Српски језички атеље > Семантика и етимологија

Мисогин(ичан)

(1/3) > >>

Бруни:
Opet pitanje sa mejla:

--- Цитат ---Поштовани,
да ли у српском књижевном језику постоји придев ’’мисогиничан’’ (од грчке речи misogynia - женомрство)? Можемо ли, дакле, да кажемо ’’мисогинична (или ’’мисогина’’) пропаганда’’? Хвала!
--- Крај цитата ---

J o e:
Пре свега, први део грчке сложенице мора имати з (интервокалско сигма, као филозофија): мизо-.

Речници бележе облике мизогѝнија ’мржња према женама’ (парафразирам дефиницију) и мизо̀гӣн-мизоги́на ’онај који мрзи жене’. Придев се нигде не помиње. Колико видех, на именице на -ија обично долази суфикс -ич(а)н ако придев означава особину (маничан, ироничан, летаргичан…), а -ски/-они ако означава припадност или сл. Мада и аломорф -∅ суфикса -(а)н (реализује се кад се основа завршава на -н) има ту смисла: мизо̀гин, -а, -о, као франкофоне (земље) према франкофонија.

Треба погледати детаљније код Клајна у Творби.

alcesta:
U Tvorbi nema ni ovog ni sličnog primera za sufiks -ičan.  [tuzan]
Meni mizogin i kao pridev sasvim korektno deluje, ali ne mora da znači da je tačan.
Dok se to ne ustanovi zasigurno, može li se izvesti pridev "ženomrzački"?

Шоми:

--- Цитат: alcesta у 10. 12. 2010. у 19.03 ---Dok se to ne ustanovi zasigurno, može li se izvesti pridev "ženomrzački"?
--- Крај цитата ---

Не видим што не би могло.

J o e:
Како нема? Т. 4.7. Даје безброј примера на -ичан од им. на -ија.

Женомрзачки има негативну, можда и пејоративну конотацију, а овде вероватно треба неутрални термин.

Ја мислим да је најбоље мизогиничан (да се избегне хомонимија са мизогин).

Навигација

[0] Списак порука

[#] Следећа страница

Пређи на пуно издање