata ili je bila udata. Neutralno "gospođa" koje se sada preporučuje u oslovljavanju kod nas nije u pisanom obliku drugačije od dosadašnje "gospođe", za razliku od engleskog "Ms." koje ne odražava bračni status žene.
Nažalost, potrajaće dok se za neke preporuke ne nađu odgovarajuća rešenja.
7
Морфологија / Одг.: -ови/-еви
« Последња порука Duja 20. 09. 2024. у 21.19 »
Jedan manji broj imenica na -r (car) uistinu ima instrumental na -em odnosno množinu na -evi jer je istorijski tu bilo "meko r". Ono je ostalo očuvano u ruskom obliciku царь. Iskreno, ne znam šta je sa sirom koji u instrumentalu ima -om ali u množini -evi

Mada reč retko koristim, ja bih rekao žbiriHJP se slaže.
8
Када би човек знао на ком ће се месту оклизнути, сео би, или још боље заобишао то место.
Идеално је унапред се договорити о таквим детаљима. Али ко би могао да слути како све може да се закомпликује. Мишљења сам да је не само природно и логично већ и неопходно да преводилац или аутор после лектуре/коректуре одобре измене, односно потврде да је коначни текст у реду и потом дају сагласност за објављивање. И научио сам да се негде тако ради, потом подразумевајући да је то просто утврђени процес.

Међутим, сазнао сам касније како је за одређене домаће издаваче то излишно — преводилац или аутор немају шта да гледају текст после лектуре, и ту они немају право гласа, што рече Њања изнад.

Уплитао сам се као словослагач у непријатне ситуације јер је каткада и мени као некоме ко отаљава технички део посла било јасно да са текстом нешто није како треба; објашњавам то издавачу и предлажем да одређена места у тексту провери аутор/преводилац, и будем грбав. Такве ситуације су умеле да буду врло непријатне. Ето, данак неискуству. Ако се опет некада уплетем у такве послове, све док се написмено не договоримо о томе да се текст не објављује докле се сви који су га стварали не сложе како је све добро, нећу се прихватати посла.
9
Морфологија / Одг.: -ови/-еви
« Последња порука Срећко Петровић 19. 09. 2024. у 22.28 »
Ето, до малопре сам мислио да су жиреви.
Преслишавам се и збуњен сам:
вирови, пирови, хирови — да ли су ови облици правилни? Како би било исправно, жбирови или жбиреви?

Или пак жбири :) — сетих се своје бабе Рајне, мишеве је звала „миши“, и тако и данас кажу у мом селу, не знам одакле то, село поред Аранђеловца, нема никакве везе ни са Русијом ни са Русима.
10
Здраво свима —

Зна ли ко може ли се оно српско ш у курзиву са Линукса (види се неколико порука изнад, у поруци коју је напписао Помаже_Бог пре 3 године) како накалемити у Виндовс? Сад сам завиривао по фонтовима, и у боље опремљенима постоје и српско усправно б, и курзивна б, г, д, п, т, али ш не нађох.

Икрен да будем нисам нешто дуго претраживао, прегледао сам неколико Адоби фонтова и неке од ових класичних за Виндовс, међутим нема српског курзивног ш. Ако се ко бавио овим питањем, и евентуално пронашао решење, бићу захвалан.
Странице: [1] 2 ... 10