Аутор тема: Не-Хоџкинов лимфом  (Прочитано 17931 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Не-Хоџкинов лимфом
« : 26. 11. 2020. у 20.05 »
Ако добро тумачим напомену у т. 84 Правописа, не-Хоџкинов лимфом се пише само тако?

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Не-Хоџкинов лимфом
« Одговор #1 : 28. 11. 2020. у 10.06 »
Проблем с тим полусложеничким не- јесте што није нарочито потврђено. Правопис као једине наводи примере не-битак, не-биће, који се у речницима одавно доносе спојено. Али, истина, ако бисмо дословно преводили тај термин, не би се могло наћи паметније решење. Руси, како видим на Вики, имају мало елегантнију творбу: неходжкинские лимфомы, што им је пак у нескладу с аналогним лимфома Ходжкина (прво означава тип, друго припадност).

Ван мреже Бојан Башић

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 263
Одг.: Не-Хоџкинов лимфом
« Одговор #2 : 30. 11. 2020. у 23.03 »
Pretpostavljam da je slična dilema i ’ne-nula’ ili ’nenula’ (česta fraza u matematičkim tekstovima)?

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Не-Хоџкинов лимфом
« Одговор #3 : 1. 12. 2020. у 20.08 »
И, шта велиш, има ли устаљености у писању?

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Не-Хоџкинов лимфом
« Одговор #4 : 1. 12. 2020. у 21.12 »
Аналогно скраћењима попут ф-ја, и овде би ишло с цртицом. :gica: Шалу на страну (настрану?), мени се то чини као боље решење у овом конкретном примеру, вероватно и делом због акцента. Писање не-нула (као и не-биће) наводи ме на правилан изговор нену̏ла, док ме запис ненула вуче ка рогобатном не̏нула, као у нечовек. Претпостављам и зато што ми је реч страна и непрозирна на прву лопту.
« Последња измена: 1. 12. 2020. у 21.20 Rancher »

Ван мреже Бојан Башић

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 263
Одг.: Не-Хоџкинов лимфом
« Одговор #5 : 2. 12. 2020. у 00.51 »
И, шта велиш, има ли устаљености у писању?

Teško. Ne bih baš mogao da licitiram da li je neki oblik možda 10%-20% zastupljeniji ili manje zastupljen od drugog, ali svakako sam se oba načina nagledao. Akcenat je pak konzistentan (uvek na drugom slogu), bez obzira na način pisanja.

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Не-Хоџкинов лимфом
« Одговор #6 : 2. 12. 2020. у 07.47 »
Аналогно скраћењима попут ф-ја, и овде би ишло с цртицом. :gica: Шалу на страну (настрану?), мени се то чини као боље решење у овом конкретном примеру, вероватно и делом због акцента. Писање не-нула (као и не-биће) наводи ме на правилан изговор нену̏ла, док ме запис ненула вуче ка рогобатном не̏нула, као у нечовек. Претпостављам и зато што ми је реч страна и непрозирна на прву лопту.

Nada Mȁmula da je pevala o matematici — Nada Nе̏nula!  [lol]
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Не-Хоџкинов лимфом
« Одговор #7 : 2. 12. 2020. у 14.47 »
То с акценатским критеријумом није  баш једнозначно. Прво, имамо плодне моделе попут пољопри̏вреда, који најгрубље нарушавају класичну новоштокавштину – што се то право не би признало и сасвим рубним творевинама као нену̏ла? Друго, према варијанти ну̀ла лако би могло бити и нену̀ла, ако би акценатска обједињеност била критеријум спајања (као неби́ће, несна́га). Треће, јесте ли, Ранчере и Бојане, сигурни да изговарате нену̏ла, а не не̏ну̏ла или с неким побочним акцентом (ˌнеˈнула)? Ја бих не̏-Хо̀џкинов изговорио тако.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Не-Хоџкинов лимфом
« Одговор #8 : 2. 12. 2020. у 16.08 »
Треће, јесте ли, Ранчере и Бојане, сигурни да изговарате нену̏ла, а не не̏ну̏ла или с неким побочним акцентом (ˌнеˈнула)? Ја бих не̏-Хо̀џкинов изговорио тако.
У праву си, додатно нагласим то не. :like:

Ван мреже Бојан Башић

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 263
Одг.: Не-Хоџкинов лимфом
« Одговор #9 : 3. 12. 2020. у 00.32 »
У праву си, додатно нагласим то не. :like:

Takođe. :)

Тагови: