Аутор тема: Господа не прича(ју)  (Прочитано 8210 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Господа не прича(ју)
« : 20. 02. 2011. у 15.27 »
Још једно питање са мејла:

Цитат
’Gospoda ne prica’ i "Gospoda ne pricaju’ - i jedno i drugo, ili samo drugo?? Ubedjuju me da prva varijanta ne moze, sto mi se cini jako glupim. Kao da je pogresno reci ’Omladina ne prica’. Zar moze ’Omladina ne pricaju’?? Pih. Znam da je ’gospoda’ zbirna imenica, ali po logici stvari trebalo bi da ima identicnu upotrebu glagola kao ’omladina’. Ne znam, mozda nisam u pravu :/
Pomozite, i hvala :)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Господа не прича(ју)
« Одговор #1 : 20. 02. 2011. у 17.46 »
Ja bih rekao da je oboje ispravno, ali u različitim kontekstima: ne pričaju kada se odnosi na konkretnu grupu ljudi, a ne priča kada se odnosi na ceo društveni sloj. Pa na primer:

Gospoda ne mogu danas da vas prime.

Gospoda ne komunicira sa sirotinjom, i otud koreni društvenog sukoba.


Zapravo, reč gospoda uglavnom koristimo kao supletivnu množinu od gospodin, koja nema pravu množinu, i otud glagol u množini. Uporedi dete zna — deca znaju. Omladina gotovo isključivo koristimo za starosnu grupu, a ne za konkretan skup mladih.

Ван мреже IamASt

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 138
Одг.: Господа не прича(ју)
« Одговор #2 : 15. 03. 2011. у 12.41 »
Supletivizam je pojava menjanja korena reči, kao npr. čovek - ljudi, pa tako i dete - deca, gospodin - gospoda? Je l’ to to? A zbirne imenice su npr. telad, guščad i sl. One koje imaju nastavak na -ad. Znači one označavaju isto - množinu, ali su dve različite vrste imenica. Je l’ lišče zbirna imenica naspram listovi koji imaju klasičnu mnozinu ako mogu tako da je nazovem?  [drustvo]

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Господа не прича(ју)
« Одговор #3 : 15. 03. 2011. у 12.42 »
Mislim da jeste.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Господа не прича(ју)
« Одговор #4 : 15. 03. 2011. у 14.12 »
Реч омладина је у једнини, без обзира на то што се односи на велик број индивидуа у стварности. Слично као и народ, подмладак, генерација и слично.

Свакако је „Господа не причају“, што постаје очигледније ако не изоставимо о којој господи је реч. Да ли бисмо рекли „Господа министри прича о успесима владе“ или „Господа министри причају о успесима владе“? „Господа чланови клуба седи и чека у соби за пријем“ или „Господа чланови клуба седе и чекају у соби за пријем“?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Господа не прича(ју)
« Одговор #5 : 15. 03. 2011. у 14.17 »
Цитат
Свакако је „Господа не причају“, што постаје очигледније ако не изоставимо о којој господи је реч. Да ли бисмо рекли „Господа министри прича о успесима владе“ или „Господа министри причају о успесима владе“? „Господа чланови клуба седи и чека у соби за пријем“ или „Господа чланови клуба седе и чекају у соби за пријем“?

Ne, Belopoljanski, pogledaj šta je napisao Duja. Gospoda je zbirna imenica i tretira se kao jednina (sve zbirne imenice se tretiraju kao jednina - telad pase, prasad grokće, omladina bleji, narod viče, podmladak igra, itd.). Ako koristiš u rečenici SAMO zbirnu imenicu, onda je tako i tretiraš, tj. glagol treba da bude u 3. l. j. a ako dodaješ koja gospoda, onda se glagol slaže NE sa zbirnom imenicom (tj. gospodom), nego sa tom dodatom imenicom, dok zbirna imenica preuzima ulogu prideva. Zato je Gospoda priča, ali Gospoda ministri pričaju.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Господа не прича(ју)
« Одговор #6 : 15. 03. 2011. у 14.40 »
Можда грешим, али претпоставио сам да је постављач питања мислио на господу као неке конкретне људе, а не као друштвени слој. Извињавам се ако је деловало да оспоравам оно што је Дуја написао. Не чиним то, оно што је Дуја написао је исправно, само сам покушао да појасним примером.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Господа не прича(ју)
« Одговор #7 : 15. 03. 2011. у 14.53 »
Kad malo bolje pogledam, mislim da sam primer koji nam je dat nije dovoljan da odredimo da li se radi o nekoj konkretnoj gospodi ili o sloju [cesh]. Mada, i dalje mislim da u slučaju kad dodaješ imenicu koja ima normalnu množinu (kao u tvojim primerima, gospoda ministri), onda se glagol slaže sa ministri, a ne sa gospoda, plus gospoda dobija pridevsko značenje.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Господа не прича(ју)
« Одговор #8 : 15. 03. 2011. у 15.13 »
Нисам помно пратио расправу, али ево како је:

Господа не прича — ако значи ’аристократе’.
Господа не причају — ако значи ’мн. од господин’.

Иначе, глагол збирних именица на -ад може конгруирати и по облику и по значењу (Прасад грокће / Прасад грокћу, Чељад се игра / Чељад се играју).

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Господа не прича(ју)
« Одговор #9 : 16. 03. 2011. у 19.06 »
Иначе, глагол збирних именица на -ад може конгруирати и по облику и по значењу (Прасад грокће / Прасад грокћу, Чељад се игра / Чељад се играју).

Stvarno? Meni to mnogo čudno zbuči. A šta je onda omladina, zar nije i to zbirna imenica? Omladina pričaju?  [ne]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Господа не прича(ју)
« Одговор #10 : 16. 03. 2011. у 19.26 »
Иначе, глагол збирних именица на -ад може конгруирати и по облику и по значењу (Прасад грокће / Прасад грокћу, Чељад се игра / Чељад се играју).

Stvarno? Meni to mnogo čudno zbuči. A šta je onda omladina, zar nije i to zbirna imenica? Omladina pričaju?  [ne]
Omladina se ne završava sa -ad :).

Nego, ne vidim da to imamo izvučeno kao nedoumicu [cesh]
« Последња измена: 16. 03. 2011. у 19.28 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Господа не прича(ју)
« Одговор #11 : 16. 03. 2011. у 19.27 »
Иначе, глагол збирних именица на -ад може конгруирати и по облику и по значењу (Прасад грокће / Прасад грокћу, Чељад се игра / Чељад се играју).

Stvarno? Meni to mnogo čudno zbuči. A šta je onda omladina, zar nije i to zbirna imenica? Omladina pričaju?  [ne]
Omladina se ne završava sa -ad :).
[stid] Ups, taj detalj nisam primetila…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: mejl