Аутор тема: Корона вирус, корона-вирус или коронавирус  (Прочитано 1016 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже delboj

• Староседелац
  • Поруке: 400
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Како то мислиш? Управо је човек рекао да је атрибутив, чим га смешта иза именице. Придев би био атрибут и типично би стајао испред.
Па мислим да је сврстао варијанту коронавирус у попридјевљене именице.

Ван мреже Dacko

• Староседелац
  • Поруке: 423
Па ништа ме не може зачудити што долази од мог старог професора Срета. Човјек је легенда.
I meni je predavao i slavno se blamirao, tako da ne me uopšte ne iznenađuje što je tu gde jeste u ovom društvu i u ovakvom sistemu.

Ван мреже J o e

• Велики модератор
  • Староседелац
  • Поруке: 5.140
Па мислим да је сврстао варијанту коронавирус у попридјевљене именице.

А говори ли ишта из текста у прилог том мишљењу? Ја заиста не видим ни словце. Човек све време говори о односу између две именице.

Али хвала ти што си ме натерао да још једном погледам сочињеније и уочим још једну велику грешку. Текст је толико вишеслојан…  [lol] Дакле, човек преко колена пресеца да је у питању атрибутивна конструкција, „само“ и не уме баш да одреди шта је атрибутив. Иако каже да је корона тип вируса и да се појмови ређају од ширег ка ужем значењу (што одговара првој групи атрибутива из Поповићеве класификације, тип птица селица), он тврди да је атрибутив реч вирус. [kuku]

Ван мреже delboj

• Староседелац
  • Поруке: 400
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
Па ако је оцијенио да треба вирус корона, а одбацује варијанту коронавирус, ја сам извукао такав закључак.

Срето се мало заиграо.

Ван мреже J o e

• Велики модератор
  • Староседелац
Осим што се још ништа није усталило од понуђених начина писања, рекао бих да се све чешће чује самостално корона, што раније није било, тако да Срети и без заслуге ствари иду наруку.

Али у међувремену се јавила недоумица: Ковид-19 или ковид-19 (плус варијанте без цртице, плус варијанте без транскрибовања), затим од ковида-19, од Ковида 19, од Ковид-19 и томе слично.

И још, као главно: шта је вирус а шта болест коју он узрокује? Редовно се јавља: од вируса Ковид-19, што није фактички тачно (а неки паметни српски прескриптивиста би смислио да је и плеонастично).

Но, сад већ постаје неумесно ситничарити о томе.

Ван мреже Rancher

• Велики модератор
  • Староседелац
  • Поруке: 1.147
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
Да, било је и очекивано да ће се, због језичке економије, користити самостално, посебно код младих. Такође, све чешће на медијима чујем вирус корона, а раније је било непостојеће. Послушали Срета.

И СЗО избегава SARS-CoV-2 као назив вируса. То тек, на пример, не бих транскрибовао.

Ван мреже Esquivalience

• Млађи члан
  • **
  • Поруке: 25
  • Говорим: English
Neki od argumenata u ovim člancima su baš bezvezni.

„Али нећемо писати корона-вирус јер би због цртице могло да се помисли да је облик корона настао скраћењем придева коронарни, који се односи на артерије око срца.

А овај вирус не напада срце већ органе за дисање.”

Pridev sa značenjem koji je u obliku krune/venca ili koji je u vezi s oblikom krune/venca je koronalni, ne koronarni. Koronarni je isto izveden od corōna, ali je to specijalizovani terminološki pridev.

Ван мреже J o e

• Велики модератор
  • Староседелац
Pridev sa značenjem koji je u obliku krune/venca ili koji je u vezi s oblikom krune/venca je koronalni, ne koronarni. Koronarni je isto izveden od corōna, ali je to specijalizovani terminološki pridev.

Не знам где си нашао потврде за такву дистинкцију. Речници углавном немају те придеве, на ХЈП су оба терминолошка значења, а код Клајна и Шипке само коронаран. Ни у латинском нема те разлике.

Тагови: