Аутор тема: Pisani ili pismeni zahtev?  (Прочитано 11363 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

• Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Pisani ili pismeni zahtev?
« : 13. 08. 2013. у 09.59 »
Цитат
Kako se pravino kaže: pisani zahtev ili pismeni zahtev
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

• Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • Сајбер зевзек…
    • Српски језички атеље
Одг.: Pisani ili pismeni zahtev?
« Одговор #1 : 13. 08. 2013. у 10.03 »
O ovome smo već pričali ali ne mogu da nađem. Ukratko, ako se ja dobro sećam zaključka te diskusije, pismeni zahtev, kao i pismeni zadatak, pismeni deo ispita i sl. nije nepravilno. Insistirati na "pisanom" bilo bi potpuno besmisleno i u rangu je onog "nije zadnji nego poslednji".

Ван мреже Duja

• Администратор
  • Староседелац
  • Поруке: 2.848
« Одговор #2 : 13. 08. 2013. у 10.13 »
Na V:
Цитат: Ђорђе Божовић
Моја покојна бака, која је била учитељица, говорила је како треба рећи писани задатак и писана вежба, а не писмени као што сви кажу, када се мисли на оне школске задатке који се пишу. Веровала је да писмени значи онај који уме да чита и пише (често се мисли у складу с правилима), а када се жели рећи онај који се пише, као што су то школске писмене вежбе и задаци, онда треба казати писани. Некако ми се чини да ту има логике и да је неко можда школске називе "писМЕНи задатак" и "писМЕНа вежба" смислио по аналогији са у школи супротним "усМЕНо одговарање". Да ли ово размишљање моје баке има основа у творби речи (да ли су супротни парови усмен и писан или усмен и писмен; и да ли писмен може да значи и онај који се пише, а не говори поред онај који уме да пише и чита), па онда да ли је моја бака била у праву кад је говорила да је боље казати писани задатак и писана вежба?
Цитат: Бојан Башић
Tvoja baka nije bila u pravu. U navedenom značenju pismeni i pisani su jednako ispravni (uostalom, može se uporediti i s rečju napismeno).

Ван мреже Бруни

• Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • Сајбер зевзек…
    • Српски језички атеље
« Одговор #3 : 13. 08. 2013. у 10.27 »
Vala, ja definitivno ne umem da pretražujem… :D Jesam tražila tamo, ali nisam našla… Fala, Dujo.

Dakle, odogovor je, u tom  kontekstu, pisani i pismeni su sinonimi i ne treba zabranjivati i proglašavati nepravilnim nijednu od te dve reči.

Ван мреже Belopoljanski

• Староседелац
  • Поруке: 2.255
« Одговор #4 : 13. 08. 2013. у 11.41 »
Постоји ли и неко језичко објашњење за ово? Нема велике разлике између појмова способан и оспособљен, мрачан и замрачен, али има разлике између спојни и спојен, саставни и састављен итд. Пар писани и писмен ми личи на такав пример и ту ме занима:

1. како та два појма стоје један према другом;
2. да ли је поента задатака у школи да буде писан (исписан руком) или да буде писмен (исписан правилно)?

Ван мреже Duja

• Администратор
  • Староседелац
  • Поруке: 2.848
« Одговор #5 : 13. 08. 2013. у 12.28 »
Pa prosto je pismen odvajkada imao i značenje ’u pisanom obliku’ pored značenja ’sposoban da piše’. Pored pismeni zadatak imamo i kolokacije pismeni trag i pismena forma (pored pisani), te pravni izraz pismèno. Uporedi izgovoren : usmen prema pisan : pismen.

Ne vidim blisku tvorbenu vezu između pismen s jedne, i spojen ili sastavljen s drugo strane: ovo drugo su regularni trpni pridevi od svršenih glagola, sa sufiksom -jen, a pismen nije tog tipa.

Тагови: mejl