Аутор тема: Rozace(j)a  (Прочитано 2319 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Frieda

• Новајлија
  • *
  • Поруке: 19
Rozace(j)a
« : 5. 05. 2015. у 09.29 »
Dragi svi,

Naišla sam na upotrebu oblika rozaceja, a u priručnicima koje imam ova riječ nije navedena, pa me interesuje da li je ovaj oblik ispravan.

Drugo pitanje je kako se mijenja po padežima oblik rozacea ukoliko je on ispravan.

Hvala.

Ван мреже rade

• Староседелац
  • Поруке: 1.000
Одг.: Rozace(j)a
« Одговор #1 : 5. 05. 2015. у 11.05 »
Ја знам само латински облик тога, и наравно без ј. Тешко ономе, ко добије те акне. Одакле се појавило ј тешко је рећи без навођења извора

Ван мреже Duja

• Администратор
  • Староседелац
  • Поруке: 2.806
« Одговор #2 : 5. 05. 2015. у 11.28 »
Međuvokalno j se sistematski umeće samo u spojeve i-a, i-u, i-e. Kod e-a, situacija je šarolika. Postoje ustaljene prilagođene strane reči (ideja, turneja, orhideja, Gvineja, plejada) u kojima se ono javlja, ali u opštem slučaju ne (Gea, Rea, idealan). Meni rozaceja zvuči kao hiperkorekcija.

Rozacea po padežima ide rozacei, rozacee, …
« Последња измена: 5. 05. 2015. у 13.18 Duja »

Ван мреже Frieda

• Новајлија
  • *
« Одговор #3 : 5. 05. 2015. у 13.16 »
Hvala mnogo za objašnjenja.

Ван мреже Тузор

• Староседелац
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
« Одговор #4 : 5. 05. 2015. у 19.27 »
Мени розацеја не звучи као хиперкорекција, већ као реч адекватно прилагођена нашем језику. Попут речи: теодицеја, гонореја, Еритреја, Медеја, Јудеја, логореја, алинеја, дијареја… Додуше, ни розацеа ми не пара уши.
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже Duja

• Администратор
  • Староседелац
« Одговор #5 : 5. 05. 2015. у 19.47 »
Sve koje si nabrojao su grčkog porekla i u našem jeziku imaju dužinu na e (-éja). Kao i Rade, i ja osećam latinsko poreklo rozacee i ne uklapa mi se u taj obrazac, nego sa Panarȅa, Andrȅa. U svakom slučaju, bilo bi bolje da neko proveri RMS nego da pričamo po osećaju.

Ван мреже Dacko

• Староседелац
  • Поруке: 421
« Одговор #6 : 5. 05. 2015. у 20.13 »
Te reči nema u RMS, ali je ima u Velikom rečniku Klajna i Šipke, gde je akcentovana upravo kao rozacéja.

Ван мреже J o e

• Велики модератор
  • Староседелац
  • Поруке: 5.115
« Одговор #7 : 5. 05. 2015. у 22.26 »
Тачно је Дујино опажање о латинском и грчком пореклу. Наспрам десетина оних на -реја, -пеја, -пнеја грчког порекла, у К–Ш стоји неколико именица латинског порекла, записаних управо без ј: ареа, кохлеа, мисцеланеа, теа, тироидеа, увеа, уреа, хетерогенеа. Једини грецизми на -еја ту су ПангеаГеа), хореа.

Код Клаића је роза̀цеја, бра̀ктеја, али су све друге латинске речи на (-S̀-)-еа, а грчке на -ѐја.
« Последња измена: 5. 05. 2015. у 22.30 J o e »

Ван мреже Duja

• Администратор
  • Староседелац
« Одговор #8 : 5. 05. 2015. у 22.30 »
Kod Vujaklije (III izdanje, 1980) imaju rozacee (mn.) ’biljke iz porodice ruža’.

Ван мреже Frieda

• Новајлија
  • *
« Одговор #9 : 8. 05. 2015. у 09.50 »
Može li se onda reći da je oblik rozacea neispravan, ili ipak ima prostora da se koristi kao dopušten?

Ван мреже Duja

• Администратор
  • Староседелац
« Одговор #10 : 8. 05. 2015. у 11.30 »
Ne vidim što bi bio neispravan, s obzirom da je pitanje uzusa a ne sistema. Klajn-Šipkin rečnik nije normativan, a ni naročito cenjen (bar ne s moje strane).

Rozacea dominira po pogocima na Guglu u odnosu na rozaceju, ali je teško razgraničiti pošto za nju ima i mnogo pogodaka iz drugih jezika. Od malo relevantnijih korpusa, pretražio sam SCIndex, koji za rozaceu daje 3 članka u uvodima (i još poneki u tekstu) a za rozaceju ama baš nijedan. Možda da Džo proveri kod Vitasa.

Тагови: