Аутор тема: Zduhač  (Прочитано 3297 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже dani

• Старији члан
  • Поруке: 173
Zduhač
« : 8. 09. 2013. у 09.46 »
Sinoć je na Prvoj bio film Zduhač, znači avantura, pa me interesuje šta ta reč zduhač znači, tj. da li uopšte postoji ili je izmišljena.

Ван мреже Stoundar

• Староседелац
  • Поруке: 3.119
Одг.: Zduhač
« Одговор #1 : 8. 09. 2013. у 10.17 »
Ali upravo sam ukucao tu riječ u Google i dobio nekoliko rezultata, uključujući i članak na Wikipediji. [ccc]

Ван мреже Тузор

• Староседелац
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
« Одговор #2 : 8. 09. 2013. у 10.25 »
Што рече Стоундар: Претрага…
Цитат
У Црној Гори, источној Херцеговини, дијелу Босне и Санџаку, човјек чији дух штити свој крај од непогоде називан је здухаћ и стуха, уз више мјесних варијанти тих имена: са гласом х или без њега, са в умјесто х, са крајњим ћ или без њега, са ч умјесто ћ и др.[
Цитат
Био један Цеклињанин здухач, па га побиједили други здухачи, те је морао да умре и ето умире.
http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%97%D0%B4%D1%83%D1%85%D0%B0%D1%9B

Узгред, за филм нисам чуо, па сам помислио да Дани описује жанр речима "значи авантура".  :)

Препоручујем књигу "Смутное време" Младена Маркова, ту се може штошта наћи о ведогоњама, односно здухаћима.
« Последња измена: 8. 09. 2013. у 10.29 Тузор »
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже dani

• Старији члан
  • Поруке: 173
« Одговор #3 : 8. 09. 2013. у 10.43 »
@Ali upravo sam ukucao tu riječ u Google i dobio nekoliko rezultata, uključujući i članak na Wikipediji

Opet zajedljivost u komentaru. I ja sam kucao na Guglu i izašlo mi je o filmu i pomenuti link na kome piše zduhać, i otkud ja znam da je to varijacija reči zduhač, pritom je i na teletekstu pisalo zduhac.

Ван мреже Тузор

• Староседелац
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
« Одговор #4 : 8. 09. 2013. у 10.51 »
На крају двотомног романа Смутное време (Књижевне новине, 1990) дат је речник мање познатих речи и локализама. Под одредницом ведогоња наведено је: "дух видовитог човека који напушта тело и појављује се за време олује, наноси људима зло и бори се с другим ђаволима-духовима да би одбранио своје место".
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже Stoundar

• Староседелац
  • Поруке: 3.119
« Одговор #5 : 8. 09. 2013. у 11.04 »
E, ali ja sam otvorio i link sa opisom filma i link ka Wikipediji, tako da je odmah postalo jasno da se radi o istom pojmu (a nisam imao blage veze šta je to). Ne možeš odmah odustati od pretrage.

Ван мреже Бруни

• Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • Поруке: 9.979
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски језички атеље
« Одговор #6 : 8. 09. 2013. у 20.49 »
Игром случаја, на српској Википедији тај чланак има статус сјајног (има жуту звездицу у горњем десном углу), дакле, сигурно је један од бољих на том пројекту, те препоручујем да га прочиташ, сигурно ће ти дати одговоре на сва твоја питања.

Стоундаре, зар не мислиш да мало претерујеш? Ако те неки пост/тема/коментар нервира а ти га једноставно игнориши.

Тему закључавам јер мислим да нема више шта о њој да се каже од оног што већ пише на Википедији. Ако неко међутим има нешто корисно да дода на ову тему, а не налази се у чланку на Википедији, нека слободно контактира неког модератора путем ПП и можемо тему опет откључати.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: