Српски језички атеље > Велико слово

ОШ "Горња варош"

(1/3) > >>

Maja80:
Разрешите дилему маме првачића. Деца су ми кренула у ОШ "Горња варош", учитељица ми тврди да похађају ОШ " Горња Варош". Молим објашњење

Duja:
Ako je škola dobila ime po delu grada (Zemuna?), a kod imena gradskih četvrti (za razliku od imena celih naselja) velikim slovom se piše samo početni član (t. 54a pravopisa ima Staru varoš u Podgorici kao jedan od primera), onda nema opravdanja ni da se u nazivu škole varoš piše velikim.

Uostalom, i na svojoj Fejsbuk stranici (ne znam da li je zvanična) pišu ga malim. :)

Doduše, raspravljali smo već na forumu kako je spomenuto pravopisno pravilo (o nazivima delova grada) prilično opskurno i slabo poznato, a ne baš uvek i primenljivo u praksi, te imam razumevanja za nepridržavanje:
http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=1358.0

Maja80:
Хвала на одговору.У међувремену сам исто питање поставила и познаници-лектору.Њен одговор "Gornja Varoš je sintagma u kojoj se obe reči tretiraju kao vlastita imena (Đavolja Varoš)",ме је у потпуности збунио.Била сам убеђена да се Ђавоља варош пише овако. Дошла сам до закључка да ништа не знам [cesh]

Duja:
A po kojoj tački pravopisa se varoš u Đavoljoj varoši ima pisati velikim slovom? T. 50 (geografska imena) je prilično jasna:
--- Цитат ---Ako su nazivi država, (kon)federalnih i autonomnih jedinica i naseljenih mesta (zasebnih naseobina) višečlana imena, sve reči se pišu velikim slovom, izuzimajući pomoćne reči; u ostalim slučajevima velikim slovom piše se samo prva reč, druge samo ako su same po sebi vlastita imena.
--- Крај цитата ---
T. 50d. navodi "imena različitih oblika reljefa" (Belo brdo, Babin zub, Rt dobre nade), a T. 50e "imena delova zemljišta odnosno geografskih lokaliteta" (Bubanj potok, Rimski šančevi). Đavolja varoš se jasno uklapa u ove potonje obrasce, a Gornju varoš kao deo grada sam već adresirao u prvom odgovoru.

Osećam izvesnu kognitivnu disonancu u odgovorima koje si dobila…

Maja80:
Hvala Dujo na trudu, ja se sa vama slazem.
Licno sam uvek vise volela matematiku,jer je egzaktna nauka.Pravopis srpskog jezika me je uvek sludjivao.Da se pravim pametna u skoli i isterujem mak na konac,necu.
Usput,Zemun je nekad bio grad,a mozda je tad Gornja Varos bila selo :) pa otud oba slova velika

Навигација

[0] Списак порука

[#] Следећа страница

Пређи на пуно издање