Српски језички атеље > Граматика

Etnici

<< < (8/10) > >>

J o e:
Да, Брчанин свакако није за *. Тај облик постоји макар дубински, што се види по Брчанка, брчански.

--- Цитат: Бојан Башић у  1. 11. 2014. у 00.07 ---Čak mi se čini da se i sam grad nekada tako zvao; ako neko može da potvrdi (ili opovrgne) ovo, bilo bi zanimljivo. (Ili ću ja kad budem mogao potražiti odakle mi ta informacija, no sad sam u žurbi.)

--- Крај цитата ---

Овде (стр. 10) пише да је 1428. Никола II Горјански основао град Б(а)рку. Сличан текст је и овде.

Duja:

--- Цитат: Бојан Башић у  1. 11. 2014. у 00.07 ---Ovde te baš i ne razumem. Ne vidiš morfološku vezu čega s čim?

--- Крај цитата ---
Međusobnu — šta to zajedničko imaju Tuzla, Brčko, Foča i Pljevlja da bi njihovi (muški) etnici dobili sufiks -ak?

Оли:
Замало да започнем нову тему под насловом "Етници".  [pardon]
Нисам прочитала до сад, па да поставим (реторско) питање. Ми немамо име за све етнике света (нормално), али да ли се пошто-пото сваком етнику мора дати име?
Непосредан повод је питање мог пријатеља који живи у САД, како бисмо рекли за становника државе Јута? Јутанац?

Rancher:
Ја бих Јутанац. Јутаћ. :D

J o e:

--- Цитат: Duja у  1. 11. 2014. у 13.30 ---Međusobnu — šta to zajedničko imaju Tuzla, Brčko, Foča i Pljevlja da bi njihovi (muški) etnici dobili sufiks -ak?

--- Крај цитата ---

А што бисмо такву везу очекивали ако имамо Ваљевац-Краљевчанин, Лазаревчанин-Пожаревљанин, Митровчанин-Раковичанин итд. итд.? Управо у тој непредвидљивости и јесте сва цака око наших етника.

И наравно да не морамо (и не можемо) градити етник од сваког топонима, посебно оних који нас се не тичу. Претпостављам да није страшно каткад саградити који хапакс, типа тог Јутанца (мада је можда већ и забележен негде), па ако то не ремети језичко осећање и устали се, вероватно једног дана може бити унето у речнике.

Навигација

[0] Списак порука

[#] Следећа страница

[*] Претходна страница

Пређи на пуно издање