Аутор тема: Arteria poplitea u genitivu  (Прочитано 16124 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Arteria poplitea u genitivu
« Одговор #15 : 27. 02. 2011. у 13.49 »
Uh, uh, uh! Ala se ovde razvila rasprava, a ja se tek sad uključila! Džo, žao mi je što ću te razočarati, ali kad bih napisala zakolena, u medicinskom radu, mislim da nema osobe koja ne bi pomislila da sam napravila slovnu grešku, tj. izostavila slovo T. Kao što je Sonja već navela, u stručnoj literaturi sve što se odnosi na zadnju stranu kolena prevodi se kao zaTkoleno. Ko je to smislio, ne znam, ali je to - to.

Sí, arterije poplitee. Ako je tekst latinički, naravno. (U ćirilici bi bilo drugačije, s padežnim nastavcima odvojenim crticom od izvornog teksta.)

Da, ovu lekciju sam savršeno savladala :). Imali smo već razgovor na ovu temu, u par navrata, i ja sam iznela svoj stav, da vrlo rado koristim svoje pravopisno pravo da imena autora pišem u izvornom obliku uz odgovarajući padežni nastavak. Kad su sve druge stvari u pitanju, izričita sam da treba koristiti naše izraze, ukoliko postoje, a uglavnom postoje. Baš ovako kako je Šomi rekao:
Стави лепо свугде затколена артерија а латински назив помени само у загради.

U svakom slučaju, da zaobiđem dodatna objašnjavanja, a. poplitea treba da ostane u svom izvornom obliku, ali u genitivu. Autor je napisao a. poplitea-e i ja samo želim da napišem ispravno. Isti problem imam i sa a. genus media-e?

I da, još jedno pitanjce koje se danima kanim da postavim — ukoliko rečenica počinje (u pitanju je slika i obeležavanje pojmova na njoj) latinskom skraćenicom za množinu (aa — arterije, mm — mišići itd.) da li je onda samo prvo slovo veliko ili oba? Da li bih pisala Aa. ili AA? Pretpostavljam ovo prvo, ali se nešto pojavila sumnja, pe reko’ da pitam ;)

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Arteria poplitea u genitivu
« Одговор #16 : 27. 02. 2011. у 13.55 »
Uh, kako su mi gadne one skice kostiju i presjeci arterija i koljena i čega ne, uh! [bljak]

U svakom slučaju, da zaobiđem dodatna objašnjavanja, a. poplitea treba da ostane u svom izvornom obliku, ali u genitivu. Autor je napisao a. poplitea-e i ja samo želim da napišem ispravno. Isti problem imam i sa a. genus media-e?

Ne treba sa crticom ako je (i sve okolo) latinički tekst. U latiničkom tekstu padežni se nastavci dodaju normalno na reč, bez odvajanja crticom. Tako arterije poplitee, pa tako, dakle, najnormalnije i genus medije. ;)
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Arteria poplitea u genitivu
« Одговор #17 : 27. 02. 2011. у 13.58 »
U svakom slučaju, da zaobiđem dodatna objašnjavanja, a. poplitea treba da ostane u svom izvornom obliku, ali u genitivu. Autor je napisao a. poplitea-e i ja samo želim da napišem ispravno. Isti problem imam i sa a. genus media-e?
Ja viđala (samo) tako.
I da, još jedno pitanjce koje se danima kanim da postavim — ukoliko rečenica počinje (u pitanju je slika i obeležavanje pojmova na njoj) latinskom skraćenicom za množinu (aa — arterije, mm — mišići itd.) da li je onda samo prvo slovo veliko ili oba? Da li bih pisala Aa. ili AA? Pretpostavljam ovo prvo, ali se nešto pojavila sumnja, pe reko’ da pitam ;)
Ne sećam se da sam pod slikama viđala skraćenice s jednim slovom velikim (ne znači da ne treba, samo kažem da se ja ne sećam :)). Ako budem imala vremena, mogu da prelistam neke knjige.

Uh, kako su mi gadne one skice kostiju i presjeci arterija i koljena i čega ne, uh! [bljak]
No, sve to stoji i u tvojim kolenima ;).

Ne treba sa crticom ako je (i sve okolo) latinički tekst. U latiničkom tekstu padežni se nastavci dodaju normalno na reč, bez odvajanja crticom. Tako arterije poplitee, pa tako, dakle, najnormalnije i genus medije. ;)
(N)i u strogo medicinskom tekstu?
« Последња измена: 27. 02. 2011. у 14.01 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Arteria poplitea u genitivu
« Одговор #18 : 27. 02. 2011. у 14.03 »
(N)i u strogo medicinskom tekstu?

Ne, ako postoji neka uhodana i standardna praksa u strogo medicinskim tekstovima kako se pišu i dekliniraju latinski izrazi, onda naravno pišite tako kako je kod vas već standard i običaj!
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Arteria poplitea u genitivu
« Одговор #19 : 27. 02. 2011. у 14.04 »
Аха. Ово је тобож неки Медицински лексикон, и у њему стоји заколенска артерија.

E, baš ti hvala na ovom tobože leksikonu. Mislim da mi može ponekad koristiti. ;)

Interesantno! Iz anatomije sam učila o svemu zaTkolenom… I kao što rekoh, da sam drugačije rekla, verovatno bi smatrali da ne znam :)! Nikad nisam ni razmišljala o tom terminu, niti mi se učinio neispravan. Doduše, u mojoj struci se dosta koriste češki nazivi koji u našem jeziku zvuče prilično neobično, pa sam valjda otupela. [blb]

Hvala Đorđe, to je to što me interesovalo. Za crticu znam znanje, samo sam htela da budem sigurna oko nastavka.

Sonjče, nisam sigurna, zato i imam nedoumicu. Kad sam pogledala sliku na kojoj je pisalo Aa. nešto mi je bolo oči, ali nisam sigurna ni da treba AA. Naprosto bih volela to da razjasnim, da mogu mirno da spavam :)

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Arteria poplitea u genitivu
« Одговор #20 : 27. 02. 2011. у 14.04 »
No, sve to stoji i u tvojim kolenima ;).

Koljena su mi slaba tačka, na njih sam najosjetljiviji. ;) :D
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Arteria poplitea u genitivu
« Одговор #21 : 27. 02. 2011. у 14.07 »
Sonjče, nisam sigurna, zato i imam nedoumicu. Kad sam pogledala sliku na kojoj je pisalo Aa. nešto mi je bolo oči, ali nisam sigurna ni da treba AA. Naprosto bih volela to da razjasnim, da mogu mirno da spavam :)

Ma ne, besmisleno je AA. :) Ja bih napisao Aa., ali ne znam stvarno kako se to kod vas ipak standardno piše…
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Arteria poplitea u genitivu
« Одговор #22 : 27. 02. 2011. у 14.27 »
Sonjče, nisam sigurna, zato i imam nedoumicu. Kad sam pogledala sliku na kojoj je pisalo Aa. nešto mi je bolo oči, ali nisam sigurna ni da treba AA. Naprosto bih volela to da razjasnim, da mogu mirno da spavam :)
Не успевам да нађем [bua]. Ако сазнам, јавићу.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Arteria poplitea u genitivu
« Одговор #23 : 27. 02. 2011. у 17.03 »
Uh, mene je ovaj posao toliko iscrpeo da sam potpuno van funkcije. Pričate o medicinskim leksikonima, komentarišete… Ja se kao divim i mislim super je da imam neki, sigurno će mi koristiti. I da mi Sonja sad nije poslala jedan, tj. da nije pomenula svoju dnevnu sobu, ja ’ladno ne znam do kada ne bih povezala celu ovu priču sa mojim medicinskim leksikonom, koji ne da imam, nego vrlo često koristim! I onda odem i pogledam, kad tamo imam šta i videti - zakoleni, bez T! Izdanje je iz 1983. Tako da idem sad malo da se [stid], a vama prijatno popodne!

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Arteria poplitea u genitivu
« Одговор #24 : 27. 02. 2011. у 17.12 »
Izdanje je iz 1983.
Претпостављала сам ја да ће у неком старијем издању нечега медицинског моћи да се нађе поштен назив (у неком тренутку сам била и написала ту претпоставку, ал’ сам је убрзо избрисала, уз силне глупости које су је окруживале [angel]). Ово што виси по нету је, гарант, било копипејстовање без учешћа виших нервних центара. Чудо су те књиге, мајку му [read]!
« Последња измена: 27. 02. 2011. у 17.16 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Arteria poplitea u genitivu
« Одговор #25 : 27. 02. 2011. у 17.36 »
Izdanje je iz 1983.
Претпостављала сам ја да ће у неком старијем издању нечега медицинског моћи да се нађе поштен назив (у неком тренутку сам била и написала ту претпоставку, ал’ сам је убрзо избрисала, уз силне глупости које су је окруживале [angel]). Ово што виси по нету је, гарант, било копипејстовање без учешћа виших нервних центара. Чудо су те књиге, мајку му [read]!

Da, uspela sam da uhvatim tu tvoju pretpostavku pre nego što si je izbrisala.

Ma ne radi se toliko o netu, koliko da sam ja tako učila i naučila, a imala sam 10 iz anatomije [bua]!!!

Ovaj moj leksikon je sjajan, iz perioda kad se još dosta pažnje obraćalo na opštu pismenost. Skinula sam i ovaj što si mi poslala, i on će mi dobro doći. Hvala ti! ;)

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Arteria poplitea u genitivu
« Одговор #26 : 27. 02. 2011. у 17.40 »
Ma ne radi se toliko o netu, koliko da sam ja tako učila i naučila, a imala sam 10 iz anatomije [bua]!!!
Ovaj moj leksikon je sjajan, iz perioda kad se još dosta pažnje obraćalo na opštu pismenost. Skinula sam i ovaj što si mi poslala, i on će mi dobro doći. Hvala ti! ;)
Нема то везе с анатомијом, немој да се потресаш. Има везе са неодговорношћу и уображеношћу. Њиховом.
Молим за Мед. лекс.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Arteria poplitea u genitivu
« Одговор #27 : 3. 06. 2012. у 01.44 »
Расправа о појму diabetes mellitus издвојена је овде.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Тагови: