Српски језички атеље > Прозодија

Копаоник, школарина

<< < (10/10)

J o e:
А да ли Атанасијево о́ у Копаоник(у) чујеш као отворено, какво сигурно није у спавао́на, спавао́ница?

Rancher:

--- Цитат: Father Jape у 17. 03. 2021. у 21.50 ---Pa pravo da ti kažem meni i kod spavaonica i kod učionica obe varijante zvuče dobro: i sa о́ i sa о̀.
--- Крај цитата ---
Код дужег облика ми није толико необичан дуг акценат, мислим да сам каткад сретао, али код краћег не могу да замислим краткоузлазни. На факсу смо имали предавао́ну, као клинци ишли у играо́ну — увек с дугоузлазним.

Што се тиче снимка, чујем краткоузлазни, посебно на 8.35. Занимљиво ми је и место акцента у Ме̏то̄хије. Код мене је дугоузлазни, мада видим да је нормиран краткоузлазни (овде свакако акцентују).

Father Jape:

--- Цитат: J o e у 18. 03. 2021. у 09.18 ---А да ли Атанасијево о́ у Копаоник(у) чујеш као отворено, какво сигурно није у спавао́на, спавао́ница?

--- Крај цитата ---

Hm, pa rekao bih da ga ne čujem ni kao naročito otvoreno ni kao naročito zatvoreno. Odnosno, u govorima kod kojih postoji primetna razlika u otvorenosti, očekivao bih da kratko bude otvorenije od ovog njegovog, a dugo zatvorenije.

EDIT: Naravno, neko bi sad mogao da uzme i da mu izmeri sve vokale i vidi gde stoji taj u Kopaonik.  ::)

Навигација

[0] Списак порука

[*] Претходна страница

Пређи на пуно издање