Аутор тема: (Језичке) глупости разних медија  (Прочитано 254743 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

• Староседелац
  • Поруке: 2.420
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #570 : 20. 08. 2014. у 21.46 »
Свака част Вељи, али мени глагол "издуплирати" не изгледа природно. Видим, по Нету има примера коришћења. Ни са "дуплирао" не изгледа много боље.
У овом случају лепо је само:  …постао двоструки првак Европе.
« Последња измена: 20. 08. 2014. у 21.51 Зоран Ђорђевић »

Ван мреже Зоран Ђорђевић

• Староседелац
« Одговор #571 : 20. 08. 2014. у 21.50 »
У неким вестима, после данашње саобраћајне несреће у околини Ниша, репортер каже: Убрзо је стигла и увиђајна екипа. Зашто увиђајна екипа, а не екипа за увиђај?

Ван мреже Тузор

• Староседелац
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
« Одговор #572 : 21. 08. 2014. у 06.41 »
Знам да звучи превише круто "органи за вршење/спровођење увиђаја", што би одговарало тексту закона, али "увиђајна екипа" је некритички покушај прављења аналогије са спасилачком, ронилачком, телевизијском, противпожарном и иним екипама. Мени одмах на пмает долази и могућност да чланови екипе могу да буду и неувиђаВни.

Када погледамо пример прекршаја (ту нећемо правити никакве екипе!), наизглед су могућа два вида: орган(и) за прекршаје, и прекршајни орган(и). Међутим, нисам успео да нађем пример где је употребљен израз: прекршајни орган(и). Са друге стране, постоји прекршајни поступак, прекршајна казна, прекршајни суд (законски термини), иако је у почетку било заступљено искључиво казна ЗА прекршај, итд
« Последња измена: 21. 08. 2014. у 08.34 Тузор »
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже Rancher

• Велики модератор
  • Староседелац
  • Поруке: 1.139
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
« Одговор #573 : 23. 08. 2014. у 05.44 »
Са једног ДВД издања.

Ван мреже J o e

• Велики модератор
  • Староседелац
  • Поруке: 5.106
« Одговор #574 : 3. 09. 2014. у 07.19 »
Није глупост медија, већ српске душе: Панчево филм фестивал. Ако помислите да је то енглески назив, није. На енглеском је, уредно стоји, International Film Festival.

Ван мреже Тузор

• Староседелац
« Одговор #575 : 3. 09. 2014. у 07.55 »
Јесте глупост. Да макар постоји нека установа или организација под називом "Панчево филм", могло би да прође, овако се нека "изгубљена душа" нашла да паметује и осмишљава "универзални" назив фестивала.

У овом изразу нелогично ми је коришћење једнине и множине:
Цитат
Najbolji teniser sveta će večeras ukrstiti rekete sa Endijem Marejom u četvrtfinalu poslednjeg grend slema u sezoni
.
http://www.novosti.rs/vesti/sport.296.html:508418-Djokovic-Odlicno-poznajem-Endija-Marej-Ako-odigram-kao-protiv-Conge-prolazim-dalje

Логично ми изгледа конструкција: "Најбољи тенисер света и Енди Мареј ће вечерас укрстити рекете…". Овако како је написано у поднаслову, а потом и у тексту чланка може да створи слику Новака који држи у руци пар рекета и укршта их са паром рекета које држи Енди.  Додуше, нелогичан би ми био и исказ: "Најбољи тенисер света ће вечерас укрстити РЕКЕТ са Ендијем Марејом…", тако да се опредељујем за конструкцију ОНИ/ЊИХ ДВОЈИЦА/ТАЈ-И-ТАЈ ће да укрсте КОПЉА/МАЧЕВЕ/РЕКЕТЕ…

Ван мреже Шоми

• Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • Поруке: 3.715
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
« Одговор #576 : 3. 09. 2014. у 10.11 »
Није глупост медија, већ српске душе: Панчево филм фестивал.

Исто сам ја помињао за „Сарајево филм фестивал“, па су ме неки овде ваљда исправили да је тако „звучније“ и „препознатљивије“.

Настављамо у истом стилу: ево чланка који је тежак кретенизам од полазног великог слова до завршне тачке („безконфликтни“):

Kompanija Intel predstavila je svoj prvi osmojezgarni desktop procesor, Intel Core i7-5960X Extreme Edition, ranije poznat pod imenom „Haswell-E“.

Za entuzijaste, gejmere i kreatore sadržaja koji žele ultimativne performanse, Intelov prvi procesor koji podržava 16 tredova i novu DDR4 memoriju, omogućiće jedan od najbržih desktop sistema ikada. Novi i poboljšani Intel X99 čipset i snažne overclocking mogućnosti će entuzijastima dozvoliti da pripreme svoj sistem za maksimalne performanse.

Tri nova sistema će biti dostupna sledeće sedmice u rasponu od šest do osam jezgara i po cenama od 389 do 999 dolara. Ovi procesori su takođe bezkonfliktni.

Ово би се могло наћи на пријемном испиту или државном такмичењу из српског са задатком да се подвуку све грешке и глупости, синтактичке, граматичке, правописне и ине.

Такође су се поломили око извештавања о овима што се поливају леденом водом у циљу подизања свести о АЛС-у, једино никако да се поломе око тога да савладају основна правила и начела српског језика, јер је ова болест, сходно нашим извештачима, познатија као „Лу Геригова болест“, ваљда по узору на „Петар Петровић Његошев маузолеј“ или „Драган Стојковић Пиксијев дрес“ или пак глупи Блицов новинаров чланак.

http://www.blic.rs/Zabava/Vesti/488992/Sakira-i-Pike-nastavili-izazov-ledene-kofe
http://www.blic.rs/Zabava/Vesti/489149/Kad-ga-nije-sada-ubila-nece-nikada-Muz-glumicu-polio-ledenom-vodom-Sta-radis-to
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/490392/LEDENI-IZAZOV-Oboleo-od-ALS-porucio-estradi-Ako-hoce-da-pomognu-neka-me-izvedu-iz-kuce-i-prosetaju

Има још. Да не помињемо „је“ непосредно иза апозиције, „енглеске“ зарезе, реченичне конструкције итд.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

• Староседелац
« Одговор #577 : 24. 09. 2014. у 21.30 »
Није глупост, само је мало незграпно формулисан наслов.  (http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomija/Penzioneri-ocekuju-zastitu-od-Ustavnog-suda.sr.html).
Звучи као да им од Уставног суда прети нека опасност.
Баш сам ситничар, признајем.

Ван мреже J o e

• Велики модератор
  • Староседелац
  • Поруке: 5.106
« Одговор #578 : 25. 09. 2014. у 14.33 »
Јасно, могли су рећи Пензионери од Уставног суда очекују заштиту, али фокализација не би била иста, јер би тако испало као да већ имају очекивања од У. с., али да је он, уместо заштите, нпр., досад доносио неповољна решења. Ни Пензионери заштиту очекују од Уставног суда не би било сасвим добро, јер би испало да је већ сасвим познато да очекују заштиту, само не од кога, па је онда у нарочитом фокусу од Уставног суда.

Ван мреже Belopoljanski

• Староседелац
  • Поруке: 2.283
« Одговор #579 : 26. 09. 2014. у 19.24 »
Да ли је још неко приметио да Блиц форсира термине андроген и андрагон у значењу андрогиног? У контексту Андреје Пејић, екс Андреја Пејића, ниједном до сад нису употребили реч андрогин, нити допуштају да изађе коментар на тај рачун.  [neznam]

Ван мреже Тузор

• Староседелац
« Одговор #580 : 27. 09. 2014. у 05.26 »
У том Блицу све неки (мизо)генији…  ;)

Ван мреже Belopoljanski

• Староседелац
  • Поруке: 2.283
« Одговор #581 : 5. 10. 2014. у 23.20 »
Опет Блиц (Шлиц):
http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/499963/Hemijski-kastrirati-pedofile

Ово је само један о чланака, најсвежији, који почев од летос ову двојицу убица чији су злочини потресли Србију (а новинама дали сјајну прилику да дају све од себе како би повећали број „кликова“) називају педофилима. Сад је кренула и иницијатива Блица да се покрене питање хемијске кастрације педофила, а дудуци уопште не размишљају о томе шта је педофилија и да ова двојица нити су починила злочин у вези са педофилијом нити им се за тако нешто уопште суди, битно да их је Блиц прогласио педофилима да је Блиц прогласио да је педофилија исто што и однос са старијим малолетником.

Можда ово уопште није ни битно, кад једном новинском уреднику није могуће објаснити шта значе речи које ставља на насловну страну, још мање је могуће то објаснити њиховом просечном читаоцу, али опет се ради о случају где се користи масовни медиј за пропагирање погрешне и наопаке употребе језика.

Ван мреже Бруни

• Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • Поруке: 9.979
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски језички атеље
« Одговор #582 : 6. 10. 2014. у 07.02 »
Pa ne znam šta zakon kaže i kako definiše pedofiliju ali za mene su devojčice od 14 godina takođe deca. Hemijska kastracija se primenjuje u svetu ne samo nad pedofilima nego i nad silovateljima ali samo uz njihovu saglasnost. Ja ih ne bi kastrirala. Ja bih zbog takvih vratila smrtnu kaznu jer neki stvorovi ne zaslužuju ništa manje.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Тузор

• Староседелац
« Одговор #583 : 6. 10. 2014. у 11.46 »
Да, "блицери" су поново побркали бабе и жабе, и то на најосетљивијем терену. У сваком случају, хемијска кастрација педофила са овим нема никакве везе.

Ван мреже Бруни

• Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • Поруке: 9.979
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски језички атеље
« Одговор #584 : 6. 10. 2014. у 12.52 »
Oprosticete mi BP i Tuzore, ali ja ne vidim kako nema veze? Kakve su tu babe i zabe pomesane? U tekstu se govori o uvodjenju hemijske kastracije kako za pedofile tako i za silovatelje za koju nasa drzava izgleda smatra da "povredjuje ljudska prava zlocinaca". Iako je logicno pitati se "a sta je s pravima zrtvi", ipak, zakon zaboravlja da je hemijska kastracija dozvoljena u EU POD USLOVOM da sam zlocinac to zatrazi ili da pristane na to. Nikad ni u jednoj drzavi niti u jednom slucaju nije se pristupalo nasilnom hemijskom kastriranju, stoga ne vidim kako bi hemijska kastracija, tako primenjivana, stetila bilo cija ljudska prava. Na stranu sto ima indikacija da ponekad ni to ne uspeva, i da posebno teski slucajevi ponovo siluju iako su hemijski kastrirani.

I jos nesto: potpuno je svejedno da li su ova dvojica pedofili ili "samo" silovatelji (ne mogu da verujem da je to nekom razlicito, silovanje je silovanje, bilo da se siluje dete ili odrasla osoba, a sto se ovog slucaja tice, devojcice od 14 godina svakako nisu odrasle osobe). To je sasvim sporedan deo celog teksta, s obzirom da mu je tema uvesti hemijsku kastraciju u srpsko zakonodavstvo ili ne.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: