Аутор тема: Сибир у књижевности  (Прочитано 29440 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Сибир у књижевности
« : 3. 05. 2015. у 11.17 »
Покушавам да пронађем у којим романима се радња дешава у Сибиру, првенствено што се тиче релативно познатијих дјела свјетске књижевности, а што се тиче руске само ако то није тематика у вези с радним логорима.

Нпр. Карл Мај: Сибирски ловац, Жил Верн: Михаил Строгов (или Царев гласник)…

Било би добро ако ико може да се присјети још неких наслова. Видим сад да има нека серија детективских романа, може се и то споменути.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Сибир у књижевности
« Одговор #1 : 3. 05. 2015. у 12.41 »
Evo šta kaže Vikicitat:
"Siberia", a poem by Florence Earle Coates.
"Siberia" a poem by George E. Woodberry. (aka "The Return of the Exiles")

Doktor Živago, Boris PAsternak

Jel mogu filmovi?
« Последња измена: 3. 05. 2015. у 12.45 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Сибир у књижевности
« Одговор #2 : 3. 05. 2015. у 13.15 »
То су ипак пјесме, не бих ишао толико далеко у овом раду, нема простора за све у једном потпоглављу. Можда неке споменем, али видјећу то још.

Радња Доктора Живага само дјелимично се дешава у Сибиру, зар не?

Питао сам и једну студенткињу из Сибира у вези с овим, али споро то иде кад Руси треба на нешто да одговоре, питање је хоће ли то и стићи на вријеме.

Филмови иду у друго потпоглавље. Сибирски берберин (већим дијелом сниман у Москви) је сигурно најпознатији. Даље нисам још тражио.


Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Сибир у књижевности
« Одговор #3 : 3. 05. 2015. у 15.21 »
Transiberijan je odličan film. Ceo je u Sibiru i dešava se na transsibirskoj prugi (pruzi?).

Da, Dr. Živago samo delimično ima radnju u Sibiru.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Сибир у књижевности
« Одговор #4 : 3. 05. 2015. у 16.04 »
Покушавам да пронађем у којим романима се радња дешава у Сибиру, првенствено што се тиче релативно познатијих дјела свјетске књижевности, а што се тиче руске само ако то није тематика у вези с радним логорима.

Нпр. Карл Мај: Сибирски ловац, Жил Верн: Михаил Строгов (или Царев гласник)…
Ниси добро дефинисао критеријум за сврставање: дела позната коме, одакле треба да буде писац да би припадао "светској" књижевности. На пример, Русима је прилично непознато да је Верн написао "Михаила Строгова", кад сам то поменуо у једном друштву које баш није неписмено, сви су се запањили. Самих сибирских аутора, чији се романи дешавају у Сибиру, има тушта и тма, али су они непознати нама. Карл Мај је познат мени, али он је писац деветнаестог века, новим генерацијама је потпуно непознат. Дакле, тешко је одговорити.

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Сибир у књижевности
« Одговор #5 : 3. 05. 2015. у 16.22 »
Па рецимо да би критериј требало да буде да су та дјела позната на овим просторима, бар донекле, не занимају ме у овом случају млађе генерације. Нпр. ово дјело Карла Маја ја нисам читао, Михаила Строгова сам читао.

Знам да има много тих сибирских писаца и пјесника нама непознатих, али не видим превише смисла да нешто много њих спомињем. Па ево, шта би ти уврстио у такво поглавље?

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Сибир у књижевности
« Одговор #6 : 3. 05. 2015. у 20.23 »
Ово су врло лепе приче: http://www.kupujemprodajem.com/Sibirske-i-druge-price-6991082-oglas.htm
Не знам може ли се ова књига наћи у библиотекама.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Сибир у књижевности
« Одговор #7 : 3. 05. 2015. у 20.29 »
Ја бих се јасно ограничио на западне писце 18. и 19. века, евентуално рани двадесети век, тј. на време када је Сибир, једнако као и Африка, за многе био велика непознаница, што је омогућавало да се машта и пише на ту тему. Касни двадесети век не помињем, ту су доста писали руски емигранти попут Солжењицина. Не верујем да ћеш наћи много примера. И Верну и Мају били су потребни удаљени простори где се могу одвијати пустоловине њихових јунака, а таквих је писаца мало, na primer Emilio Salgari (познат по Сандокану). Он је написао три романа који се дешавају у Сибиру, не знам како стоји ствар с преводом: Gli orrori della Siberia (1900), L’eroina di Port Arthur (1904) и Le aquile della steppa (1907).

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Сибир у књижевности
« Одговор #8 : 3. 05. 2015. у 22.00 »
Солжењицина и Достојевског сам споменуо у том дијелу о логорима, као и још неке писце.

Хвала, потражићу да ли су код нас преведени ови Салгаријеви романи. Али и ако нису, могу их споменути.

Ван мреже Jelen@

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 288
Одг.: Сибир у књижевности
« Одговор #9 : 4. 05. 2015. у 07.13 »
Priče sa Kolime Varlama Šalamova.

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Сибир у књижевности
« Одговор #10 : 4. 05. 2015. у 10.12 »
Priče sa Kolime Varlama Šalamova.
То знам, приче из логора, из рудника злата, нашао сам цитате у Политикином забавнику.

Ван мреже DarkSoulbringer

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 26
  • Говорим: српски, хрватски, словеначки, македонски, бугарски
  • Родно место: Русија (Сибир)
    • Српски ми није матерњи језик
    • КрасБалканика
Одг.: Сибир у књижевности
« Одговор #11 : 17. 05. 2015. у 12.36 »
Покушавам да пронађем у којим романима се радња дешава у Сибиру…

Било би добро ако ико може да се присјети још неких наслова…

Прво што ми увек пада на памет, су дела познатог краснојарског писца Виктора Астафјева који је писао углавном о сеоском животу у Краснојарској покрајини и о ратном времену. Али колико знам, његова дела још нису преведена на српски језик.

Један од најбољих пријатеља Виктора Астафјева је био пољски писац Збигњев Домино који је након окупације Совјетским Савезом Источне Пољске/Западне Украјине (1939.) у дечијем узрасту заједно са својом породицом као већина других Пољака био насилно пресељен у Сибир (у Краснојарску покрајину). О том тешком времену и о животу у сибирском селу Збигњев Домино је написао у својим књигама. У другој половини двехиљадитих година Збигњев Домино је посетио Краснојарск где је направио презентацију своје књиге "Syberiada polska" (2001.) која је у суштини најзначајније његово дело о детињству проведеном у Сибиру. Према овој књизи је такође снимљен истоимени филм из 2013.

Надам се да сам ти помогао бар мало.  :blush:

P.S. delboj, ако није тајна, која је циљ твог истраживања?

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Сибир у књижевности
« Одговор #12 : 18. 05. 2015. у 19.42 »
Хвала, али нисам сигуран колико ми је то од помоћи. Ја бих написао неколико реченица (не више од 5) о најпознатијим руским писцима из Сибира уопште, ово је некако на локалном нивоу, је ли тај писац довољно познат у Русији? Немам толико простора, ионако ми је то потпоглавље преопширно.

Значи, ако постоје писци за које се чуло у цијелом Сибиру и уопште у Русији, а да су из Сибира и да су писали о Сибиру.

Циљ истраживања је компликован дипломски рад који бих морао да приведем крају у наредних десетак дана. Рачунам да још напишем 7 до 10 страница, мислим да неће моћи мање, али не би смјело да буде ни више.

Послаћу ти приватну поруку , да не скрећем с теме.
« Последња измена: 18. 05. 2015. у 20.11 delboj »

Тагови: