Аутор тема: Падежни наставци датива и локатива  (Прочитано 21817 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Вања

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 1
  • Говорим: енглески, њемачки
  • Родно место: Бања Лука
    • Српски ми је матерњи језик
Поздрав свима,  :)

негдје сам прочитао да је падежни наставак за одређени вид придјева у мушком и средњем роду за датив -ом или -ому. Локатив наводно може добити наставке -ом и -оме. Мене овдје занимају наставци -ому и -оме. Да ли је то стварно њихова правилна употреба? Да ли је -ому стварно ограничен само на датив и да ли је -оме заиста ограничен на локатив? Да ли се употребе ових наставака разликују код комшија Хрвата? Да датив и локатив имају различите наставке у овим случајевима да се прочитати у Српској граматици (дио 3) из 1902. Новаковића Стојана.  :-/

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Падежни наставци датива и локатива
« Одговор #1 : 13. 05. 2020. у 10.05 »
Заправо се -ом и -оме, по Новаковићу и нпр. Стевановићу, јављају и у дативу и у локативу, а -ому само у дативу (код ове двојице). Станојчић и Поповић, с друге стране, не помињу -ому, изузев у одељку о дисимилацији: леп-оме : туђ-ему. И Пипер и Клајн само уз -ем сврставају покретно , али то наводе као регуларан деклинациони тип, што у претходним граматикама изостаје.

Ван мреже Mica

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 2
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Падежни наставци датива и локатива
« Одговор #2 : 26. 09. 2020. у 14.04 »
Zdravo svima :), imam jedno pitanje u vezi sa sinkretizmom genitiva i lokativa i akuzativa-lokativa u zetsko-raškom dijalektu na kom je pisao Njegoš. U kom je padežu podebljan deo stiha iz ’’Gorskog vijenca’’?

A u ruke Mandušića Vuka, svaka puška biće ubojita.

Da li je to lokativ ili akuzativ? Ako je u pitanju odredba mesta, može li to zasigurno biti lokativ u ovom slučaju?
Hvala svima!

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Падежни наставци датива и локатива
« Одговор #3 : 29. 09. 2020. у 19.07 »
Ту је месно (локативно) значење изражено акузативом: у ру̑ке. Мада би могао да буде и генитив у ру́ке̄, само 1) мислим да се обично тако не анализира (треба погледати неко критичко издање ГВ) и 2) локатив изражен генитивом чешћи је у множини.

Ван мреже Mica

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 2
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Падежни наставци датива и локатива
« Одговор #4 : 18. 10. 2020. у 15.46 »
Hvala, Joe. Nisam uspela da pronađem neku jezičku analizu ’’Gorskog vijenca’’, pa ako iko zna gde bih mogla da pogledam, slobodno mi preporučite, obradovaćete me.  :angel:

Цитат
2) локатив изражен генитивом чешћи је у множини.

Mislim da jeste reč o množini u ’’A u ruke Mandušića Vuka, svaka puška biće ubojita’’ (u rukama), zato razmišljam da je u pitanju lokativ, ali iskazan oblikom genitiva.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Падежни наставци датива и локатива
« Одговор #5 : 19. 10. 2020. у 11.09 »
Па јесте множина, али није генитив: он би гласио рука(х).

Ја знам за старо, ваљда Просветино, издање Горског вијенца с коментарима М. Стевановића и још једног филолога. А требало би да има и новије, с коментарима Радмила Маројевића. Он је објавио и више радова посвећених језику Горског вијенца, доступни су махом на интернету.

Тагови: