Аутор тема: Šorc  (Прочитано 14003 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Šorc
« : 8. 06. 2017. у 20.43 »
S mejla:
Цитат
Zanima me sledece: kako se rec engleskog porekla "shorts" (kratke pantalone) pravilno pise na nasem jeziku? Na internetu i u jednom recniku iz 2007 sam video da je pravilno napisati i šorc i šorts. Medjutim jedna devojka me je skoro ispravila i rekla mi da je šorc potpuno nepravilnoi da se pise šorts  pa bih vole da znam da li je to tacno.

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: Šorc
« Одговор #1 : 9. 06. 2017. у 09.02 »
Pravopis kaže ovako: шортс, боље него шорц; мн. шортсеви. To su, inače, prepisali iz Klajnovog Rečnika jezičkih nedoumica, koji vrvi od tih ’bolje A nego B’ u slučajevima kada su obe varijante pravilne i zabeležene u rečniku standardnog jezika.
Uglavnom, to što oni smatraju da je neka varijanta bolja ne znači da je druga nepravilna (što je negde u uvodu i objašnjeno) niti da ljude koju nju koriste treba
ispravljati*,  već samo da oni prvoj varijanti daju prednost (smatraju je običnijom, ili stilski prikladnijom, ili šta je već čika Klajn imao na umu pišući te odrednice ’bolje ovo nego ono’), dakle pravilno je i šorts i šorc.

* Posebna je priča otkud laicima uopšte ta potreba da ispravljaju druge na osnovu pravila koje su negde načuli ili prosto zato što oni sami tako ne govore. Mislim, ne vidim povoda za takvu potrebu ni kod jezičara, nego oni je uglavnom i nemaju,  bar po mom iskustvu. Kolege koje poznajem bave se svojim poslom u radno vreme  (dobro, i na jezičkim forumima ) i ne misle da svaki sagovornik mora da se drži standarda ili da je njihova misija da mu taj standard nametnu.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Šorc
« Одговор #2 : 9. 06. 2017. у 13.55 »
Ovo je slično slučaju kapučino, što jeste korektna transkripcija, samo što zajedničke imenice ne podležu pravilima transkripcije nego uzusu, u kojem je isključivo kapućino. Tako je i šorc mnogo običnije nego šorts, samo što je ovde milošću normativista priznat i taj oblik.

Тагови: mejl