Српски језички атеље > Граматика

Који/које

<< < (2/2)

abzec001:
Колхасе, млад си, чувај живце, требаће ти.

Принцип би био следећи:

мушки + мушки род = који
мушки + женски род = који
мушки + средњи род = који
женски + женски = које
женски + средњи род = који

ни редослед, ни број немају утицаја

Колхас:

--- Цитат: abzec001 у 23. 07. 2018. у 14.43 ---Колхасе, млад си, чувај живце, требаће ти.

Принцип би био следећи:

мушки + мушки род = који
мушки + женски род = који
мушки + средњи род = који
женски + женски = које
женски + средњи род = који

ни редослед, ни број немају утицаја

--- Крај цитата ---

испишеш све и свашта и добијеш одговор у мање од 200 карактера

једноставно, сажето, некомпликовано…thank you

mmalinovski:

--- Цитат: J o e у 23. 07. 2018. у 13.39 ---Тек толико…

--- Крај цитата ---

uvidjam da je to kritika toga sto sam napisao, ali ne znam u kom pravcu. ja sam stvarno spreman da prihvatim svaku kritiku i ne ulazim u forumska natezanja

mmalinovski:

--- Цитат: Колхас у 23. 07. 2018. у 14.24 ---Је л’ има негдје описано тачно ово који механизми функционишу?

--- Крај цитата ---

ima u ponekim knjigama i radovima, npr u ovom diplomskom: https://repozitorij.erf.unizg.hr/islandora/object/erf:18/datastream/PDF/download

u njemu se isticu sledeca pravila kao relevantna za slaganje sa viseclanim subjektom:

--- Цитат ---1. Subjekti muškog roda slažu se s predikatom istoga roda u množini.
2. Subjekti ženskoga roda slažu se s predikatom istoga roda u množini.
3. Subjekti srednjega roda slažu se (i to isključivo) s predikatom muškoga roda u
množini.
4. Subjekti različita roda slažu se s predikatom muškog roda u množini.
5. Subjekti istoga roda u množini slažu se s predikatima istoga roda u množini. (ne kaze sta ako su istog roda a razlicitog broja)
6. Uz subjekta različita roda u množini predikat može biti:
    a) Onoga roda kojega je bliži (ili najbliži, ako ih je više od dva) subjekt
    b) U množini muškog roda

i/ili (sledeca pravila ja mislim treba shvatiti uslovno, kao izuzetak od difolta, sto je muski rod, jer kao i da su formulisana kao relativna negacija onoga sto je difolt):

1. Ako je u rečenici više subjekata u jednini, predikat može biti u jednini ili u množini.
2. Ako je u rečenici više subjekata različita roda u jednini, predikat može biti u jednini onoga roda u kojem je najbliža imenica ili pak u množini muškog roda.
3. Ako su svi subjekti u množini, a različita su roda, predikat je u rodu
najbliže imenice
4. Ako su svi subjekti različiti po rodu i po broju, predikat se obično slaže s najbližim subjektom, ali može biti i u množini muškog roda

--- Крај цитата ---

iz svih ovih pravila se ne vidi eksplicitno sa cim se slazu subjekti istog roda koji nije muski rod, a razlicitog broja. ja prema tome zakljucujem da se slazu sa muskim rodom posto je to difolt

tek toliko mogu da ponudim u pogledu potkrepljene argumentacije posto sam na putu.

J o e:

--- Цитат: mmalinovski у 24. 07. 2018. у 11.49 ---uvidjam da je to kritika toga sto sam napisao, ali ne znam u kom pravcu. ja sam stvarno spreman da prihvatim svaku kritiku i ne ulazim u forumska natezanja

--- Крај цитата ---

У правцу основаности написаног. „Тек“ нема потврде за то. Правила (или могућа правила) каква си изнео могла би се дати само на основу широког корпуса. Ни цитирани дипломски рад то не потврђује. Мени је нпр. књиге и оловка које граматично.

Ако се добро сећам, Бобан Арсенијевић је нешто истраживао на ту тему. Треба потражити.

Навигација

[0] Списак порука

[*] Претходна страница

Пређи на пуно издање