Аутор тема: Сјеничани или Сјеничаци?  (Прочитано 13778 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Кутили

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 5
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Крагујевац
    • Српски ми је матерњи језик
Сјеничани или Сјеничаци?
« : 6. 07. 2020. у 11.16 »
Мислио сам да житеље Сјенице називамо Сјеничани, али сам чуо у говору мештана да себе називају Сјеничаци. Занима ме постоји ли један исправан назив или су оба равноправна?

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Сјеничани или Сјеничаци?
« Одговор #1 : 7. 07. 2020. у 10.15 »
Начелно се нормира онај облик који употребљавају сами мештани (ендоним), нпр. Краљевчани, Пожаревљани, Нишлије, а не Краљевци, Пожаревчани, Нишевљани… Међутим, за мања места етник често није познат (или доступан), а понекад се гради и суфиксима који у јавном говору нису уобичајени за етнике (као што је овај, -а̄к, а још више женски облици као Сјеничка, Штитаруша) и тада се препоручује неки интуитивнији облик (то предлаже нпр. Митар Пешикан). За ово место нашао сам потврду само у Правопису из 1960: Сјѐничанин, што значи да је он општеупотребни, али то не значи да на локалном нивоу треба избегавати форму Сјенѝча̄к.

Ван мреже Бојан Башић

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 263
Одг.: Сјеничани или Сјеничаци?
« Одговор #2 : 9. 07. 2020. у 02.10 »
…а још више женски облици као Сјеничка

Zašto Sjenička a ne Sjeničanka? Opoziciju -āk : ānka imamo i u Tuzlak, Fočak, Zeničak, Pljevljak, pa ne bi ni ovde bila čudna. (Pitanje upućujem pod pretpostavkom da si ženski oblik sam izveo od Sjeničak, a inače nemam pojma kako se u praksi kaže tamo; ako ovo nisi ti izveo nego je baš oblik iz prakse, ignoriši pitanje :)).

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Сјеничани или Сјеничаци?
« Одговор #3 : 9. 07. 2020. у 12.33 »
Koliko sam proguglao na brzinu, oba oblika (Sjeničani i Sjeničaci) su u opticaju u lokalnim i regionalnim medijima, a pretpostavljam i u govoru.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Сјеничани или Сјеничаци?
« Одговор #4 : 9. 07. 2020. у 18.10 »
Zašto Sjenička a ne Sjeničanka? …

Да, са̑м сам претпоставио тај облик, јер има код босанских етника умерено често то -а̄к : -ка (сад се не сећам где сам о томе читао, а јуче не успех на брзину да изгуглам). Не тврдим да у Сјеници кажу Сјеничка, него да се таква творба не доживљава као стандардна.

Тагови: