Аутор тема: Bombaš samoubica  (Прочитано 9215 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Bombaš samoubica
« Одговор #15 : 28. 03. 2013. у 10.04 »
J o e ,  тачно је да у примерима које си навео атрибутив није изведен из глагола, али није ни "оригинална именица". Камен темељац је камен који је темељни, син јединац је син који је једини (ту ми се не уклапају ови писци реалисти, али то није ни толико уобичајено, нити толико препознатљиво као спој).

Насупрот томе, имамо људе-жабе, човека-жабу, град-херој… где не можемо на овај начин да описујемо атрибутив, па ми ту некако логично долази цртица.
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Bombaš samoubica
« Одговор #16 : 28. 03. 2013. у 10.44 »
Још кад би објаснио шта је „оригинална именица“? Немотивисана?
Која је твоја логика? И остале примере можеш парафразирати тако: град који  је херој и сл.

Него, да узмемо све примере из П10, да видимо чиме располажемо:

Т. 82: генерал-мајор, асистент-приправник, лекар-стажиста (војни и полицијски чинови и донекле слични склопови код којих се другом саставницом прецизира рангирање)
Т. 87: асистент-приправник, асистент-истраживач, лекар-стажиста, професор-гост, људи-жабе (друга именица одређује прву)
Речник: генерал-мајор, генерал-потпуковника, град-херој, д(иј)ете-борац, жена-борац, тркач-дугопругаш, чов(ј)ек-жаба

Укупно 11 примера (човек-жаба и људи-жабе један су пример). Хајде да их творбено-семантички разврстамо.
« Последња измена: 28. 03. 2013. у 10.48 J o e »

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Bombaš samoubica
« Одговор #17 : 28. 03. 2013. у 11.27 »
Још кад би објаснио шта је „оригинална именица“? Немотивисана?
Која је твоја логика? И остале примере можеш парафразирати тако: град који  је херој и сл.

Моја је логика ова: Где год имамо проблем да атрибутив ближе опишемо и објаснимо у пар речи, са све употребом односне заменице, ту иде цртица.

Управо ово што си навео иде у прилог "мојој логици". Град-херој је град који је херој, велиш? Или обрнуто: Град који је херој је град-херој? Не ради се о парафрази, него о схватању суштине појма.
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Bombaš samoubica
« Одговор #18 : 28. 03. 2013. у 11.37 »
Али ко има проблем да град-херој, дете-борац опише у пар речи?

Тагови: