Аутор тема: Запис дијалога у литератури  (Прочитано 8417 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Крле Крста

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 2
  • Говорим: Енглески
  • Родно место: Нови Сад, Србија
    • Српски ми је матерњи језик
Поздрав! Недавно сам прочитао Мајстора и Маргариту, и запазио сам нешто у вези формата у ком је дијалог записан. Као што се види на првој слици, коришћене су цртице да би се обележио говор. Али насупрот томе, у овом другоме (дело је Човек по имену Уве) су коришћени наводници. Док сам листао кроз друге књиге које сам имао при руци, у неким сам видео чак и једно и друго коришћено у истом поглављу.

Ако бих ја, евентуално, писао своје дело, које од ова два избора би био префериран, и зашто? Да ли је ово само стилски избор, и да ли постоје нека скривена правила која разликују ова два?
Захваљујем унапред!

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: Запис дијалога у литератури
« Одговор #1 : 9. 02. 2022. у 17.05 »
Na prvoj slici su korišćene crte, ne crtice, a sasvim je svejedno hoće li se za obeležavanje upravnog govora koristiti navodnici ili crte, s tim što ih ne treba mešati pa čas jedno čas drugo. Pretpostavljam da se u tim knjigama gde si video kombinacije radilo o upravnom govoru ili navodu tuđih reči unutar već započetog dijaloga, tj. da je prvo crtom naznačeno da lik nešto govori, a potom navodnicima obeleženo kad taj lik nekog citira, što se moglo izvesti i običnim i skraćenim navodnicima. U nekim prevodima sa španskog videla sam i da se crtama beleži izravni razgovor koji se odvija u sadašnjosti, a navodnicima nečija prisećanja na tuđe reči koja se nalaze unutar pasusa u neupravnom govoru, pretpostavljam zato što je pisac tako odlučio, dakle moguće su razne kombinacije a zavise od ličnog izbora pisca, urednika ili izdavača.

Ван мреже Крле Крста

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 2
  • Говорим: Енглески
  • Родно место: Нови Сад, Србија
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Запис дијалога у литератури
« Одговор #2 : 9. 02. 2022. у 20.23 »
Захваљујем!  :)

Тагови: