Аутор тема: Шта сте последње читали?  (Прочитано 110155 пута)

0 корисника и 3 гостију прегледају ову тему.

Ван мреже lemetar

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 54
  • Шта рећи …
    • Аикикаи
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #75 : 29. 04. 2011. у 10.27 »
Последња прочитана књига је ’’Хоризонти звука’’, монографија о нашем чувеном гитаристи и физичару Јовану Јовичићу.
Тренутно читам књигу ’’Човек који је сувише знао’’, о математичару Алану Тјурингу.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
« Последња измена: 29. 04. 2011. у 13.46 Зоран Ђорђевић »

Ван мреже stevanbj

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 6
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #77 : 29. 04. 2011. у 20.04 »
1984. - Džordž Orvel

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #78 : 29. 07. 2011. у 23.26 »
"Недеља на базену у Кигалију", Жил Куртманш. О томе како су једни људи систематски истребљивали друге људе. Скупљам снагу за последњих неколико страна. Много је страшно. У предговору, између осталог, пише: „Неки читаоци ће ми замерити да сам сувише пустио машти на вољу у неким сценама насиља и злочина. Грдно се варају.“

А почела сам да читам и „Пола жутог сунца“ - о подели Нигерије и грађанском рату који је уследио.

Мораћу под хитно опет да нађем неку необавезну „летњу“ будалаштину, ово је сувише мучно.

Да, пре тога сам, са уживањем, прочитала „Штимер клавира“. И ту има и колониста и колонизованих (овог пута мало давнија историја, Бурма), и рата и ружнога, али су заиста разне ствари - од оних о „одбрани националних интереса“ Британије, Француске и других (засноване на документима, фино критиковане), преко прича о локалној традицији, географији, фауни, флори и народној медицини, до издаје и шпијунирања (чисто „да се деси нешто на концерту“) - на крајње спретан начин испреплетане. Сам опис путовања главног лика од Лондона до одредишта, на крајњем истоку тадашње Бурме, траје - али занимљиво. Аутор је, иначе, завршио прво биологију, па медицину, и радио у Мјанмару (?) - што се лепо види из начина на који је описао ствари које му јесу блиске и заиста познате. Наравно, до детаља је описан и процес оправке и штимовања несретног клавира из наслова. Списак коришћене историјске грађе и техничке литературе на крају књиге је забрињавајуће дуг кад се прочита и чињеница да је човек у тренутку писања свега тога имао 24 године. Скроз је симпатична књига. Успут сам, наравно, на нету налазила градове и храмове који се помињу, и читаву сликовницу себи направила. Баш је било добро.
« Последња измена: 30. 07. 2011. у 00.00 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #79 : 29. 07. 2011. у 23.34 »
Ja sad čitam Ljosin San jednog Kelta (El sueño del celta) i vala isto. Divljaštva belog čoveka nad crnim čovekom Afrike i domorocima amazonskih šuma kome je navodno hteo da donese civilizaciju i da ga prosvetli, a zapravo ga je pretvorio u roba i tretirao gore nego životinju. Jednom sam već počela da čitam i smučilo mi se, sad opet čitam, da vidim da li ću da završim. Mada, takođe se upliće malo i irski patriotizam, a meni po definiciji svi patriotizmi malo izazivaju muku u stomaku, tako da ipak nisam sigurna da ću dovršiti ovu knjigu, iako Ljosu bukvalno obožavam i pročitala sam skoro sve što je napisao…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #80 : 30. 07. 2011. у 00.01 »
„Бели људи шаљу црне људе у рат против жутих људи, да би освојили земљу коју су бели људи украли од црвених људи.“ Из Косе
« Последња измена: 30. 07. 2011. у 00.09 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже stevanbj

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 6
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #81 : 30. 07. 2011. у 10.26 »
Идиот - Достојевски

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #82 : 30. 07. 2011. у 10.29 »
„Бели људи шаљу црне људе у рат против жутих људи, да би освојили земљу коју су бели људи украли од црвених људи.“ Из Косе
Lajk.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #83 : 30. 07. 2011. у 10.30 »
Идиот - Достојевски
Е, ви’ш, то сам читала одааавно, и спада у ствари које би требало поново да прочитам, чим нађем заиста довољно времена.

Јуче сам, у аутобусу, чула девојчицу како другарици каже да мора да јој се похвали да је почела да чита „Злочин и казну“. Нисам, нажалост, од буке, чула даље, али ваљда ће јој се и свидети.
« Последња измена: 30. 07. 2011. у 10.33 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #84 : 30. 07. 2011. у 10.31 »
„Бели људи шаљу црне људе у рат против жутих људи, да би освојили земљу коју су бели људи украли од црвених људи.“ Из Косе
Lajk.
Аха. Савршено сажМето.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже stevanbj

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 6
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #85 : 30. 07. 2011. у 19.04 »
Идиот - Достојевски
Е, ви’ш, то сам читала одааавно, и спада у ствари које би требало поново да прочитам, чим нађем заиста довољно времена.

Јуче сам, у аутобусу, чула девојчицу како другарици каже да мора да јој се похвали да је почела да чита „Злочин и казну“. Нисам, нажалост, од буке, чула даље, али ваљда ће јој се и свидети.

Ретко се данас људи хвале да су прочитали или почели да читају неку књигу. Надам се да ћу и ја некад чути тако неки разговор у аутобусу који би ме одушевио.

Ван мреже Шишмиш

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 43
  • Говорим: немушти
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #86 : 5. 08. 2011. у 00.31 »
Јуче сам, у аутобусу, чула девојчицу како другарици каже да мора да јој се похвали да је почела да чита „Злочин и казну“. Нисам, нажалост, од буке, чула даље, али ваљда ће јој се и свидети.
То можда и сазнамо, ако редовно будемо пратили црну хронику, одељак „Криво интерпретирана класична књижевност“.

Узгред бај д веј, Злочин и казна је последња (ваљда) књига коју сам прочитао, и још ме нема у новинама  [sec]

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #87 : 24. 12. 2011. у 23.14 »
Управо сам прочитао одличну књигу Била Брајсона Made in Amerika. Брајсон пише о томе како су у енглески језик улазиле речи у Америци, од доласка "Мејфлауера" па до данас. Са развојем привреде, разних потпуно нових производа, нових послова и заната, спортова, јела, свега чему је требало наденути име. А Америку су у почетку насељавали релативно прости људи, са свих страна, који су говорили разне језике, што је све компликовало живот.  Врло је занимљиво, посебно за оне којима је енглески струка, или тек треба да буде.
БТЊ, превод је врло добар.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #88 : 24. 12. 2011. у 23.33 »
Управо сам прочитао одличну књигу Била Брајсона Made in Amerika
[cesh]… Ономад ти се није била свидела, бар на почетку.

 Има Брајсон бар још две књиге које се бакћу језиком: Troublesome words (видела сам је у English Book-у у Краља Петра) и Mother tongue: English and how it got that way (да̑ се скинути у виду .pdf-a, са више места). Ваљда ћу некад стићи и да читам те силне књиге… У последње време слушам At home. И даље ми је потпуно сладак.

Јуче сам започела American rust. Ако будем стекла неки битан утисак, јавићу.
« Последња измена: 24. 12. 2011. у 23.47 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Шта сте последње читали?
« Одговор #89 : 25. 12. 2011. у 00.44 »
Соњо, а је л ти то читаш на инглишком?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: