Мени ово личи (уводна порука) на расправу о нелогичности двоструке негације. Реченица је граматички правилна, сви елементи су у исправном граматичком облику, овде се примедба тиче стила и у вези је са смислом реченице. И реченица „Сутра ће бити прекјуче од два сата до месец дана“ граматички је исправна (је ли тако?), али је апсолутно бесмислена.
Да је Ђолетова сестра писала званичан извештај о стању печености пилетине са кромпиром, или писмени задатак, небитно, примедба би била на месту, али овде се ради о
разговору двоје људи у једном неформалном окружењу и неформалном контексту, где ме овакво исправљање подсећа на ситуације:
— Е, бураз, си стиго?!
— Слушај, не каже се „бураз“, српска реч је „брат“ и не каже се „си стиго“ него „да ли си стигао“ или „јеси ли стигао“. (А и реченица не може да ти почне са „Е“!)
Баба (унуку): Си узо у радњи облатне?
Унук: Нису „облатне“ него обланде, не каже се „си узо“ него „да ли си узео“ и нисам их узео, него сам их купио.
Таквом анализом и обична реченица „Сад сам стигао“ била би бесмислена: или сад
стижем, или сам стигао
малочас (управо и сл.). У контексту разговора подразумева се слободнија форма и препуштање смисла контексту. „Сад се пече сат времена“ има значење „У тренутку док ти ово говорим, пече се већ око сат времена или тачно толико“. То се подразумева. Смисао је јасан, а реченица сасвим обична. Као што би се стилом спортских извештача реченица са истим смислом изговорила као „Поштовани саговорниче, у овом тренутку протиче 60. минут откако сам притиском на дугме започела процес печења пилетине са кромпиром у рерни, на невероватних 180 степени по Целзијусовој скали“.
У реченици не видим ништа што би било спорно, осим крајње индивидуалних примедби на стил, а у које не треба улазити јер свако има право да му одређен начин обраћања смета или не. Мене је на једном испиту професор прекинуо у излагању примедбом како реченица не може да почиње са „Па, …“, па је уместо одговора морао да ме слуша како објашњавам да у таквом контексту реченица може тако да започне, да није у питању писмено излагање унапред формиране мисли или закључка, него учешће у дијалогу и формирање реченице упоредо са процесом размишљања о једној сложеној теми и процесом извођења закључка и при том сам се (лажно) позвао на Клајна. Позивање на Клајна на блеф увек пали код људи који знају да је задњи точак, а страница последња и да је тегла пуна, а да је хвала много, јер га нису читали.