Аутор тема: Svilene bombone  (Прочитано 2600 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже dani

• Старији члан
  • Поруке: 173
Svilene bombone
« : 15. 09. 2013. у 20.48 »
Kako su svilene bombone dobile ime, ne verujem da se prave od svile, pa da su po tome doble ime?

P.S. Nemojte mi zameriti na pitanju (posebno Stoundar), pošto ih nikad nisam video, a kamoli jeo!

Ван мреже Duja

• Администратор
  • Староседелац
  • Поруке: 2.810
Одг.: Svilene bombone
« Одговор #1 : 15. 09. 2013. у 21.28 »
Nemam izvor, ali mislim da je to zbog svilenkastog sjaja i teksture koju imaju.

Dani, još jednom te molim da se potrudiš u kojem potforumu postavljaš pitanja. Ovo je bar jedno deseta tema koju premeštam.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

• Староседелац
  • Поруке: 2.432
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
« Одговор #2 : 15. 09. 2013. у 21.40 »
Има о тим бомбонама прича овде.

Модератор: Замењен Гуглов линк.
« Последња измена: 15. 09. 2013. у 22.11 Rancher »

Ван мреже Бруни

• Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • Поруке: 9.979
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски језички атеље
« Одговор #3 : 15. 09. 2013. у 22.52 »
Sećam se da sam pre par godina videla neke tezge na kojima su se prodavale te bombone, u Čika Ljubinoj, između Filozfoskog i Servantesa. Nisu se prodavale samo te bombone, nego i drugi zanatlijski proizvodi s umetničkim prizvukom. Verujem da ipak i dalje postoji poneko mesto gde se te bombone još uvek proizvode… Inače, prave se od čistog šećera (dakle, ništa posebno, tvda šečerna bombona), raznih su boja, i imaju neki sjaj koji lični na svilu. Zato su valjda i dobile takvo ime.

Evo, ovde ima neki forum gde učesnici pominju adrese gde se mogu kupiti, a ima i slika. Svilene bombone su u teglama, one druge iznad su želatinaste i gumene…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Duja

• Администратор
  • Староседелац
  • Поруке: 2.810
« Одговор #4 : 15. 09. 2013. у 23.02 »
Ih bre, Bruni, mnogo se po urbanim sredinama krećeš. Ima toga još po vašarima (savremena varijanta: -jada :P) itekako, ali uistinu, lagano zamire i taj zanat.

Bile su bombondžije iz — čini mi se — Kovilja ili Žablja kod Bore Otića u njegovoj čuvenoj (lokalno-vojvođanskoj) emisiji Petkazanje, posvećenoj očuvanju baštine. E sad, ima tome par godina, teško mi je iskopati. Svejedno, ako imaš vremena pogledaj neku od epizoda, sjajne su. Ali one vraćaju duh vremena prošlih, i imaju se tako i konzumirati, lagaaano i bez savremene žurbe i multitaskinga… A ti mi, Bruni, nisi baš od živaca za tako nešto:

http://media.rtv.rs/sr_lat/5kazanje/epizode?strana=0

Ван мреже Бруни

• Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • Поруке: 9.979
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски језички атеље
« Одговор #5 : 15. 09. 2013. у 23.09 »
Ahaha… :D Za šta, bre, nisam? Za uživanje i natenane? :D Ih, pa ne znaš ti mene kad se opustim… :D

Sad, šta da radim, ne idem po vašari, jer prosto nemam priliku za to. Ovo zanatlijsko vašarenje u Čika Ljubinoj je bilo baš pravo iznenađenje… Sećam se da sam bila s mamom i da se ona toliko obradovala kad ih je videla, ko pravo pravcato dete, jer su i nju vratili u detinjstvo…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: