Српски језички атеље > Језик је огледало душе

Гостимировићева и Гостимировићка

<< < (2/6) > >>

Бруно:
Мени то не дјелује сад као неки начин по коме су се жене морале разликовати, више ми дјелује као богатство језика јер са тако малом промјеном можеш изразити доста тога. Но добро, ја и нисам нешто стручан по том питању :)

Видим ја, Џолијева мене мрко гледа кад јој говорим Џолићка :)

Бруни:
Hm, ako je bogatstvo jezika, kako onda da nemamo razlikovanje za neožnjenog i oženjenog muškarca?  [mig] Isto kao i gđa i gđica s jedne, a gospodin s druge. Danas retko ko koristi više izraz gospođica, sve su uglavnom gospođe.  [fsmile]

Бруно:
Господин се рађа :)

Него, то сад већ улази у космичку равнотежу, ако на једној страни имамо богатство, на другој морамо имати сиромаштво језика.  [zviz]

Бруни:

--- Цитат: Бруно у 17. 11. 2010. у 00.37 ---Господин се рађа :)

--- Крај цитата ---
Па и госпођа… [fsmile]

Сутра ћу да убацим и ово међу Недоумице. Мада не би било лоше да ми Џо одговори прво на питањце: -ОВА или -ВА? Мало ми је глупо нпр. ДражићОВА, пре бих рекла ДражићЕВА…

J o e:
-Ева је аломорф тог суфикса, долази на меке основе. (У ствари, суфикс је -ов∅/-ев∅, ово је само поименичени облик женског рода придева.)

Селешова је са о због дисимилације (да не би било три е). Исто као Бечом, кејом, Сењом.

То је било стриктно правило, чини ми се, до II с. р. Да, жене су се морале разликовати. Ја нисам видео ниједан старији списак или сл. у коме је стајало Милица Перић — или је Милица Перићка или је Милица Перићева.

Вараш се, Бруни, за госпођицу. Истина, не користи се више као титула уз удату/неудату, али се користи за разликовање по годинама. Женске особе до 30-ак година су госпођице, после су госпође. Али ја ту не видим дискриминацију. Штавише, не познајем ниједну девојку која би се увредила ако би јој рекли да је госпођица.

Навигација

[0] Списак порука

[#] Следећа страница

[*] Претходна страница

Пређи на пуно издање