Аутор тема: прије него што  (Прочитано 10116 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
прије него што
« : 12. 09. 2021. у 08.55 »
Можда ће ми се осмјехнути прије него што замакне иза зграде.

Израз "прије него што" има једну од сљедећих функција у реченици: а) прилошке одредбе за вријеме, б) везника, в) нема реченичну функцију (заокружи тачан одговор).

Ово је примјер из новог издања уџбеника Српски језик и језичка култура за 8. разред, аутори су Милош Ковачевић и Миланка Бабић. Колико се сјећам, ја нисам учио да је "прије него што" зависни временски везник, како је наведено у овом уџбенику. Видим да се и у граматици Станојчић-Поповић наводи тај везник у временским реченицама као везник за антериорност. Е сад, везници немају реченичну функцију, али мене збуњују понуђени одговори, јер зар овај израз у овој реченици нема функцију везника? Питао сам неколико колега шта би заокружили, већином мисле да је прилошка одредба за вријеме.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: прије него што
« Одговор #1 : 13. 09. 2021. у 12.31 »
У Поповићевој синтакси везник није конституентска реч са синтаксичком функцијом, он је само обележје односа. (За разлику од нпр. упитних речи код изричних реченица или односних речи код – односних, које заиста у оквиру зависне реченице имају јасну функцију – Реци ми ко је дошао; човек кога сам срео.) Е сад, негде ми је остало, за шта сад на брзину не нађох потврду, да он и кад у временским реченицама третира као конституентску реч (прилошку одредбу), што ми никад није било питко. Али то не би могло да важи за овај везнички израз.

Тагови: